IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 29th January 2006, 15:29
Hot_Lady Hot_Lady не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2006
Мнения: 32
По подразбиране Проблем със зъбите.. или нещо друго?

Проблемът ми е следния- когато си отворя устата повече от лявата страна ме боли. Даже понякога немога да си я отворя напълно, защото все едно имам някакви скобички дето ме спират. Това боли, защото понякога немога да отхапя нещо по-голямо или ако дъвча дъвка се засилва трудността да си отвора устата.
Чудя се това на какво се дължи. Скоро вече ще свалям пластината от зъбите си, която нося вече почти година. Не е от нея, защото преди да я сложа пак имах този проблем. Спрях да дъвча дъвка, за да не си натоварвам и челюстта...

Моля за съвет- ако някой знае нещо да каже.

ПС: чух че ако си отворя някой път устата прекалено много омога да остана със отворена уста и трябва да ми я наместят челюстта, което е болезнено

ПС: допълнение: когато си отварям широко устата понякога прещраква...
Отговори с цитат
  #2  
Стар 29th January 2006, 17:07
Аватара на Atlantida
Atlantida Atlantida не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jul 2005
Мнения: 879
По подразбиране

Аз имам подобен проблем..Получи се от едно ходене на зъболекар-трябваше да не си затварям устата доста време докато стегне там нещо..схвана ми се челюстта и от тогава имам същите оплаквания-не мога да я отворя много да кажем ако ям голямаа ябълка..или нещо друго.Не е постоянно да е така но понякога не мога да отхапя нещо.Опитай като се схване така много да разтриеш малко там малко пред ухото..там се мърда доста-облекчава малко но не знам има ли как да се оправи тотално. Моята челюст направо щрака понякога
Отговори с цитат
  #3  
Стар 29th January 2006, 20:46
Hot_Lady Hot_Lady не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2006
Мнения: 32
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Atlantida
Аз имам подобен проблем..Получи се от едно ходене на зъболекар-трябваше да не си затварям устата доста време докато стегне там нещо..схвана ми се челюстта и от тогава имам същите оплаквания-не мога да я отворя много да кажем ако ям голямаа ябълка..или нещо друго.Не е постоянно да е така но понякога не мога да отхапя нещо.Опитай като се схване така много да разтриеш малко там малко пред ухото..там се мърда доста-облекчава малко но не знам има ли как да се оправи тотално. Моята челюст направо щрака понякога
това с разтриването помага и го правя аз също не мога да отхапвам ябълка например..... прещраква и е малко кофти в някой случаи.... даже незна другите дали го чуват... ужасссс
Отговори с цитат
  #4  
Стар 29th January 2006, 21:24
Аватара на Atlantida
Atlantida Atlantida не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jul 2005
Мнения: 879
По подразбиране

Ами майка някой път се чуди какво ми става на ченето понеже го чува как щрака
Отговори с цитат
  #5  
Стар 30th January 2006, 04:33
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Проблеми от подобен род са характерни за женския пол...това обаче никак не значи ,че те са нормални и не трябва да им се обръща внимание..Затова съвет от мен:отидете на стоматолог ХИРУРГ,който ще ви препоръча личния ви стоматолог,или този при който ходите...Ако "щракането" се чува по време на ОТВАРЯНЕТО на устата,проблема се нарича Съблуксация на ТМС(Темпоро-Мандибуларна Става),или преведено на разбираем език"Пред-изкълчване"...това означава,че ставната главичка на челюстта стига до по-предно положение(при отварянето й),като по този начин се"блокира" върху по изпъкналата част от ставната повърхност на черепната основа...и понеже не премнава тая изпъкналост,ако мога така да я нарека,се връща обратно в изходна позиция,макар и с болка или дискомфорт..Когато това обаче прогресира,ставната главичка "прескача" тая "изпъкнала част" и преминава пред нея,а при опит да си затвори устата,болният изпитва болка и не всъщност не може да я затвори именно заради тази механична пречка..а именно "наместването' на това от доктора е свързано с болки и негативни чуства....
http://lpig.doereport.com/imagescooked/1984W.jpg
ето на тоя линк може да видите за какво говоря
Hot lady,при теб може лечението с ортодонтски апарати да е допринесло за утежняването на проблема,особено ако е било свързано с повдигане на захапката...или преместването на долна челщст напред.
Дано съм бил от полза,от ваз зависи посещението при хирурга за консултация,не при травматолог,а при Стоматолог Хирург...Има лечение с медикаменти,но хора с подобен род проблеми трябва да не си отварят устата много ,за да не последва горе описаното,така че ,мацки,,не се прозявайте силно и не се карайте на мъжете си
лечението също зависи и от възрастта на болния и от общото му състояние
Ако има въпросителни пишете
Отговори с цитат
  #6  
Стар 30th January 2006, 11:48
Аватара на Atlantida
Atlantida Atlantida не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jul 2005
Мнения: 879
По подразбиране

Мерси,yavor,предполагах че ще вземеш отношение по въпроса .При мен проблема не е постоянен ,но си прав за прозяването-внимавам!Друго което ми прави впечатление е че щрака повече ако нещо съм спала в неудобно положение. И само да попитам..от какво се получава това?Дали съм права като си мисля че е от това посещение при зъболекар?Тогава бях на 13г някъде,сега съм на 17 та от 4г някъде го има това.
Отговори с цитат
  #7  
Стар 30th January 2006, 13:11
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Ами незнам,напълно възможно е принципно,ако са ти вадили зъб например,при използване на груба сила да пострада ставата...имала ли си някаква травма някога в тая област??
най-често тия инциденти стават сутрин.. цяла нощ ,докато човек спи,челщстта му не се движи и сутрин ставата е скована и при резки или големи по обем движения(прозявания например ) се получава "изщракването" или "пукането"
Трябва да се направи и рентгенова снимка,да се установи има ли или не промени в анатомията на ставата..също да се разграничи с други заболявания на ставата,при които боли например дясната страна,но проблемната става е лявата и поради изкривяването й и натоварванетона дясната,страда именно тя и пациента вика:абе нещо не ме разбиртате,мене ме боли в дясно ,а вие ми изкарвате болна другата страна така,че най-добре отиди,един преглед,консултация и т.н.
За да се получат подобни проблеми има следните вариянти:
1.малка(ндоразвита) ставна главичка
2.плитка ставна ямка
3.нисък ставен туберкул(онова "препятствие"което ставната главичка при отваряне на устата достига до върха му ,без да го преминава при норма)
4.комбинация от някои от изброените
5.травма в детството(фрактура на челюст,удар в областта на ставата)
6.Скърцане със зъби нощем-бруксизъм/бруксомания
7.зависи и от вида на захапката също
8.женския пол е с по-голямо предразположение към подобни проблеми,заради по нежните и грацилни стави :P
ако има още въпроси на линия съм
Отговори с цитат
  #8  
Стар 30th January 2006, 20:40
Hot_Lady Hot_Lady не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2006
Мнения: 32
По подразбиране

яворе ти си страхотен!

ти разбра какво ми има дори без да си ме виждал.... а личния ми стоматолог нищо не каза...
наистина мн ти благодаря за информацията защото ми е от полза а и вече знам къде трябва да отида и какво да направя

относно това което каза че е възможно от пластината(апаратчето) ми да се е получило... незнам но е възможно защото проблема който имам е следния- на горната челюс ми липсват вторите по ред зъби и от ляво и от дясно и затова ми сложиха пластина за да се понаместят всъщност не им имаше почти нищо но аз все ги виждах все едно са грозни... и така третите зъби ми станаха втори - когато ме видат непознати не го разбират следователно не си личи особено но аз го виждам
проблема който възникна с времето при носене на пластината е следния- нали знаеш че на всички или айде на почти всички хора захапката им се събира говоря за предните зъби а моята вече се размести и сега имам около милиметър разстояние и ми е трудно да захапвам разни тънки неща с предните зъби като например ..... хмх... печен пипер не мога да отхапя и т.н.
говорих с ортодонтката си и тя ми каза че това се е получило защото ми е намествала захапката и е било нормално... хмх.... незнам дали е нормално но аз вече имам друга захапка
промяна в зъбите си имам известна защото ми намести предните зъби да са по-добре и другите и някакси да се запълни малко място уж да не си личи.... стана ефекта... спокойна съм даже в края на следващия месец вече ще го сваля напълно


въпроса ми е възможно ли е тя да е направила грешка и затова да имам такова разстояние от милиметър между предните зъби когато ги събера или е нормално?
и как се наричат ония малки дупчици по зъбите... които аз усещам с допира на езика си а зъболекрката ми казва че нямам кариес явно не са видими но аз ги усещам и как се предотвратяват?
има ли ефикасно средство за избелване на зъби което аз сама мога да си направя и с което няма да се наруши емайла на зъбите ми?


ааааааа и понеже зъбите ми са малки, не са от онези големите плочки които имат другите хора... а и все пак нямам зародиш на третите си зъби ... тва много ли е лошо да съм с малки зъби??



ПС: още веднъж ти благодаря защото ти се оказа моето спасение в известна степен ) все пак да има кой да ми обясни нещо подобно е наистина хубаво понеже се интересувам....
даже щях да търся някой форум на някой зъболекари че да пиатам... ама ти ми помогна достатъчно
Отговори с цитат
  #9  
Стар 30th January 2006, 22:01
Аватара на Atlantida
Atlantida Atlantida не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jul 2005
Мнения: 879
По подразбиране

yavor,още веднъж благодаря!Ще гледам да не забравя да си направя снимка да се види има ли по-сериозен проблем.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 31st January 2006, 02:16
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Това е най-малкото ,което мога да направя! Няма защо!
Сега,трябва да уточниме тоя един милиметър в каква посокае:
1.един милиметър вертикално отстояние при стиснати зъби между горните и долните фронт.зъби
или
2.един мм между вътрешната(от към небцето) повърхност на горните зъби и външната(от към устната) на долните зъби

Ако е първото,то си с т.нар"Отворена захапка",нещо нормално като резултат от ортодонтско лечение в края му,защото след края на лечението тези зъбки ще се преместят малко в старата си позиция(МАЛКО) и затова е необходима тая"свръхкорекция"сещаш ли се...иначе отворената захапка никак не е нормално явление в други случаи...
Тия дупчици,които усещаш,първо най-добре да ми кажеш по кои повърхности на зъбите ги усещаш и на колко зъба...там,където е лежала телта на ортод.апарат или по други повърхности?
ако драскат езика и създават чуство за дискомфорт могат да се загладят и да се третират с реминерализационен агент(разтвор или гел) решаване на проблема
Всяко избелване води до отнемане на слой емайл,дори четкането на зъбите сутрин и вечер отнема от емайла(със сигурност обаче е по-добре да се мият )
Домашното избелване,тоест ти спиш с една шина в устата(нещо подобно на боксъорска) пълна с избелващ гел и курса продължава в зависимост от търсения ефект като ти хареса -спираш..това е по-малко ефективния и евтин начин
Другият в клинично избелване(в кабинет на стоматолог),при който ефекта е по-голям и върху зъбите и върху джоба и се използват фото полимеризиращи покрития и т.н.,по-бърз е също така!
Има също и избелване на единични зъби,които са умъртвени и оцветени...
Хубаво е след избелване да се сменят "белите" пломби с цвят,като постигнатия от избелването...коронки също,защото върху тях избелване няма..
Има и +ове ,има и -си,ако имаш много пломби не е за препоръчване например,тънък емайл също..
Липсата на зародиши на постоянни зъби е нещо нормално в днешно време,имам предвид,че такива хора са еволюционно по-напред от тези ,които имат мъдреци например...Тука е момента да споделя,че аз имам 6 зъба по-малко,отколкото трябва Но,какво да се прави,това е положението,а й тея дето ги имам са малки,но поне са здрави и бели ,имам две пломби,от общо 26 налични зъба
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Проблемсъсзъбитеилинещодруго
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 03:40.