IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #121  
Стар 11th May 2010, 16:21
Аватара на Gossow
Gossow Gossow не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jul 2008
Мнения: 4 790
По подразбиране

купи си линийка от книжарницата
Отговори с цитат
  #122  
Стар 19th May 2010, 13:54
Аватара на Gucci
Gucci Gucci не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Mar 2010
Мнения: 74
По подразбиране

брой си крачките
Отговори с цитат
  #123  
Стар 19th May 2010, 22:32
Аватара на Solver
Solver Solver не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2005
Град: София
Мнения: 4 461
По подразбиране

За болката в колената най-лошият съвет е - загрей, за да няма болка. Болката е индикатор за проблем и проблемът не е в незагряването, това е става, а не мускул. Особено, когато болките са СЛЕД като мускулите изстинат, на 99% става въпрос за някаква степен износване на хрущяла.

Също лош навик - "болят ме колената, но когато ги загрея всичко е наред" - кое е наред, че след 10 години ще висиш по санаториумите ли? Логично е, че когато загрееш ставата, тя престава да те боли и е още по-логично, че когато изстине, ще е още по-зле.

И лечението на колянната става определено не включва тичане, не 4-5 км, а 4-5 метра дори.

Разстоянието няма особено значение, ако толкова ви е интересно, тичайте на стадион, на който знаете обиколката. Ако има и настилка, идеално, ще си щадите и колената.
__________________
I want you to notice
when I'm not around
You're so fuckin' special
I wish I was special
http://squirrelsbrother.hit.bg/g.gif
Отговори с цитат
  #124  
Стар 21st May 2010, 11:39
Аватара на Gucci
Gucci Gucci не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Mar 2010
Мнения: 74
По подразбиране

Иванин, в такъв случай /не че имам проблем със ставите, да чукна на дърво/ бягането по черни пътища и пътеки зле ли е?
Отговори с цитат
  #125  
Стар 21st May 2010, 19:26
Аватара на Solver
Solver Solver не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2005
Град: София
Мнения: 4 461
По подразбиране

Бягането по черни пътища и изобщо неравна местност има и предимства, и недостатъци. Натоварва повече като цяло, натоварва в по-широк спектър мускулните групи, изисква повече усилия, но и възможността да се контузиш е по-голяма. За износването на ставите - не се получават такива вибрации, както на асфалт например, но не е и толкова добре, колкото на настилка за бягане (тази около стадионите) .
Много хора тичат и по асфалта, това не значи, че неминуемо ще останат без колена, тук е много важна и самата маратонка, защото може да поеме много от ударното натоварване.

Няма "зле" , когато бягаш правилно и с хубави маратонки, има само по-добре и при всички положения е по-добре да бягаш около стадиона, отколкото където и да било другаде, което естествено не изключва другите места като възможност

Щом са ти здрави колената, пази ги, по-лесно е да ги опазиш, отколкото после да ги излекуваш.
__________________
I want you to notice
when I'm not around
You're so fuckin' special
I wish I was special
http://squirrelsbrother.hit.bg/g.gif
Отговори с цитат
  #126  
Стар 22nd May 2010, 11:28
Аватара на Gucci
Gucci Gucci не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Mar 2010
Мнения: 74
По подразбиране

Благодаря за отговора! Предполагам, че си прав за предимствата и най-вече недостатъците при бягане по черни пътища, защото
тъкмо чукнах на дърво, че ставите ми са ок и на другия ден десния ми прасец щеше да се пръсне от болка. Маршрута ми минава по един черен път , следва бетонен път, пясък и после всичко наобратно. Отиване и връщане без почивка за 50 мин. Преди това винаги си правя загрявка, никога не съм имала подобен проблем с прасците. Погледнах го и видях синини- нещо като разширени вени и то само на единия крак. Сега 2ри ден едвам вървя. Станал е твърд и напращял Явно съм направила някоя контузия- не знам, но не бягам за 1ви път по такива места и никога не ми се е случвало. Може да е от възрастта За съжаление няма къде да тичам. Зимата си ходя на пътеката и там откарвам по час, но лятото обичам да изляза навън. Там, където живея /в една богата община с "развит" морски туризъм/ няма дори свястна алея за разходки, пък камо ли настилка за бягане, а най-близкия стадион ми е на 10 км. Разбира се, не обичам да си оправдавам мързела с "няма къде" или "нямам време" и тичам, където ми видят очите.
Отговори с цитат
  #127  
Стар 22nd May 2010, 12:38
Аватара на Solver
Solver Solver не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2005
Град: София
Мнения: 4 461
По подразбиране

Възможно е да си стъпила на криво, именно това е големия риск. Търси равен терен, избягвай камъни и други неравности, тъй като при бягането всичко става мигновено и нямаш време да преценяваш прецизно къде да стъпваш.

Сега, докато не ти мине травмата, не бягай и не го натоварвай излишно Загрявай хубаво, дори, ако желаеш, започвай с ходене и задължително приключвай с ходене поне 10 минути.
__________________
I want you to notice
when I'm not around
You're so fuckin' special
I wish I was special
http://squirrelsbrother.hit.bg/g.gif
Отговори с цитат
  #128  
Стар 22nd May 2010, 13:29
Аватара на Gossow
Gossow Gossow не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jul 2008
Мнения: 4 790
По подразбиране

ти видя ли си "пациента" на жива,че казваш какво е правлино и какво не е ?

Цитирай:
Първоначално написано от Ivanin
За болката в колената най-лошият съвет е - загрей, за да няма болка. Болката е индикатор за проблем и проблемът не е в незагряването, това е става, а не мускул.
това е най-глупавото нещо което съм прочитал в живота си
Отговори с цитат
  #129  
Стар 22nd May 2010, 13:30
Аватара на Gossow
Gossow Gossow не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jul 2008
Мнения: 4 790
По подразбиране

на живо*
Отговори с цитат
  #130  
Стар 22nd May 2010, 14:27
Аватара на Solver
Solver Solver не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2005
Град: София
Мнения: 4 461
По подразбиране

Явно като цяло четеш много умни неща, за да се класифицира моето като най-глупаво. Фактът, че четеш умни неща и за теб това е глупаво, не променя фактът, произтичащ от написаното. А именно, че загряването при болка в КОЛЕНАТА премахва усещането за болка, но не премахва причината за болката. Също както, когато пиеш обезболяващи, ти не се лекуваш с тях.

Като бивш волейболист съм се запознал повечко с проблемите в тези иначе толкова приятни на пръв поглед колена, така че не ми класифицирай постовете като глупави или умни, без да се обосновеш по някакъв начин. Най-глупавото нещо, което съм чел някога, е това, което не е обосновано по някакъв начин. Дали твоя умен пост покрива това определение, сам прецени.

И тук няма пациенти, има споделяне от хора с опит към такива без, който иска да е пациент, в Горна Баня има редовно по 3 ортопеда, които ще го направят пациент веднага.

Лечението, моето момче, на ставите, не включва нищо повече като движение от плуване и строго определени раздвижващи и поддържащи упражнения, които се определят от физиотерапевт. А ти, ако ти харесва, си тичай с болни колена и на 40-50 години карай синовете си да те носят или виси по санаториумите, но твоят личен избор не е избор на другите хора, които си задават въпросите в темата.
__________________
I want you to notice
when I'm not around
You're so fuckin' special
I wish I was special
http://squirrelsbrother.hit.bg/g.gif
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: БЯГАНЕТО
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 17:47.