Мъжете все още смятат, че са специалисти, когато става въпрос за пари. Макар че през последните десетилетия дамите успешно ги конкурират в заемането на управленчески постове и боравенето с големи суми, силният пол продължава да претендира, че се справя по-добре в тази сфера.
Хелейн Олен обаче не е съгласна. Дамата пише за финанси от 1996 г. и е авторка на няколко книги, сред които „Pound Foolish: Exposing the Dark Side of the Personal Finance Industry". Според нея има няколко мита, свързани с жените и парите, които отдавна не са актуални. А ето ги и тях:
Мит N 1: Жените се нуждаят от повече помощ от мъжете, за да менажират финансите си
На жените постоянно им се казва, че не могат сами да се справят с парите си и им трябва помощ. Изследванията показват обаче, че между знанията и финансовите навици на двата пола има съвсем малка разлика.
Защо тогава този мит продължава да съществува?
„Смятам, че този мит е жив, защото жените продължават да му вярват. Той е като стар виц: Мъжете стават експерти само като чуят или видят нещо", обяснява Хелейн Олен.
Авторката обяснява този мит и с факта, че дамите все още печелят по-малко от мъжете в световен мащаб. Това води до тенденцията жените да пестят повече от рано и да събират за пенсия, което пък кара фирмите в сектора на услугите да предлагат постоянно помощта си в управлението на тези пари.
Мит N 2: Жените избягват да поемат финансови рискове
Фирмите в сектора на финансовите услуги постоянно повтарят, че трябва да инвестираме повече и в по-рискови фондове, за да имаме достатъчно спестявания след години и когато жените вкарват малко пари в пенсионните си сметки, например, те са обявени за „чувствителни към риска".
Олен пише много по тази тема и смята, че повечето дами са с вродено чувство на несигурност. „Това е по-скоро симптом. Хората, които имат по-малко пари, обикновено поемат и по-малък риск", казва тя.
Това е напълно логично, тъй като не можем да предвидим фондовия пазар и не искаме да рискуваме спестяванията си, но важи както за жените, така и за мъжете.
Мит N 3 : Жените не могат да пестят, защото си купуват прекалено много обувки/гримове/дрехи
„Жените определено харчат повече пари за дрехи от мъжете, но господата от своя страна харчат повече за коли, алкохол, джаджи. Само че това не се критикува", казва Олен, определяйки и тази фраза като мит.
Мит N 4: Ако следваме правилата, всичко ще бъде ОК
Колко често ви се е случвало да си плащате осигуровките, данъците и накрая да отидете на лекар и да не получите направление или да си платите за нещо допълнително, защото изведнъж се оказва, че здравната каса не го покрива или болницата го няма в наличност?
Колко често инвестирате пари, следвате всички условия на банката или на договора, който сте подписали, а накрая посредникът си прибира комисионната и вие се оказвате меко казано прецакани?
В своята книга Олен описва доста подобни случаи, с които доказва, че и да се водиш сляпо по правилата, това не ти гарантира спокоен живот!