IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 18th February 2011, 01:17
Kevin_Kostner Kevin_Kostner не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: София
Мнения: 126
По подразбиране Вадене на 7-ми горен зъб - в опасна близост до синуса

Здравейте. 7-ми горен зъб ми е умъртвен и му е провеждано релечение общо 3 пъти. След като отново се появи болка, зъболекарят каза, че трябва да се извади и че няма какво повече да се направи. Освен това каза, че е във фазата преди гранулом - каква е тази фаза и аз не знам. Дотук всичко е добре, но проблемът е, че той каза че зъбът е много близо до синуса и че е 90 % сигурен че като се извади зъбът ще се отвори и синуса. Праща ме при лицево-челюстен хирург, той да извади зъба. Много ме е страх от отварянето на синуса. Моля, някой който е наясно да опише какво точно се прави ако се отвори синуса, как се затваря, болезнено ли е, как се диша през това време?
Отговори с цитат
  #2  
Стар 18th February 2011, 02:47
didiyordanova1 didiyordanova1 не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jul 2010
Мнения: 187
По подразбиране .

..Пред фаза гранулом.......значи още не е станало напълно гранулом ми трябва да може да се лекува и гранулом да е според мен трябва да се опита и аз имам зъб лекуван 3 пъти на третия беше с гранулом но го оправиха не е лесно да се излекува но не е невъзможно според мен зъбчето нетрябва да се вади а да се лекува.....щом като след изваждането може да до доведе до други неща..пациент съм!
Отговори с цитат
  #3  
Стар 18th February 2011, 13:59
Bril Bril не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Oct 2010
Мнения: 319
По подразбиране

Аз задължително бих направила първо консултация с д-р Йовчев за съдбата на този зъб.
Отговори с цитат
  #4  
Стар 19th February 2011, 18:33
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Здравей!
Покажи ми снимката и ще ти кажа каква е вероятността да ти се отвори синуса.
А ако се отвори по време на ваденето,тогава трябва екстракционната рана да се зашие,като преди това в нея се постави колагенова тапа ,Collaplug например...???
Това би предотвратило развитието на синуит и т.нар. ороантрална фистула.
Няма нищо страшно,ако се прави от човек,който го е правил и когато се предвижда,че е възможно да се отвори синус!
Във всеки друг случай ,когато нещата са недооценени,последват усложнения,които после търсят помощ в стационарите по ЛЧХ
Успех!
Ако имаш нужда от помощ,мога да ти помогна,защото съм хирург
Отговори с цитат
  #5  
Стар 20th February 2011, 00:44
Kevin_Kostner Kevin_Kostner не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: София
Мнения: 126
По подразбиране

Явор, щастлив съм че се включи в темата ми. Прегледах личните си съобщения и с радост установих, че се познаваме и сме си разменили доста преди време - пак по стоматологични въпроси.
кабелът за фотоапарата в момента не е в мен, но още утре ще приложа снимка на зъба.
Използвам случая за да опиша максимално подробно състоянието на 7-и зъб.
Първоначално зъбът беше отворен и умъртвен с АРСЕН. След това извадихме нервите и зъболекарят постави лекарство, а под него някакъв памук, който беше забравен в зъба и престоя почти 2 месеца там.
След като разбрах за това, смених зъболекаря. Той направи промивка на каналите, затворихме го и всичко уж беше наред. Оттогава до днес на няколко месеца този зъб се "активира". Боли ме 4-5 дни, след това 2-3 месеца няма и вест от него. Напоследък обаче ремисиите доста намаляха. Започна да се обажда много по-често и по-продължително. Болката е тъпа и монотонна. Не се влияе от топло и студено, само от натиск. Но не от непосредствен и внезапен натиск, а например при по-продължително дъвчене на по-твърди храни върху зъба. Ако това се случи, задължително 5-6 дни има чувствителност. Понякога се активира и от силно нервно напрежение (за около 1-2 часа и после отминава)
Онзи ден посетих зъболекаря и му показах снимката. Допитах се и до втори зъболекар. Единият (този който завърши зъба) каза че не открива абсолютно нищо обезпокояващо по него и НЕ ЗНАЕ от къде е проблемът. Нямало венечен джоб, каналите били обработени добре, не открива причини за болка. Другият пък каза, че зъбът бил във фазата "ПРЕДИ ГРАНУЛОМ". коя е тази фаза не ми е известно.
Категорично съм решил да извадя зъба, защото не издържам вече психически да ме тормози. Силно се съмнявам че ако се прелекува, нещата биха се подобрили. Проблемът обаче е, че всички казват че е в синуса и че щял да се отвори почти 100 %.
това е историята на зъба. Утре ще приложа снимка и ще се радвам ако коментираме повече.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 20th February 2011, 03:15
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Да,аз също си спомних
Доста добре си описал всичко,случило се с този зъб.
В такива случаи ,за съжаление,много често се стига до изваждане,защото точно тази болка не минава и след поредното прелекуване.
Ако зъбът е в прекомерна близост до синуса,при т.нар. пенвматичен синус(по-голям синус със силно изразени кухини) ,има вероятност и синусната лигавица да е ангажирана в този възпалителен процес.
За състояние преди гранулом аз не съм чувал,но това не значи че няма сигурно
Шегувам се с това....такова пониятие няма.
Ако на снимката се виждат проходими канали,ако зъбът не е силно разрушен и изпилен при правенето на предишните му пломби и ако няма наличие на формация около корените му(гранулом) ,струва си да се опита да се лекува,поне ако беше мой зъб щях да искам да бъде така.
Ако обаче е противното и има засягане на синуса,както и съчетано с едни трудни за обработка канали,ако вътре в зъба има една характерна миризма,тогава вече нещата ще са различни ,като поведение.
Когато качиш снимката ,аз ще я видя и пак ще коментираме
Отговори с цитат
  #7  
Стар 20th February 2011, 10:50
Kevin_Kostner Kevin_Kostner не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: София
Мнения: 126
По подразбиране

Здрасти пак Ето снимката. Ако трябва ще кача и още

http://url.bg/show-image.php?id=274e...923972707231c7
Отговори с цитат
  #8  
Стар 21st February 2011, 18:49
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Не мога да кажа със сигурност кой е проблемния зъб!
Трябва клинически и параклинически да се докаже от кой идва болката и тогава да се взема решение.
Виждам добре запълнени канали,обаче това не е гаранция ,че няма инфекция.
Ако си сигурен ,че проблемите идват от 7ми зъб(да речем са започнали след умъртвяването му и го свързваш с това),тогава поведението е по-улеснено.
Личи си ,че зъбите са правени от някой,който работи добре!
Според мен е добре да направиш една консултация с ендодонтист и тогава да се взема решението за изваждане или за прелекуване,защото реално на тази снимка не се виждат периапикални промени(грануломи) ,което обаче не значи ,че няма!
Трябва по-хубава снимка,с RVG например,каквито имат ендодонтистите и едно такова мнение.
Колкото до отваряне на синус...не мисля ,че ще има перфорация при вадене,близо е до синусната кухиина,може да се очаква,обаче аз мисля ,че при атравматично вадене без грубости ,изобщо няма да има гръмнат синус
Най-лесно е да го извадим,ама ако се окаже ,че боли от 6тия ,ше си отвися по съдебната скамейка
Отговори с цитат
  #9  
Стар 21st February 2011, 18:50
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

п.п. понеже няма редактор....
Гледах снимката на увеличения,контраси и яркости,инверт-вах я ,но не виждам нищо на нея,трябва по-хубава просто
Отговори с цитат
  #10  
Стар 21st February 2011, 22:24
Kevin_Kostner Kevin_Kostner не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: София
Мнения: 126
По подразбиране

Мерси, Явор. В 6-и не усещам болка, но това не значи че не може да е от него.
Извинявам се за невежеството, все пак не съм стоматолог, но като гледам снимката имам чувство че при запълването на каналите на 6-и, пастата е излезнала извън канала и е отишла в синуса? Или самият канал е в синуса?
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Вадененамигорензъбопаснаблизостдосинуса
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 21:43.