IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 24th February 2009, 18:09
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране Забавна икономика

Да не цапам другите теми, реших да пусна нова...
Нали сме в криза, та предположих, че може и някой друг да прояви любопитство към тази темичка.
Реших да я нарека така, защото за мое огромно учудване се оказа, че икономиката била много интересна и забавна, а мои приятели, които са учили, никога не са ми обяснявали доста елементарни неща. Предпочитат да се крият зад разни непонятни епитети и фрази, което е доста дразнещо. Затова ще помоля хората, които са в час с матерЯла (надявам се да пишат в темичката) да се опитат да пишат нещата на понятен език, като за хора извън бранша.
Започвам с описанието на това Как са измислени парите
Преди появата на парите хората са използвали "натуралната" размяна, тоест размяната на стоки. Тъй като обаче не е било лесно да се определи дали една крава се равнява на 3 или 4 кози са започнали да използват парите като средство за размяна. В началото са използвали метални монети.
Стойността на една монета е цифрата, отпечатана върху нея, така наречената номинална стойност.
Номиналната стойност на монетата е била сбор от стойността на използвания метал и стойността на труда, вложен за направата й. Тоест, ако една монета има номинална стойност 10 цента (например), то в нея има 9 цента злато плюс 1 цент труд на златаря (1 час труд например). Този цент, който остава в златаря, се нарича сеньораж (печалба за производителя на монетата).
Не можах да намеря информация кога се е зародила идеята за печалба от сеченето на монетите (сеньораж), дали с направата на първите монети или по-късно.
За всеки случай по онова време хората са определяли металите като нещо много ценно, затова и първите монети сами по себе си са имали стойност, защото са били направени от метал. В някои общности на мястото на монетите са се използвали птичи пера например, защото са били считани за нещо ценно.
Тези неща предполагам, че ги знаете всички, но ми се искаше да ги напиша, защото после смятам да ви разкажа какво представляват всъщност днешните пари (има огромна разлика )
Отговори с цитат
  #2  
Стар 24th February 2009, 18:13
Аватара на Бобето
Бобето Бобето не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Apr 2008
Град: PK
Мнения: 5 327
По подразбиране

Много интересна темичка както и информацията дадена от Ник.
Аз съм от глупавите момичета, които не знаят нищо за икономиката.......но се радвам , че и аз мога да науча нещо от обща култура тук по темата.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 24th February 2009, 18:32
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Какво представляват банките?
Та така...Хората ходели на пазар с една торба злато , за да купуват крави, кози или зърно.
Никъде няма точна информация как са се зародили хартиените пари, но навсякъде се разказва една и съща история, доколко е вярна, не знам, но ще ви я разкажа.
Казват, че златаря, който правел монетите и имал голямо количество злато и монети, решил да си направи нещо като "сейф", за да не му ги откраднат. Хората разбрали това и постепенно започнали да ходят при него и да го молят да сложи и техните пари в неговия сейф, за да не бъдат обрани (представям си пещерата на Али Баба тук )... Той приел да пази монетите им срещу скромно възнаграждение, като им подписвал удостоверение като гаранция, че имат едиколко си пари в сейфа му. Скоро хората започнали да си разменят тези удостоверения на пазара, защото всички знаели, че се равняват на злато и били много по-удобни за пренасяне.
Така първият банкер установил, че след като депозират златото си, хората не го използвали повече.
Тези, които нямали достатъчно монети, за да закупят неща от първа необходимост, започнали да ходят при банкера и да искат от него монети назаем. Разбира се, той им давал заем срещу обещанието да му бъдат върнати с процент печалба.
Ето я и първата банка...
Отговори с цитат
  #4  
Стар 24th February 2009, 18:47
NESCAFE NESCAFE не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Мнения: 2 958
По подразбиране

Струци , откакто сложи очилата стана още по- Ентилигентна, само на сериозни теми те избива.
На мен също ми е интересно да чета и вечер позирам пред мъжо с познанията си по икономика Даже днес му обяснявах к'во е сеньораж.
Продължавай ,мацко,че има к'во да се научи наготово .
Отговори с цитат
  #5  
Стар 24th February 2009, 19:23
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Та така, стигнахме до интересната част...
Тъй като непрекъснато идвали хора, които се нуждаели от монети (тогава добивът е зависел от климатичните условия и често е имало кризи в производството), за да закупят неща, необходими за преживяването им, първият златар (банкер) започнал да дава назаем не само собственото си злато, а и златото на хората, които са били депозирали своето при него.
Така или иначе никой е нямало да разбере това, освен ако всички собственици на монети не отидат заедно при него, за да го изискат обратно.
Хората обаче били свикнали вече да използват хартиените разписки, които оттук нататък ще наричам Банкноти, че предпочитали той да им заема разписката, вместо тежките и неудобни за пренасяне монети.
Така банкерът започнал да раздава банкноти, които всеки е трябвало да върне заедно с определената лихва, за удобство приемаме, че е 5% (всеки банкер е имал различна лихва, и днес е така).
Тук възниква един доста интересен въпрос, в началото е имало определен брой монети, по-голямата част от които са били на банкера, който е обработвал златото, откъде ще дойдат парите необходими да се покрият задълженията към банкера?
Всички му дължат пари: тези, които са оставили при него парите си за съхранение са му били обещали възнаграждение за услугата, другите, които са взели заем от него му дължат лихва....
Тоест ако в хората е имало общо 1000 монети, откъде ще се намерят монети, за да се покрият задълженията към банкера?
Отговори с цитат
  #6  
Стар 24th February 2009, 20:07
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Банкера ще се направи на луд, и ще напише фалшиви (непокрити с монети) разписки! Който и да дойде да провери сам, все ще има да му се покаже толкова злато, колкото е неговия депозит познах ли, познах ли..........

Кога ще стигнем до първата инфлация
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #7  
Стар 24th February 2009, 20:10
xxxxx xxxxx не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Oct 2008
Мнения: 3 601
По подразбиране

Първата инфланция е била в Китай, където и за първи път са се използвали хартиени банкноти.
Отговори с цитат
  #8  
Стар 24th February 2009, 20:12
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Знаех си че китайците рано или късно ще се намесят и ще объркат всичко!
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #9  
Стар 24th February 2009, 20:21
Аватара на svetlin4u
svetlin4u svetlin4u не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 4 316
По подразбиране

Много сте ми интересни.
До вчера нищо незнаела, оня ден гледа 2 филма, изчете 10 сайта и 1 книга и вече всичко й е ясно, че чак на хората обяснява кое как!
__________________
погали ме по главичката
Отговори с цитат
  #10  
Стар 24th February 2009, 20:26
Аватара на SweetShark
SweetShark SweetShark не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2005
Град: Sofia
Мнения: 1 087
Изпратете съобщение чрез ICQ до SweetShark
По подразбиране

Изплащането на лихвата не е задължително да бъде в монети, може да бъде под формата на жени, кози, овце, вълна, жито, недвижима собственост...
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Забавнаикономика
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 22:20.