IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #141  
Стар 8th January 2007, 21:49
Аватара на apoklistika
apoklistika apoklistika не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 10 502
По подразбиране

Нали ми е сестра,не вярвам да са й мъдреците по-различни от моите,това чудо няма израстване.Така че подготви се,приятно вадене
Отговори с цитат
  #142  
Стар 8th January 2007, 22:00
duska20 duska20 не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2007
Мнения: 70
По подразбиране

Това с ваденето като го чета така ме плаши.Никога не съм се страхувала от зъболекари,ама сега май като опира до ножа и ме хваща много страх.Въпреки, че ще е с упойка имам чуството, че ще е някаква касапница. Сигурно преувеличавам де и съм сигурна че като ми ги извадят ще ми олекне,ама докато мине този момент ........... някой може да ли да ми даде малко кураж ?
Отговори с цитат
  #143  
Стар 9th January 2007, 00:37
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Аз ще ти дам,въпреки че от мене може да звучи малко странно
НАистина няма болки по време на интервенцията,просто усещаш натиск и вибрация и това е...После е малко неприятно,но ако ваденето е по-малко травматично нещата са ОК,но това се разбира едва по време на процедурата...
Не е касапница,но е добре,че не можеш да го видиш,защото не е приятно
Отговори с цитат
  #144  
Стар 9th January 2007, 09:55
duska20 duska20 не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2007
Мнения: 70
По подразбиране

Благодаря много.Наистина ми вдъхна кураж
Отговори с цитат
  #145  
Стар 14th January 2007, 10:31
duska20 duska20 не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2007
Мнения: 70
По подразбиране вадене чрез операция

Здравейте Отново.
Имам пак запитване към Yavor.Много съм благодарна за досегашните му съвети.Аз за пореден път ходих на хирург за тези мъдрецу.Този път с панорамна снимка.Той каза,че принципно трябва да се вадят, като най-добре било да се започне с горните, защото било по лесно ваденето.Но тъй като наскоро имах възплане долен мъдрец и вероятно ще започне с долния,като доста ме уплаши и каза,че самата операция е доста сложна и рискована.Попитах с каква упойка се прави.Той каза,че с местна, а има възможност и с венозна.Не ми се прибягва до 2та,знам че са вредни. Има ли вероятност да не ме хване местната упойка и как да постъпя най-добре?Със сигурност знам, че не бих издържала на болката, ако не ме хване местната упойка.
Отговори с цитат
  #146  
Стар 14th January 2007, 12:15
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Здравей!
Щом ще го прави хирург забрави да не те хване упойката...ще усещаш единствено натиск и вибрации,но не и болка!Всяко вадене на зъб може да се окаже трудно,за някои и невъзможно...Щом си в ръцете на хирург това няма да стане..
Венозната анестезия ,за която са ти казали е невролепт аналгезия,прави се за да се замаеш,за да ти се приспи и за да не те е страх...не изпадаш в безсъзнание,а в сомнолентност(сънливост) .Да,много колеги предпочитат да викат анестезиолог и да дава НЛА на пациентите им (а и самите те предпочитат често),защото след това не помнят нищо от случилото се..
Въпрос на личен избор е..Хубаво е ,че могат да ти го предложат,задължително е да има анестезиолог обаче!
Проблемите всъщност не са по време на манипулацията,а в следоперативния стадий.Тогава има болки при преглъщане и затруднено такова,оток и повишаване на температурата.Това са нормални явления и не се считат за усложнения...След 7 дни трябва да се свалят конците ,а през това време аз викам пациентите си поне два пъти на контролен преглед...
п.с.само с местна упойка е напълно достатъчно и няма да имаш никакви проблеми,с местна +НЛА още по-малко...Избери си ти,аз бих избрал само местната и като пациент,и като стоматолог,защото когато човек е под НЛА не съдейства с отваряне на устата и т,н,
Ако имаш още някакви въпроси,пиши
Отговори с цитат
  #147  
Стар 15th January 2007, 17:47
duska20 duska20 не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2007
Мнения: 70
По подразбиране ах тези мъдреци

Благодаря много за ценните съвети.Направо не мога да повярвам,че ми отделяш време и безплатно даваш съвети.Искрено благодаря.А и наистина научавам доста неизвестни досега за мен неща.
Странното при мен е,че 2 различни хирурга, при които съм ходила са на различно мнение. Последният иска да ги вади оперативно,а преди това един хирург ми каза,че вадене не е наложително,а че ако искам да ми махне капишона.Днес се консултирах и с личната стоматоложка. Тя също предложи изрязване на капишона.Според нея имало накъде да си израсне мъдреца и че вече е пробил коста. А защо тези опрецаии са толкова сложни и рисковани? Ако е пробила коста също ли ще бъде сложна операция? (Поне така ми каза хирурга - че тази операция е мн.сложна и рискованат - в какъв смисъл рискована не ми обясни.А пациентите се чустват по спокойно когато знаят подробности) Още веднъж хиляди благодарности на Явор и на всички които пишат по темата
Принципно ме интересува твоето мнение - ошперацията краен вариант ли или се вадят само когато вече наистина няма на къде да растат и създават проблеми?
Отговори с цитат
  #148  
Стар 15th January 2007, 18:57
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

За мен лично рисковете са:
риск от алергична реакция от бърз тип(към упойката)
риск от счупване на зъба(забавя и усложнява манипулацията,но не нещо страшно)
риск от прекъсване или трвавмиране на долночелюстния нерв
риск от счупване на долната челюст(сериозен момент,който изисква операция в над 90% от случаите и който се предотвратява като не се използва огромна сила)
За друго не се сещам,това са наистина неприятните и нежелани моменти...Съществуват и други,но са много и не са толкова важни за да ги пиша
Сложността на една такава операция се определя от много неща
пол(мъжете са много страхливи)
тегло(слабите хора по-лесно си "дават" мъдреците,но пък са по-крехки и трабва да се внимава със силата,пълните пък имат големи бузи и е по-труден достъпа )
позицията на самия зъб,как е завъртян и накоко под костта е
опитът е доста сериозен фактор.

Ако мъдрецът е пробил костта и короната му вече има излаз над нея(тогава говориме за полуретиниран мъдрец),тогава пак нищо не е сигурно ,относно пълния пробив,въпросът който ни интересува е място... това се определя за долните мъдреци по това къде се намира възходящия клон на долната челюст
и по това какъв е ъгълът на надлъжната им ос,спрямо тази на предстоящите им зъби(7мите)..колкото този ъгъл е по-голям,толкова възможността за пробив намалява...
ето за това говоря:
http://www.odontodicas.com/images/dentes%20inclusos.gif

Полуретинираните зъби се вадят по-лесно от ретинираните,защото се налага по-малко рязане на кост,което пък в свързано с по-маъл оток и болка в следоперативния период.

п.с.рискът от хематом(при спукване на кръвоносен съд)винаги го има ,но това не е усложнение,а случайност
Капишоните винаги могат да бъдат избор преди ваденето...ако пак растат(което е почти адължително) тогава вече е най-добре да се пристъпи към махането на тези зъби,при теб не знам как ше се развият нещата,защото няма мнито снимка нито поглед в усата ти но ти казвам какво се случва на практика,просто това са най-кофтите зъби и природата ни се опитва да се отърве от тях с еволюцията,но това ще стане много бавно и до тогава такива като мене трябва да тормозят хората с клещи
Няма за какво да ми благодариш,винаги съм писал каквото мога и знам,нали за това е тоя форум,да научи човек нещо,радвам се че и от мене има какво!
Да не забравиш да ни кажеш какво си направила с мъдреците си!

Д-р Яромиров
:P
http://www.odontologia.com.br/imagen...actados-11.gif
Отговори с цитат
  #149  
Стар 15th January 2007, 20:58
duska20 duska20 не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2007
Мнения: 70
По подразбиране

Здрасти.
Отново благодаря за подробната информация.В момента чакам да се изследвам за алергии срещу упойки и след това трябва да се реша - направо на операция или първо да пробвам само с махане на капишона. Разбира се , че ще кажа какво е станало. Моите мъдреци "уж" растат в по правилна посока - тоест лекарите казват, че има място за тях. Този, който мисля да го вадя половината е над коста и се вижда бяло зъбче,а др.половина явно е под капишона. на снимката май ми казаха,че е пробил коста изцяло. Чудя се дали направо да го махам или да махна капишона първо и да видя дали няма сам да доизрасте?Яворе - какво би ме посъветвал?Ама без снимка сигурно нищо не можеш да кажеш. Аз имам панорамна вече, но като пробвах да сканирам и нищо не излезе. Жалко
Благодаря много за съветите. Хеййййййййй, колко неща научих от теб
Отговори с цитат
  #150  
Стар 15th January 2007, 21:59
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Аз като един заклет касапин бих те посъветвал да отидеш и да ги вадиш един по един,особено като казваш че има "бяло зъбче половина"просто ми се струва ,че в крайна сметка ше се наложи да се махат......Просто няма смисъл да им береш ядовете през 6 месеца,не е кой знае какво ваденето за човек,който работи това постоянно също...
Незнам,нали ти казах,от мене това без око да види ,ръка да пипне.. щом имаш хирург под ръка довери му се и така...
п.с.от София ли си и ако да,как се казват хирурзите ,при които си ходила на преглед
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Растемимъдрецкакводагоправя
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 11:07.