IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 11th June 2006, 22:20
GOG GOG не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: Гоце Делчев
Мнения: 134
По подразбиране КРЕАТИНЪТ

една скрита опасност
Отговори с цитат
  #2  
Стар 11th June 2006, 22:38
GOG GOG не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: Гоце Делчев
Мнения: 134
По подразбиране

Креатинът се състои от три свързани аминокиселини - аргинин, глицин и метионин. Открит е за първи път през 1832 г. от френски учен, а през 1923 г. е установено, че 95% от креатина в тялото се съдържа в мускулната тъкан.Основната му функция е увеличаването на енергийния резерв в мускулите, което води до повишаване на мускулната сила и издръжливост.наблюдават някои странични ефекти. Единият, който показват изследванията е, "уголемяването на клетката", предизвикано от засиленото задържане на вода (креатинът задържа водата в мускулите).
Отговори с цитат
  #3  
Стар 11th June 2006, 22:42
GOG GOG не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: Гоце Делчев
Мнения: 134
По подразбиране

При креатина се наблюдават някои странични ефекти. Единият, който показват изследванията е, "уголемяването на клетката", предизвикано от засиленото задържане на вода (креатинът задържа водата в мускулите). Другият може да се наблюдава при поемане на голяма доза креатин (над 15 грама) наведнъж. Изразява се в лек стомашен дискомфорт, който отминава бързо. Затова големите дози креатин трябва да се приемат не наведнъж, а на 3-4 пъти. Някои изследвания в последно време се оказва, че прекомерното използване на креатин води до рак. Това не е напълно сигурно, но все пак не прекалявайте с дозата.-
http://steroidi-bg.hit.bg/kr.html
Креатинът: интересно животно. Това е сравнително нов продукт. На път бях да го подкарам - събрал бях пари за 3-4 месеца и вече почти го бях купил. Но имам една мания:да чета. И четох.
В България тея, които го вкарват, гледат да изцоцат пари от него. Всичката информация тук е маркетингова(разбирай рекламна) - навсякъде пише чудни неща: че ще станеш як като бик, ще удвоиш постиженията си, ще качиш мускули без мазнини. Красоти. Изобщо всичко изглеждаше златно.
Хубаво, обаче аз по принцип съм недоверчив и почнах да отварям разни чужди сайтове. Между които немски и руски. И какво установих.
Въпросните сайтове бяха предимно медицински, което означава на сериозни хора, професионалисти, не на разни гейнъри или на хора, дет се чудят как да изкарат пари.
Креатинът си се съдържа в човешкия организъм и участва при ресинтеза на АТФ; предполагам повечето сте минали девети клас и знаете какво е това. В процеса пряко и косвено вземат участие две жлези: панкреас и щитовидна. Лекарите са установили, че приемането на креатин повече от няколко дена води неминуемо до спад във функциите на щитовидната жлеза мисля че беше. За нея бяха извели някакви взаимовръзки с други органи, вкл. мисля и хипофизата, според които ако функциите й трайно спаднат, не се възстановяват или поне искат ужасно много време и лечение. Точно това предизвиква креатина, ако и производителите му да реват, че е безвреден.
За панкреаса точно функцията не си я спомням, но в общи линии имаше някаква поредица от химични реакции, които доказваха връзката между повишения Креатин и кръвната захар, в следствие на което се стига до затормозяване на панкреаса и ужасно увеличен риск от диабет. А ако някой има диабет, има и по - лесни начини да се самоубие от креатина.
Няма нищо в организма, което да е по - ужасно да си повредиш, от жлезите с вътрешна секреция. Най - страшните заболявания и тумори са именно там. И най - гадното е, че процесът е най - необратим, защото жлезите са във взаимовръзка една с друга; спадът на определени хормони води до спад на други или покачването им и т.н.
Има и още обаче. Състояние на естествено повишен креатин в организма е известно в медицината. Появява се при някои видове напреднал рак на белия дроб например. Идеята е, че това е един вид защитна реакция на организма - подтиска определени типове синтез, които иначе са нормални за здравия човек и по този начин така да го кажем "запушва дупки" - моментно стабилизира организма, което би било за сметка на дългосрочното му здраве, но сами се досещате колко ще да е стресиран организма при рак и че дългосрочното запазване на функциите му едва ли му е приоритет. Лошото е, че с приемане на креатин вие изкуствено докарвате такова състояние на организма. Както виждате по - горе, това състояние се опитва при болест да "симулира" нормална работа, което означава, че най - вероятно трудно можете да усетите последствията му.
Това важи и за последствията, описани за жлезите. Поражението го нанасяте сега, но последствията ще усетите много по - късно. За това, по - добре не си играйте.
Освен това, знаете ли, че вече в редица страни са проведени изследвания и креатинът е забранен като вреден, дори опасен медикамент? Със сигурност една от страните беше Франция, мисля, че и някои от Щатите и имаше проектозакон, който ще бъде защитаван в Щатите креатинът като цяло да бъде отменен. Ясно, че зад креатина стоят стабилни групировки, и те ще си плащат, доколкото могат за да могат да го продават и може законът да не бъде приет скоро.
Освен това вече има доста спортисти, наказани или дори дисквалифицирани поради употреба на креатин. Борбата с него тепърва започва.
Може би е вярно, че ако го гълтате половин - един месец, няма да даде странични ефекти. Но често той се гълта в големи периоди и тогава става наистина опасно.

Извинявайте за дългия ферман, но позамислете се......

P.S. Ти сам можеш да повлияеш на АТФ синтеза с храната. Например нещо сладичко около час преди тренировката, което се разгражда бързо - да кажем лъжица мед; час - час и нещо след трениране пък можеш да хапнеш малко варени или печени картофи и по тоя начин пак ще има резултат, но с по - малък риск.
http://www.bb-team.org/forum/viewtop...er=asc&start=0
Аз съм засмян човек и не съм против да ви разсмея , а фактът че не употребяваш креатин, а се набираш да го изкараш "бистра водица" ме кара да мисля че и ти си с едно наум по отношение на въпросния стимулант.
Коя лаборатория в страна като нашата би доказала вредата от креатина специално?Кой билдър е стъпвал в лаборатория?Дианабат не успява да обслужва националните отбори, камо ли да се занимава с желаещите да качат сила набързо,повлияни от батковци,дето ги насърчават да зобят юнашки.
Комисийките аз ли да ти ги търся, и това ли те затруднява?
Отговори с цитат
  #4  
Стар 12th June 2006, 09:48
Аватара на _root
_root _root не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jan 2005
Град: София
Мнения: 477
По подразбиране

GOG ...гледам копираш статии от там от сам....но ме интересува занимаваш ли се активно с фитнес или бодибилдинг? Като гледам не си ползвал тези продукти.

Всичко за креатина което си написал са просто мнения на някакви разбрали, не до разбрали лекари. Има верни неща, но не всичко.
Дискомфорта от големите дози се получава ако се ползва нискокачествен креатин. Големите дози се употребяват само 1 седмица, която се нарича "зареждаща". След това се смъква на 5 грама дневно. Други странични ефектни няма. Рак от креатин не се хваща!

Откакто спортисти използват креатин да има случай на някой , който да е получил рак от него ? Да има смъртни случаи ? НЕ

СКРИТА опасност ДРЪН ДРЪН.

Що не пишеш за чистото телешко месо и увеличаването на холестерола?
Отговори с цитат
  #5  
Стар 12th June 2006, 10:43
GOG GOG не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: Гоце Делчев
Мнения: 134
По подразбиране

Не знам кой доколко разбира, не знам доколко разбирам и аз, но съм се занимавал с хранителни добавки изцяло от теоретичната им страна, т.е. не съм употребявал, но съм ги изучавал (беше свързано с работата ми). Сега, това, че някой отрича хранителните добавки, означава да се отрече всичко що расте на корен и що блее, грухти или кукурига. В цивилизованите страни, такива хранителни добавки се продават не като тук - в специални спортни магазини, а навсякъде. Значи, ако живеехме в ерата на Адам и Ева, където няма заводи, няма комини, няма промишленост каквато и да е, няма вируси и бактерии - да, съгласен съм, че тогава тези добавки не са били необходими, но сега действителността е друга. Човек не може да поеме необходимите му вещества, каквито и да било в достатъчни количества от храните, които купува всеки ден. Та нима ти можеш да изядеш приблизително 13кг избрани плодове и зеленчуци, на колкото е равна една таблетка да кажем NOVA (na Saturn Supplements) или MegaVit (на Cytogen), примерно казвам. Та нима ти можеш да изядеш (ако щеш и в паричен еквивалент) 3-4кг пилешко филе на ядене, което пък се равнява на белтъка, съдържащ се в 50гр. доза примерно в PROMAX na Scitec Nutrition. Що се отнася до креатина, една доза (5гр.) се равнява на 800грамова телешка пържола. Е, вярно е, че при зареждане се приема поне по 20гр на ден (3,2кг телешка пържола), но това е вече за хора, които тренират активно. Искам да синтезирам нещата и да кажа, че за трениращ човек, човек, който тренира здраво, има нужда от качествена храна - това са и калории (от въглехидратите и мазнините), и от протеин (чистия белтък), и то в огромни количества, които не би могъл да си ги набави чрез нормална храна. Ето тогава на помощ идват така наречените суплементи, които дават възможност да се задоволи организма с нужните му вещества - не е толкова скъпо, изцяло е полезно, а и не е голямо като обем. Естествено не трябва да се прекалява с нищо. Има един проблем, който би могъл да се прояви от прахообразните добавки. Ако се приема постоянно за дълъг период от време, човек би могъл да развие алергия, има го описано в някои издания. Казвам всичко това с условие, да не се бъркат хранителните добавки с прохормони, прекурсори на тестостерона и т.н.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 12th June 2006, 10:49
GOG GOG не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: Гоце Делчев
Мнения: 134
По подразбиране

E, дискусията е интересна, но се изчерпва около въпроса вредни ли са злоупотребите със добавки и по-точно с Креатина. На което аз веднага отговарям с клишето, че количеството прави отровите - предполагам че злоупотребите дори с витамин Ц могат дадоведат до някакви оплаквания. На някой пък не им понася соевия протеин и получават газове и болки в стомаха. Но все пак искам да подчертая, че поне за мен, основното в този спорт са тренировките. Възстановителните препарати са просто едно удобство предлагано от съвременната наука. В някой от книгите си Еню Рангелов описва различни биостимулатори, които спортистите от различни народи и времена са приемали - паралела би бил интересен. Мисълта ми е, че на съвременните бодибилдъри им е спестено неудобството да берат билки и ядат сурово месо. Аз не продавам такива препарати, но смятам че да ги отрича човек така фанатично е проява на ниска здравна култура. Аргументите с които водя спора , за разлика от твоите, не биха могли да бъдат повлияни от прием на препарати, защото не ги пия - понякога удрям един протеинов шейк, когато нямам време да ям и отвреме на време пия някоя и друга освжителна напитка. Аз тренирам от години само за себе си и нямам нужда да се доказвам. Ти явно изпитваш подобно желание - да ни би да злоупотребяваш с някой стероид - те доста повишават агресивността?
Зидан е известен като наркоман, пък и футболистите зобят почти колкото плувците, така че - голяяма работа. Комисииките можеш ли да ги цитираш, или си прочел за това в 24 часа?
Колкото до нормалните българи - ако ти си нормата, значи определено не си струва да им слушаме мнението.
Отговори с цитат
  #7  
Стар 12th June 2006, 11:03
GOG GOG не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: Гоце Делчев
Мнения: 134
По подразбиране

Завърших спортно училище във Варна със спорт вдигане на тежести. Последните пет години тренирам почти силов трибой.
Отговори с цитат
  #8  
Стар 12th June 2006, 11:06
GOG GOG не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: Гоце Делчев
Мнения: 134
По подразбиране

В много състезания съм участвал, като започнеш от 99 година станах републикански шампион по вдигане от лег. През годините 2000, 2001, 2002 имам трето място на вдигане от лег. 2002 станах шести на мемориален турнир Мечката в категория до 110 кг, няколко седмици по-късно станах втори на турнир трисет Русе в категория до 100 кг. През 2001 година станах четвърти в категория до 120кг.
Отговори с цитат
  #9  
Стар 12th June 2006, 12:36
Аватара на _root
_root _root не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jan 2005
Град: София
Мнения: 477
По подразбиране

Да и аз съм на това мнение и това казвам, че всичко което е в прекалено количество не е полезно. Дори и витамин C като ти каза.
Но ти си противоречиш.....
Когато е в препоръчителните дози, никоя от хранителните добавки няма отрицателен ефект.Тъй като те са извлечени от растенията и животните. Говорим само за хранителните добавки (протеини, аминокиселини, но не и за стероиди). Аз може да не съм учил в спортно училище за тея работи,но съм чел достатъчно, говорил съм и с различни лекари , док. и обикновенни хора които приемат тези добавки и различни спортисти. Тренирам активно от над 10 години карате и над 4 години фитнес.Изпробвал съм в/у себе си много различни видове креатин в различни комбинации и дози, протеини и др. хр. добавки. И единствения страничен ефект е ,че ако се прекали с тях, е възмоно образуването на акне при някои хора. Вече казах че нискокачествените препарати водят до стомашен дискомфорт.
Естествено е че само активните спортисти ще взимат хран. добавки. За какво му са притрябвали на човек който не тренира активно? Не му трябват.

Ти говориш от теоретична гледна точка , а аз казвам това което съм научил от практиката.
Този спор не е само между теб и мен , а и между учени на мн. по-високо ниво.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 12th June 2006, 12:58
GOG GOG не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: Гоце Делчев
Мнения: 134
По подразбиране

Пил съм креатин - 8-10 грама в зареждащия период и после по 4-5 на ден и съм доволен от ефекта - изрази се главно в това че имах повече енергия за тренировки, което си е за отбелязване при условие че бях само на пилешки пържоли и салата. В края на цикъла ми за релеф бях направил много добър релеф, който задържах почти два месеца след като спрях диетата. Нямаше странични ефекти - никави. Препарата си е пуканки в сравнение с това, с кото се зареждат повече хора (сериозно трениращи) в периода за релеф - анавар, винстрол и т.н.
Но всичко това е разговор между хора тренирали поне 7-8 години. Като мине толкова време и спортистът не се е преебал с неправилно изпълнени упражнения или прием на стрероиди, той може да си позволи да експериментира със тялото си. В това е красотата на този спорт - ти сам си скулптурът, а в рзботата си ако пожелаеш можеш да ползваш и горелка. Първите 2-3 години обаче, ако вземаш помощни вещества, няма да минеш на горното ниво, така нисля аз.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: КРЕАТИНЪТ
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 08:55.