IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко личности трябва да съчетава в себе си шефът

22 юли 2013 08 30

Според авторката Кристин Комафорд те са не повече от шест

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Човек е сложна личност, която съчетава в себе си различни черти от характера. И това, че в работата сте едни, а у дома други, не означава, че имате раздвоение на личността. Вие просто почивате от своето БИЗНЕС АЗ, когато сте сред семейството и приятелите, защото не се налага да се подчинявате на офис правилата.

Ако не сте от шефската „гилдия", може никой да не забележи поведението ви, стига то да не провокира напрежение. Когато обаче сте шеф, трябва да намерите правилния подход за общуване със служителите си. Според автора на „Smart Tribes: How Teams Become Brilliant Together" Кристин Комафорд, лидерът може да бъде един от шест типа, в зависимост от водещата черта на характера си, която демонстрира в офиса.

Ето и какъв може да бъде един ръководител:

Майката – Човек, който напълно подкрепя подчинените си и ги кара да се чувстват ценени. Това е страхотно, тъй като им помага да станат по-уверени и е по-харизматичен в очите им, но не и когато трябва да се действа. Понякога „тежката ръка" на властта трябва да влезе в сила, за да се реагира адекватно на възникналите ситуации.

Антропологът – държи се така, сякаш екипът му е някакво рядко племе и постоянно задава въпроси и иска да знае всички причини, проблеми, решения. Според Комафорд антропологът може да помогне на служителите да се развиват умствено, защото постоянно ги кара да мислят.

Строгият сержант – тези шефове не са злобни, а понякога са по-скоро досадни и прекалено праволинейни. Те обичат да дават заповеди и вървят по един утъпкан коловоз при определяне на фирмената политика. Закостенялото им мислене може да се превърне в проблем. Хубаво е да се намери човек, който да ги разтърси и да им каже, че промяната не е лошо нещо.

Професорът – Този човек винаги знае точно какво трябва да се направи. Той не умее да прави компромиси, но пък от друга страна знае как да дава точни и ясни инструкции.

Най-добрият приятел – Подобно на типа „майката" този лидер се вълнува от емоциите на служителите си и иска постоянно те да се чувстват добре. Като техен близък приятел и едва ли не роднина той може да прекара часове в разговори за личните им проблеми и да остави фирмените казуси на по-заден план. Всички го обичат, но пък му липсва строгата решителност и умението да мотивира подчинените си да действат.

Гуруто – Гуруто прилича малко на „професора", защото има опит и познания. За разлика от него обаче, той притежава „топлина и сърце", казва Комафорд. Той е харизматичен и интелигентен. Излъчването му казва: „Заедно ще минем по този път и всичко ще бъде страхотно. Да вървим!"

Обикновено всеки мениджър съчетава 2-3 от тези типажи в себе си. Според Комафорд най-често това са „антропологът" и „най-добрият приятел". Най-ефективните ръководители притежават и шестте типажа. Те могат да ги въртят като водещи черти в разговора, в зависимост от човека, който стои срещу тях.

Авторката смята, че за да се постигнат оптимални резултати, комбинацията на тези черти трябва да се вижда дори в разговор от няколко изречения. Например:

„Ти винаги си бил прекрасен служител (майката), но вече два пъти говорихме за последните ти резултати (сержантът). Знам, че ти е трудно (най-добрият приятел). Кажи ми с какво да ти помогна, за да постигнем необходимите резултати (отново майката).

„Позициите, които заемаме като лидери, ни правят предвидими. Ако повечето мениджъри използват 2 или 3 личности, то остават поне 3, които не влизат в употреба. В случай че въртим тези личности, които демонстрираме, ще постигнем различни резултати. Така ще имаме по-ефективна комуникация със служителите си", убедена е Кристин.

Автор - снимка
Автор на статията:
Мария Господинова

КоментариКоментари