Хората се будят бодри и ентусиазирани, но постепенно настроението им се разваля през работния ден, показа изследване на съобщения в Туитър.
Учени от Корнелския университет анализираха над 509 милиона постинга от 2,4 милиона потребители на Туитър, за да изследват тенденциите в тяхното настроение за двегодишен период.
Резултатите показват, че настроението варира много в зависимост от това колко часът е, какъв ден от седмицата е и дали дните се удължават или скъсяват.
Сутрин хората обикновено се будят, изпълнени с оптимизъм.
Той намалява през деня, но се връща след 18 ч., когато забравяме стреса от работата. Негативните емоции като дистрес, гняв и вина са най-малко в началото на деня, но след това се натрупват, докато си легнем.
Постингите от 84 държави разкриха един модел, независимо от значителните културни и географски разлики.
Потребителите на Туитър във Великобритания са общо по-големи оптимисти от тези във Франция и Португалия, но отстъпват на американците и австралийците.
В почивните дни хората са по-позитивни, но сутрешният възход започва два часа по-късно заради обичайното сутрешно излежаване.
Резултатите могат да бъдат обяснени с положителния ефект от съня, както и с естествения поведенчески цикъл, известен като циркадиев ритъм.
БТА