PDA

View Full Version : Аденом на хипофизата


Sanya
23rd January 2008, 03:10
Здравейте, наскоро ми откриха аденом на хипофизата и понеже нямам информация отникъде реших да я потърся тук. Оплакванията ми започнаха преди години: нередовен цикъл, кисти на яйчниците, окосмяване, депресии. Различни гинеколози се опитваха да ме лекуват с различни противозачатъчни. От тях получавах само сърцебиене, високо кръвно, главоболие, психически кризи. Установиха че имам хормонален дисбаланс: мн. нисък прогестерон, ФСХ и ЛХ също не бяха в норма, а тестостеронът и др. мъжки хормони в повече. Най-накрая един от лекарите ми предположи че проблемите ми идват от мозъка, хипофизата и ми направиха компютърна томография. Откриха ми 1 см тумор. Оттогава мина месец, имам силно главоболие и проблеми със зрението. Постоянно ми правят допълнителни изследвания,но най-вероятно скоро ще ме оперират. Никoй нищо конкретно не ми казва, по цял ден чакам и се притеснявам. Много се надявам някои от вас да може да ми каже нещо. Мерси, че ме изслушахте

diastemma
23rd January 2008, 08:45
Кураж, вярвам, че ще се оправиш!

Попитай нещо конкретно, ще потърся информация.

rogi
23rd January 2008, 11:23
Здравей Sanja!
Искам да те успокоя като ти кажа че няма нищо страшно в диагнозата ти.Аз от две години насам си яя знам и си го нося този аденом,от две години съм на терапия пия Dostinex,най вероятно и ти ше го пиеш или ще ти дадт Bromokriptin.Аз си живеч с аденома в главата и хич не го мисля.Даже бях бременна,но за мое съжаление направих спонтанен аборт не заради друго ами защото докторите не ми казаха че при това положение не трябва да спирам лекарствата.Единствения проблем е липсата на овулация но като започнеш лечение,и тя се нормализира.
Желая ти успех и няма страшно,да знаеш.

Sanya
23rd January 2008, 17:13
Мерси за бързия отговор и за окуражителните думи. За съжаление при мен лечение с медикаменти (dostinex и др) не е възможно, понеже пролактинът ми е в норма. От лекаря ми знам, че само когато имаш пролактином е възможно лечение с хапчета, иначе е нужна операция. Последният ми симптом е, че започнах да виждам много зле, предполагам защото аденомът притиска очния нерв. Ще трябва да изчакам да ми дойде часа при ендокринолога и да настоявам този път да ми обясни повече ( след месец) :(

diastemma
23rd January 2008, 20:15
rogi, съжалявам, че и на теб се е случило! Кураж!

rogi
25th January 2008, 17:33
Благодаря ти за съчувствирто diastemma,радвам се че все още се намират солидарни хора.
Мила sanya,все пак не е толкова страшно.Ако се чудиш къде да се оперираш всички момичета с този проблем най често ходят при др Брусарски в София.За по вече инфо,ако те интересува,питай,насреща съм.До скоро и кураж

dancenation
22nd May 2009, 09:37
Здравейте, наскоро ми откриха аденом на хипофизата и понеже нямам информация отникъде реших да я потърся тук. Оплакванията ми започнаха преди години: нередовен цикъл, кисти на яйчниците, окосмяване, депресии. Различни гинеколози се опитваха да ме лекуват с различни противозачатъчни. От тях получавах само сърцебиене, високо кръвно, главоболие, психически кризи. Установиха че имам хормонален дисбаланс: мн. нисък прогестерон, ФСХ и ЛХ също не бяха в норма, а тестостеронът и др. мъжки хормони в повече. Най-накрая един от лекарите ми предположи че проблемите ми идват от мозъка, хипофизата и ми направиха компютърна томография. Откриха ми 1 см тумор. Оттогава мина месец, имам силно главоболие и проблеми със зрението. Постоянно ми правят допълнителни изследвания,но най-вероятно скоро ще ме оперират. Никoй нищо конкретно не ми казва, по цял ден чакам и се притеснявам. Много се надявам някои от вас да може да ми каже нещо. Мерси, че ме изслушахте


Здравейте,Казвам се Митко Христов ,случайно попаднах на тема в БГ Мама относно аденом-а на хипофизата , и аз от вече няколко месеца съм собственик на подобно нещо,което се отключи от много стрес и е с размер 4 на 4 мм.И аз се оплаквам от главоболие,болки силни в едното око двойни образи ,в мометна съм на Лечение при Доктор МЕДЖИДИЕВа (поради нарушение във вестибуларния апарат.МОжете ли да ми дадете съвет,как се развиха нещата при Вас.Ще се радвам много ако пишете.
Благодаря Ви предварително И Господ Да Ви Пази
emil:grin4@abv.bg

Magikka
25th June 2009, 10:38
И аз да се включа по темата. И на мен ми откриха микроаденом на хипофизата, в допълнение имам нередовен цикъл, кисти в яйчниците, нисък прогестерон и малко над нормата DHEA-S, обаче пролактина ми си е съвсем ок...в тази връзка след всичко, което изчетох из интернет(не ме разбирайте погрешно...със сигурност не се опитвам да се лекувам по интернет от съвети от форуми) та след като почетох ми е странно че ми предписаха лечение с противозачатъчни и Достинекс, който и според листовката на лекарство е за нормализиране на пролактина..... Та някой ако се е сблъсквал с подобно нещо ще се радвам да сподели....

ZANDALEE
26th June 2009, 00:22
Magikka,ти нямаше ли сестра с непоносимост към противозачатъчните и е получила някакви усложнения от тях ?В такъв случай не е ли малко рисковано с тези хапчета?А това как ти го откриха?
Една позната ми каза ,че това се срещало при всеки 3-ти човек. :roll:

Magikka
26th June 2009, 10:48
Сестра ми получи тромб някакъв и смятат, че е от противозачатъчните, но доколкото рами обясни моята ендокриноложка рискът при мен е минимален и би било най-добре да взимам противозачатъчни. Май наистина аденома на хипофизата е доста често срещан, но доколкото четох из интернет и форумите често срещан е пролактиномът, при който има доста завишени нива на пролактин, което при мен въобще не е така (въобще не претендирам, че това е особено достоверен източник, но все пак...). Иначе го откриха след като от както се помня имам кисти в яйчниците, нередовен цикъл(на 40-50 дни и повече понякога), в допълнение ме питаха дали имам главоболие...което не знаех, че има връзка но е факт, че от поне четири години на около 2-3 месеца се появява за около три дни да речем силно главоболие сякаш имам налягане в главата и така решиха да ме пратят на ядрено-магнитен резонанс...и това е.... просто след доста ровене из интернет не открих нищо за аденом на хипофизата и нормални нива на пролактин :(

ZANDALEE
26th June 2009, 13:15
:2016: Трудна работа.Освен да потърсиш мнение на друг специалист. :?

Magikka
10th July 2009, 20:48
Да споделя какво се случи все пак с моя аденом :D Потърсих мнение и на друг специалист, към който ме насочиха мои познати. Мнението на вториа ендокринолог беше - абе защо са ми изписали лекарства за регулиране на пролактин при положение, че пролактина ми е в норма...?! И ми каза, че това, което са ми предписали е хубаво, че не съм почнала да го пия и, че този микроаденом няма нужда да се лекува и просто след време трябва да отида пак на ямр и ако не расте(а според него е 100% сигурно, че няма да има проблем) просто каза да не го мисля....и съвсем се обърках....но за сега мисля да заложа на втория ендокринолог :D

Валкирия
5th November 2010, 11:43
Здравейте! Ето и моето преживяване с аденом на хипофизата:
На 19 години съм и преди около година гинеколожката ми предписа противозачатъчни за регулиране на нередовен цикъл. Пих ги в продължение на година и след спирането им цикълът ми закъсня със 17 дни! Пуснахме изследване на пролактин и стойностите бяха завишени. Изпратиха ме на ЯМР на главата, който установи микроаденом на хипофизата - 3,5мм. Гинеколожката ми заяви, че най-вероятно в бъдеще ще имам трудности да забременея, че яйчниците ми са "приспани" и че ще трябва да пия хормони ежедневно в продължение на години, а може би и цял живот. Изписа ми бромокриптин. Можете да си представите колко бях уплашена.
Но не купих бромокриптина, а отидох в Медицинска академия - отделението по ендокринология. След пълни изследвания на кръв и урина и ехограф на щитовидната жлеза се оказа, че всичко е в норма, вкючително и пролактинът!!! Аденомът е хормононесекретиращ и е просто случайна находка, която няма нищо общо с проблемите с цикъла! Лекарите от Медицинска бяха много учудени как така са ми били изписани противозачатъчни без никакви хормонални изследвания и ми препоръчаха да не пия никакви хормони. Единствено след година трябва да направя нов ЯМР, за да се види дали аденомът не расте. За нередовния цикъл след 3 месеца ще отида да ми пуснат изследвания на хормони, но дори да се установи от какво е, лекарите казаха да не пия противозачатъчни.
Въпреки първоначалния шок, сега съм много по-спокойна и облекчена.