Представете си някое райско кътче, където лежите удобно и имате цялото време на света, за да останете насаме със себе си и със своите мисли. Времето, прекарано в положителни размисли, може да се отрази благотворно на личностното развитие и на творчеството. Все пак мислите могат да се окажат и тайното оръжие, което ни разрушава. Отрицателните мисли могат да се обърнат срещу човека, който ги произвежда.
Съществува разлика между интроспекцията и преживяването. Интроспекцията е термин в психологията, който означава самонаблюдение. Вглеждането вътре в себе си може да бъде процес на здравословен самоанализ, което се отразява добре на мозъка и цялостното благосъстояние. Преживяването от друга страна може да доведе човек до порочния цикъл на негативното мислене.
Според експерта доктор Даниел Сийгъл положителното време, което прекарвате, фокусирани върху себе си, може да се отрази изключително добре и на емоционалното ви състояние. Важно е процесът на самоанализ да остане настроен към вашия собствен ум. По този начин вие опознавате себе си, разбирате по-добре своите чувства и емоции и успявате да ги контролирате, когато се налага.
Проблемът е, че съзнанието невинаги е сигурно място. Често човек е склонен да мисли самокритично, негативно, параноично и подозрително за самия себе си. Този вътрешен критичен глас, наричан още „анти-аз“, може да ви завладее и да ви отведе до преживяването. Преживяването се характеризира с попадане в капана на негативните мисли. Този тип мислене има силна връзка с депресиите и самоубийствата.
Важно е да имате реалистична гледна точка за истинската си същност, защото когато се съсредоточавате върху вашата анти-личност, вие виждате себе си като лоши хора. В началото, ако ви е трудно, трябва да правите съзнателни усилия, за да избегнете негативните мисли. Медитацията е друг здравословен начин, чрез който може да контролирате своите вътрешни гласове. Доказано е, че чрез медитация хората подобряват качеството на своя живот.