IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #51  
Стар 2nd April 2008, 14:05
junglegirl junglegirl не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2006
Мнения: 1 598
По подразбиране

Искам и аз да попитам нещо
Според вас има ли шанс да не се налага да се умъртви зъб,на когото при почистването са засегнали пулпата и тя е започнала да кърви?Ще има ли смисъл от биологично лечение с надежда зъбът сам да си изгради дентин и да изолира нерва или това са само 'надежди'?
__________________
Щастлив е не този,който има повече,а този,който е щастлив от това,което има...
Отговори с цитат
  #52  
Стар 2nd April 2008, 17:26
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Помолете колегата да провери височината на пломбата и правилнитe контакти с противоположните зъби.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #53  
Стар 2nd April 2008, 17:32
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от junglegirl
Искам и аз да попитам нещо
Според вас има ли шанс да не се налага да се умъртви зъб,на когото при почистването са засегнали пулпата и тя е започнала да кърви?Ще има ли смисъл от биологично лечение с надежда зъбът сам да си изгради дентин и да изолира нерва или това са само 'надежди'?
AKo няма инфекция в пулпата (нерва), и дупката не е по-голяма от 2мм диаметър може да се запази зъбът жив като дупката се изолира с МТА, но се спазват всички правила за стерилна работа. Зависи и на колко години е пациентът, защото при по-възрастните пациенти настъпват необратими промени в зъбната пулпа и възстановителните й възможности намаляват с годините.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #54  
Стар 2nd April 2008, 20:38
junglegirl junglegirl не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2006
Мнения: 1 598
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от д-р Венелинов
AKo няма инфекция в пулпата (нерва), и дупката не е по-голяма от 2мм диаметър може да се запази зъбът жив като дупката се изолира с МТА, но се спазват всички правила за стерилна работа. Зависи и на колко години е пациентът, защото при по-възрастните пациенти настъпват необратими промени в зъбната пулпа и възстановителните й възможности намаляват с годините.
Ами доста по-голяма ми се видя от 2мм, а иначе съм на 30.Сложиха ми някаква основа за биологично лечение и сега съм с временна пломба.Какво е МТА?
П.П.Страх ме е да се пломбира отново,защото вече няколко пъти се слагат пломби/вкл. и един инлей/и после се отваря отново,защото ме боли
Благодаря за помощта,д-р.Венелинов!
__________________
Щастлив е не този,който има повече,а този,който е щастлив от това,което има...
Отговори с цитат
  #55  
Стар 3rd April 2008, 00:04
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от junglegirl
Ами доста по-голяма ми се видя от 2мм, а иначе съм на 30.Сложиха ми някаква основа за биологично лечение и сега съм с временна пломба.Какво е МТА?
П.П.Страх ме е да се пломбира отново,защото вече няколко пъти се слагат пломби/вкл. и един инлей/и после се отваря отново,защото ме боли
Благодаря за помощта,д-р.Венелинов!
ОК!
Ако е по-голям от 2мм е малко проблемно, защото това намалява процентът на успех.
Основата е калциев хидроксид, но това е един по-остарял метод за лечение. ProRoot MTA е цимент (идентичен с портланд цимет-а) предназначен за днетална употреба. Хубавото при него е, че се втвърдява във влажна среда, херметизира перфектно перфорацията, стимулира изграждането на дентинов мост (отлагане на дентин от пулпата и затваряне на дупката) и към него срастват естествените тъкани. В съвременната стоматология това е единственият материал подходящ за запълването на перфорации на пулпата, кореновия канал или широк отвор на кореновия канал.
Нормално е да боли при тази ситуация, но често отваряне на дефекта/дупката не е на добре (крие риск от допълнително инфектиране).
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #56  
Стар 3rd April 2008, 07:36
junglegirl junglegirl не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2006
Мнения: 1 598
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от д-р Венелинов
ОК!
Ако е по-голям от 2мм е малко проблемно, защото това намалява процентът на успех.
Основата е калциев хидроксид, но това е един по-остарял метод за лечение. ProRoot MTA е цимент (идентичен с портланд цимет-а) предназначен за днетална употреба. Хубавото при него е, че се втвърдява във влажна среда, херметизира перфектно перфорацията, стимулира изграждането на дентинов мост (отлагане на дентин от пулпата и затваряне на дупката) и към него срастват естествените тъкани. В съвременната стоматология това е единственият материал подходящ за запълването на перфорации на пулпата, кореновия канал или широк отвор на кореновия канал.
Нормално е да боли при тази ситуация, но често отваряне на дефекта/дупката не е на добре (крие риск от допълнително инфектиране).
__________________
Щастлив е не този,който има повече,а този,който е щастлив от това,което има...
Отговори с цитат
  #57  
Стар 4th April 2008, 12:44
Аватара на ZANDALEE
ZANDALEE ZANDALEE не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Sep 2007
Град: София
Мнения: 850
По подразбиране

Моля за съвет и помощ!!
На мъжът ми му извадиха 2 зъба наведнъж преди 1 ден,които бяха много болезнени.Въпреки това продължава да го боли адски много все едно зъбите са си там.Положението излиза извън контрол,защото поема по 2-3 аулина на ден и пак го боли много,не се търпи
Нямам съмнение в работата на зъболекаря,защото е добър и съм сигурна че си е свършил работата,при това е и хирург.
Как мога да му помогна?
Отговори с цитат
  #58  
Стар 4th April 2008, 13:45
grimalkin grimalkin не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Apr 2008
Мнения: 6
По подразбиране

Мен пък ме изумява следното. Как е възможно в 21 век, където медицинските чудеса са едва ли не нещо нормално вече, аз да се гърча като червей, докато ми се слага най-елементарен мост, упойка да не ме лови, докато ми се пили жив зъб (който естествено отказах да ми се пипа, докато не се намери читава упойка) и да ходя на зъболекар със свито сърце и в пълен ужас?!
Отговори с цитат
  #59  
Стар 8th April 2008, 11:04
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от ZANDALEE
Моля за съвет и помощ!!
На мъжът ми му извадиха 2 зъба наведнъж преди 1 ден,които бяха много болезнени.Въпреки това продължава да го боли адски много все едно зъбите са си там.Положението излиза извън контрол,защото поема по 2-3 аулина на ден и пак го боли много,не се търпи
Нямам съмнение в работата на зъболекаря,защото е добър и съм сигурна че си е свършил работата,при това е и хирург.
Как мога да му помогна?
Като му купувате Аулин единствено..Причината за състоянието му най-вероятно са били двата болни зъба.След премахването им(на причината) следва да изчезнат и симптомите(болки,повиш.тем ература,оток) ,но това става по-бавно понякога,понякога има и усложнения,за които колегата би трябвало да Ви е казал,щом е и хирург??Ходете наконтролни прегледи,за да се следи развитието на процеса.
Сигурно вече е ОК положението,но сега видях питането
Отговори с цитат
  #60  
Стар 8th April 2008, 11:05
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от grimalkin
Мен пък ме изумява следното. Как е възможно в 21 век, където медицинските чудеса са едва ли не нещо нормално вече, аз да се гърча като червей, докато ми се слага най-елементарен мост, упойка да не ме лови, докато ми се пили жив зъб (който естествено отказах да ми се пипа, докато не се намери читава упойка) и да ходя на зъболекар със свито сърце и в пълен ужас?!
Такива упойки са измислени отдавна,успехът им е в дозата,уцелване на правилното място за обезболяване и изчакване на необходимото време за действие
Успех!
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Проблемсъсзъбите
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 18:31.