IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #281  
Стар 18th August 2011, 20:40
Аватара на резервна модераторка
резервна модераторка резервна модераторка не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2009
Град: Бруней
Мнения: 3 632
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от emiko Виж мнението
.........
Много яко.
__________________
TE AMO MAS QUE A MIS IMPULSOS, MAS QUE A MIS PLACERES!
Отговори с цитат
  #282  
Стар 18th August 2011, 22:19
Аватара на mishelle1607
mishelle1607 mishelle1607 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2011
Мнения: 1 040
Thumbs up

Цитирай:
Първоначално написано от M.I.K Виж мнението
МАГАРЕТО И СЕЛЯНИНЪТ
Веднъж магарето на един селянин паднало в кладенеца. Докато стопанинът му мислел как да постъпи, животното часове наред издавало жалостиви звуци. Най-накрая селянинът взел решение. Помислил си, че магарето е вече много старо, а кладенецът все едно трябвало да бъде затрупан. Просто не си струвало да се хвърлят усилия, за да измъкне старото магаре. Той извикал съседите си да му помогнат да затрупа кладенеца. Всички дружно грабнали лопати и се заели да хвърлят пръст в кладенеца.

Магарето веднага разбрало накъде вървят нещата и започнало да реве оглушително. После за всеобщо учудване притихнало. След като хвърлили няколко лопати пръст, селянинът решил да погледне и да провери какво е положението там, вътре. Бил изумен от това, което видял. С всяка лопата пръст, падаща върху гърба му, магаренцето правело нещо невероятно. То изтръсквало пръстта от гърба си и стъпвало върху хвърлената пръст.

Докато съседите на селянина продължавали да хвърлят земя в кладенеца, всеки път животното се отърсвало и стъпвало върху насипаната пръст. Много скоро всички се изненадали, защото видели как магаренцето се показало над кладенеца, прескочило горния му край и с всички сили се понесло напред!




В живота си всеки ще се среща с много всякаква мръсотия и всеки път животът ще му изпраща все нови и нови порции. Всеки път, когато върху теб падне буца кал, отърси се и тръгни нагоре и само така ще можеш да се измъкнеш от кладенеца.
Всеки възникнал проблем е като камъка, върху който ако стъпим, ще преминем през ручея. Ако не се спираме и не се предаваме, можем да се измъкнем дори от най-дълбокия кладенец.
Отърси се и тръгни нагоре.
МНОГО МЪДРО,М.И.К!ТОВА Е ИСТИНАТА ЗА ЖИВОТА
Съжалявам,че не пишеш вече.....
Отговори с цитат
  #283  
Стар 18th August 2011, 23:37
Аватара на универсален
универсален универсален не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jun 2011
Мнения: 1 134
По подразбиране

Една моя любима съвсем кратка приказка или както е по-модерно да се нарича вече- притча.

--------------------------
Имало едно време двама индийски учителя.
Един по-млад и един по-стар. По-младият бил ученик на по-стария.
Затова пък младият имал хиляди ученици, а старият само 20.
Един ден старият учител отишъл при по-младия и го попитал:
- Мислиш ли, че знаеш повече от мен?
- Не, учителю. Ти знаеш повече, нали точно ти ме обучаваше, му отговорил младият.
- Мислиш ли, че преподаваш по-добре, пак питал старият.
- Не, най-добрият учител в света си ти, отвърнал младият.
- Как според теб идва мъдростта, с желанието или с възрастта?, попитал отново старият.
- Разбира се, че с възрастта, отговорил младият.
- Тогава защо твоите ученици са хиляди, а моите една шепа?

А младият учител отвърнал:
- Идват малко (може би), защото очакваш да дойдат много. Аз не очаквам никого.
-----------------------------
Отговори с цитат
  #284  
Стар 19th August 2011, 00:11
Аватара на Нелка
Нелка Нелка не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2011
Град: London
Мнения: 2 759
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от универсален Виж мнението

А младият учител отвърнал:
- Идват малко (може би), защото очакваш да дойдат много. Аз не очаквам никого.
-----------------------------
Това ми хареса. Много.

Добре дошъл обратно, Уни!
__________________
Ring the bells that still can ring. Forget your perfect offering. There is a crack in everything. That's how the light gets in.
Отговори с цитат
  #285  
Стар 19th August 2011, 15:21
Аватара на универсален
универсален универсален не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jun 2011
Мнения: 1 134
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Nells Виж мнението
Това ми хареса. Много.

Добре дошъл обратно, Уни!
Добре заварила, Nells!

Приказката е от онези, от които всеки може нещо различно да вземе и дори по различен начин да я разбере.
В това и е чарът вероятно
Отговори с цитат
  #286  
Стар 15th November 2011, 14:28
Аватара на emiko
emiko emiko не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Oct 2008
Град: София
Мнения: 2 648
По подразбиране

Трите врати на мъдростта

„ПРОМЕНИ СВЕТА”
- Точно това смятах да направя - рекъл си младежът. – Понеже истината е, че някои неща ми харесват в този свят, но пък други не са никак по вкуса ми. И той се впуснал в първата си битка.

„ПРОМЕНИ ДРУГИТЕ”
- Това си и мислех – си рекъл той. – Другите са извор на удоволствие и радост, но също така и на болка и горчивина. И той възстанал срещу онова, което не го удовлетворявало и го дразнело у себеподобните му. Направил всичко възможно да промени характера им и да изкорени недостатъците им. Това била втората му битка.

„ПРОМЕНИ СЕБЕ СИ”
- Да – помислил принцът. – Ако наистина у мен се корени причината за всичките ми проблеми, това е единственото, което ми остава да направя. И започнал третата си битка. Направил всичко възможно да подобри характера си, да изкорени недостатъците си, да промени това, което не харесвал в себе си и всичко, което не отговаряло на неговия идеал.

„ПРИЕМИ СЕБЕ СИ”
Принцът се учудил, че не е видял надписа по-рано.
- Явно, когато се хвърля в битка, човек е заслепен – казал си той. Принцът видял също така разпилени на земята всички онези неща, с които се бил преборил в себе си: недостатъците си, слабите си страни, страховете си, ограниченията си, всичките си стари демони. И се научил да ги познава, да ги приема, дори да ги обича. Научил се да обича себе си, без да се сравнява с другите, без да се осъжда и порицава.

„ПРИЕМИ ДРУГИТЕ”
Около себе си той видял хората, които срещнал по пътя. Тези, които обичал, и онези, които мразел. Тези, които подкрепял, и онези срещу които се борил. Но за свое голямо учудване, той вече не бил в състояние да види недостатъците и грешките им, които някога толкова го дразнели и които искал да изкорени.

„ПРИЕМИ СВЕТА”
- Странно, как не съм видял този надпис още от първия път – зачудил се принцът. Той се огледал и видял около себе си света, който по-рано искал да завладее, да преобрази, да промени. Бил стъписан от блясъка и красотата на всичко в него. От неговото съвършенство. А това си бил все същият свят… Светът ли се бил променил, или неговият поглед?
Отговори с цитат
  #287  
Стар 18th November 2011, 21:13
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Eми, разкошна е!
Благодаря ти
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #288  
Стар 28th November 2011, 22:19
Аватара на lullaby
lullaby lullaby не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2009
Град: София
Мнения: 1 501
По подразбиране

Едно време имало едно малко врабче, което, докато летяло на юг, замръзнало и паднало на земята. За да стане още по-лошо, минала една крава и се изсрала върху него. Но торта била топла и го размразила. И тогава, затоплено и щастливо, че е живо, то почнало да чурулика. Но една котка го чула. Дошла, извадила го от торта и изяла малкото врабче.
Поуката от тази история е:
Не всеки, който сере отгоре ти, задължително ти е враг.
И не всеки, който те вади от лайната, ти е приятел.
И още - когато ти е хубаво и си щастлив, без значение къде си, дръж си голямата уста затворена.
__________________
Съзнанието си е мое. Подсъзнанието също, макар да си прави каквото си поиска!

Последно редактирано от lullaby : 28th November 2011 на 22:24
Отговори с цитат
  #289  
Стар 29th November 2011, 13:17
Аватара на резервна модераторка
резервна модераторка резервна модераторка не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2009
Град: Бруней
Мнения: 3 632
По подразбиране

Само първата част от Поуката отговаря на истината. Втората част е невярна: котка в лайна не рови. Нито за приятели, нито за врагове. Още пък по-малко за закуска. Има къде по-елегантен начин да затиснеш вратлето на Врабик
__________________
TE AMO MAS QUE A MIS IMPULSOS, MAS QUE A MIS PLACERES!
Отговори с цитат
  #290  
Стар 29th November 2011, 18:41
Аватара на Нелка
Нелка Нелка не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2011
Град: London
Мнения: 2 759
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от lullaby Виж мнението
Едно време имало едно малко врабче, което, докато летяло на юг, замръзнало и паднало на земята. За да стане още по-лошо, минала една крава и се изсрала върху него. Но торта била топла и го размразила. И тогава, затоплено и щастливо, че е живо, то почнало да чурулика. Но една котка го чула. Дошла, извадила го от торта и изяла малкото врабче.
Поуката от тази история е:
Не всеки, който сере отгоре ти, задължително ти е враг.
И не всеки, който те вади от лайната, ти е приятел.
И още - когато ти е хубаво и си щастлив, без значение къде си, дръж си голямата уста затворена.
Това толкова добре описва сегашната ми ситуация, че чак изтръпнах, като го прочетох.
Благодаря ти lullaby!
__________________
Ring the bells that still can ring. Forget your perfect offering. There is a crack in everything. That's how the light gets in.
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Приказкизаразмисъл
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 06:21.