IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #11  
Стар 28th January 2008, 16:37
magnolia magnolia не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2007
Мнения: 14
По подразбиране

Rogi, благодаря още веднъж.
Информацията обаче получих от Интернет, за жалост не от стоматолога
Отговори с цитат
  #12  
Стар 28th January 2008, 18:56
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Зависи от това каква естетика и каква здравина очакваш да получиш....Трайността е другият въпрос....
Само не разбрах,за керамична пломба или за керамична(металокерамична? ?) корона иде реч Предполагам за керамичен инлей се говори....?При него микропроцепът е доста незначителен Но както каза rogi,изпиляването е малко по-значително и различно....
Отговори с цитат
  #13  
Стар 28th January 2008, 21:49
Аватара на sibi
sibi sibi не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Dec 2007
Мнения: 2 154
По подразбиране

Това, което знам по въпроса, е, че над пет пломби от амалгама се свързват с повишена заболеваемост от Алцхаймер в по-късна възраст. В Америка са правени куп изследвания по въпроса. Иначе наистина са по-здрави
Отговори с цитат
  #14  
Стар 29th January 2008, 09:30
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Може би се намесвам малко късно, но според мен (а и спред доста автори) най-добрият метод (материал) за възстановяване (пломбиране) на зъбите в момента е фотополимера. Роги не съм съгласен с теб, че в него остава остатъчен мономер (това не е пластмаса, а композит). Амалгама.... здрава..... да за няколко години, но първо не е естетична, трябва да се изпили доста от зъба, за да се задържи в него, много често протича електрически ток в устата (корозионен потенциал) между амалгамите и слюнката, след няколко години амалгамата започва да пълзи (започва да се надига над ръбовете) и образува пукнатини и процепи, при голям дефект може да доведе до счупване на зъба, няма възможности за корекция.... въобще доста недостатъци.
Керамиката -хубава, но при нея също трябва да се изпили повече от зъба. При нея също, ако се счупи няма възможности за корекции, а трябва да се сменя цялата.
Фотокомпозитът(фотополиме ът) е съвременен избор за възстанвовяване на зъбите (разбира се, ако се изпълни както трябва, но това важи и за другите варианти).
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #15  
Стар 29th January 2008, 09:54
magnolia magnolia не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2007
Мнения: 14
По подразбиране

Всяко мнение е важно за мен. Аз като неспециалист се лутам между различните варианти и ми помагате страшно много с информацията, която ми давате като специалисти. Благодаря Ви.

Зъба ми беше пломбиран преди повече от 5 години с бяла пломба /предполагам полимер, стоматоложката ми я "нагрява" с лампа/. И нямах проблеми до миналата година, когато се откърши парченце от пломбата. И наскоро започна да ме наболява спонтанно зъба и реших, че повече няма да отлагам посещението при стоматолог. И сега трябва да реша каква пломба искам /разбира се, стоматолога също има думата /. При амалгамата ме притеснява съдържанието на живак и свиваемостта, от друга страна стоматолога ми я препоръча като по-здрава, но пък щом има опасност от появата на микропукнатини при свиване на материала...незнам, объркана съм.
Отговори с цитат
  #16  
Стар 29th January 2008, 10:07
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Свиване има при всичките "пломби"...този термин не го харесвам,прилича ми на ...нещо като дупка,която трябва да запушиш..Ако става въпрос за една дупка в зъба ти и ти искаш да се "запуши" е все тая какво ще избереш...ако искаш обаче зъбчето ти да изглежда ,както е изглеждало преди да се развие кариес и да не личи ,че има "пломба",тогава избери фотополимер.....
И болката на зъба (спонтанно) няма общо със счупването на парченце от обтурацията
Отговори с цитат
  #17  
Стар 29th January 2008, 11:01
magnolia magnolia не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2007
Мнения: 14
По подразбиране

Стоматологът реши да изчакаме една седмица, да наблюдавам болката има ли я, няма ли я и ако продължава ще се наложи вадене на нерва.
Отговори с цитат
  #18  
Стар 29th January 2008, 11:16
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Имало ли е спонтанна болка или болка от студено,която продължава и след спиране на дразнителя , зъбът трябва да се девитализира ....
Отговори с цитат
  #19  
Стар 29th January 2008, 13:52
magnolia magnolia не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2007
Мнения: 14
По подразбиране

Лошо, от това се опасявах... . А не трябва ли и снимка да се направи?
Отговори с цитат
  #20  
Стар 29th January 2008, 20:41
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от magnolia
Лошо, от това се опасявах... . А не трябва ли и снимка да се направи?
Задължително ,преди лечението една и след него втора за конрол на запълването на канала/ите
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Амалгамаполимериликерамика
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 07:33.