IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 13th December 2012, 22:55
Devotional Devotional не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Dec 2012
Мнения: 1
По подразбиране Повтаряща се диария през две-три седмици

Здравейте,

Аз съм мъж на 20 години и съм здрав с изключение на проблемът от заглавието. Историята започна вероятно повече от година и половина назад във времето. В началото мислех, че всичко е в реда на нещата и ме връхлита някаква настинка, та се лекувах с общоизвестните антидиарични продукти като Лопедиум и Ентерол. След прекараните десетки леки диарии обаче смело мога да заявя, че проблемът е сериозен и трудно ще стигна до първопричинителя му. В следващите редове ще опиша подробно как протича заболяването, какви мерки съм вземал по въпроса, какви лекари съм посетил и какви са моите разсъждения.
За кратък период от време имам идеалното храносмилане с едно изхождане на ден с добре оформено и нормално на цвят изпражнение. След няколко дни започвам да усещам дискомофорт в коремната област, чести газове, понякога и тежест в корема, резултатът от които е кашкаво изпражнение на другата сутрин. Това се повтаря няколко дена, като оплакванията се усилват - дискомфортът, газовете и всичко останало стават по-интензивни, докато започнат диарични изхождания около 4-5 на брой. При стеклите се обстоятелства започвам краткотрайна диета обикновено с препечен хляб, сирене и обикновени бисквити, както си му е реда. Изпивам няколко капсули ентерол и на следващия ден от прекараната диария чувствам храносмилането си идеално. След това постепенно минавам на обща храна, първоначално се захранвам с препечен хляб и умерено мазни колбаси. Стигайки до фазата да имам оформени изпражнения започвам да преминавам към общата храна, която е с нищо по-различна от обичайната, която приемам през по-голямата част от съзнателния си живот. Минавайки на нея обаче след ден-два колелото започва да се завърта и храносмилането постепенно да се нарушава, докато се стигне до диарията. Сякаш червата ми искат да се изчистят за период от две седмици и отново и отново.
Искам да направя някои важни пояснения:
- Теорията, че имам нервен стомах и затова се получава така я изключвам, защото знам какво представлява и съм имал подобни проблеми през ранните си гимназиални години.
- За 17-18 години не съм имал проблеми с храни, които след тяхното консумиране да ми предизвикват диария. Не съм наясно до колко е възможно на 19-20 годишна възраст да се развие глутенова или лактозна непоносимост. Така, че бих изслушал идеи по темата.
- Изпил съм доволно количество пробиотици като Лактофлор и Биобаланс. Е, не успяха да вкарат в ред храносмилането ми и със и без тях въпросното колело си се върти.
- Преди близо 3 години (тогава нямах такъв проблем) ми е правена фиброгастроскопия сякаш профилактично и нямаше нищо необикновено с изключение на леко зачервен хранопровод, лека форма на ГЕРБ. Оттогава не съм усещал киселини или парения зад гръдната кост.
- Преди няколко месеца споделих за проблема с Гастроентеролог, но имах неблагоразумието да му спомена, че съм се занимавал с фитнес и съм се хранил по 4-5 пъти на ден обилно. Версиите му бяха две - или микробен проблем или неправилно хранене. Уви, постепенно изключих и двете. Спрях да се занимавам със спорта, защото и без това беше невъзможно от диариите. Храненията се свеждаха до 3-4 на ден, когато си огладнея без да спазвам режими, в не особено големи количества. Опитах се да засека след приема на какви храни ще се получи диарията, но не стигнах до отговор. Каквото и да ядях проблемът беше налице.
- За да се освободя от инфекециозен проблем, посетих инфекционист, който ми назначи пълни микробиологични изследвания на фецес (паразити, бактерии, гъби) и нищо не беше налице.

Изчел съм много неща по темата, но не съм медицинско лице, та идеите ми се изчерпват и като цяло съм в безизходица. Предвид факта, че съм Русе и тук се знаят кои са добрите специалисти гастроентеролози, а аз посетих единият от тях, не искам да се връщам при него, при положение, че за диария, която може да има десетки причинители, той се ограничава само в два варианта.
Надявам се някой с конкретни идеи да прочети този дълъг пост, но нямаше как да го съкратя, защото не знам кое би било полезно и кое не.
Отговори с цитат
  #2  
Стар 5th January 2013, 13:50
Аватара на stelchi
stelchi stelchi не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Apr 2009
Град: Варна
Мнения: 120
По подразбиране

Здравей Devotional,

Имах подобен на твоя проблем, който лекувам и към момента. На кратко при мен ситуацията беше следната :
Близо 2 години ходене до тоалетната между 3 и 10 пъти на денонощие. Винаги неоформени, кашкави изпражнения. Газове, дискомфорт в коремната област. Симптомите ту се засилваха, ту утихваха. Никога не съм имала проблеми с храната. Ядях каквото и по колкото си искам. На 28 години, 45 кг, 160 см.
От честото ходене до тоалетната не можех да спя нощем, станах нетрудоспособна, уморена, появиха се тъмни кръгове под очите и реших най- накрая да отида на гастроентеролог. Докторът остана изумен колко дълго съм чакала. Предписа ми като за начало Флажил ( ако имам някаква инфекция евентуално), Дуспаталин и Биобаланс. Спрях временно млякото и млечните продукти, плодовете, зеленчуците, сладкото, мазното и пърженото.
Още след първия прием на лекарствата имах подобрение- спах непробудно 12 часа. Нещата се нормализираха. Ходя до тоалетната веднъж на ден, сравнително оформено. Покрай честото ходене до тоалетната съм си докарала обаче желязодефицитна анемия - много нисък хемоглобин и желязо ( нивото на желязо в кръвта ми беше спаднало на 1.1 при нормални граници 10.7- 30.32 за жени).
Както и да е. Официално нямам точно поставена диагноза какво е причинило болежките ми.
Продължавам да пия Дуспаталин, започнах и ампули желязо. Редовно правя кръвни изследвания. Храня се нормално. Докторът искаше да ми направи и долна ендоскопия ( изследване на дебелото черво с камера), но след мигновеното ми подобрение отложихме нещата за сега.
Не знам с какво мога да съм ти полезна, но съветът ми е да отидеш на друг гастроентеролог и да си направиш изследвания.
Скорошно възстановяване и успех !
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Повтарящаседиарияпрездветриседмици
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 16:18.