IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #51  
Стар 7th January 2010, 04:36
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от ivan_navi
Даааа...положението наистина е сложно.......но когато стандартът на живот стане наистина еднакъв в ЕС поне, то тогава всичко ще си дойде на място...
Споко, скоро ще стане и това. Европа се е запътила с широки крачки към българския стандарт
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #52  
Стар 7th January 2010, 06:43
Аватара на Тайна
Тайна Тайна не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2005
Град: Under The Stars, USA
Мнения: 817
По подразбиране

Не ми се искаше да спамя, но ми е интересно да разбера какво разбирате под думата стандарт? Много е разтегливо това понятие... Според мен навсякъде стандарта е почти един и същ, просто някои имат повече удобства. Например една студентка сервитьорка в Б-я и една студентка сервитьорка в Америка живеят горе-долу сходно.Разсъждавам малко първолашки, но наистина не ми е ясно кое точно определя стандарта
__________________
But I still haven't found what I'm looking for...
Всяко зло за добро...
Внимавай какво си пожелаваш...
http://www.lowcarbfriends.com/bbs/
Отговори с цитат
  #53  
Стар 7th January 2010, 12:24
Аватара на apoklistika
apoklistika apoklistika не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 10 502
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
Европа се е запътила с широки крачки към българския стандарт
Ей тук поне сме на едно мнение, само въпрос на време е
Отговори с цитат
  #54  
Стар 7th January 2010, 15:26
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Taйна, според мен "страдарта" се определя от нещата, които можеш да си позволиш с една заплата. В този смисъл съм напълно съгласна с теб, че стандартът е един и същ за една сервитьорка, да не кажа, че в Бг може би е даже по-добре, отколкото за една американка...
Ама хората не го осъзнават това, гледат филми и си мислят, че всички ще караме мерцедеси един ден.
В Италия работниците загубиха много от правата си, нещата отиват на лошо. Сигурност никаква, собствениците колят и бесят и си гледат печалбата, скатават осигуровки, уволняват, намаляват заплати и прочие. Позната картинка...
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #55  
Стар 7th January 2010, 15:41
Аватара на jolifille
jolifille jolifille не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2008
Град: Luzern CH
Мнения: 4 060
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
В Италия работниците загубиха много от правата си, нещата отиват на лошо. Сигурност никаква, собствениците колят и бесят и си гледат печалбата, скатават осигуровки, уволняват, намаляват заплати и прочие. Позната картинка...
Това забелязвам и в Щвейцария
Има по 200 човека уволнени в фабриките за чесовници,собствениците на заведения предпочитат да вземат работници на "черно",че да не плащат усигоровки,работата там заминава на зле,и все пак не е както в Бг!
__________________
Искам да ме обичат така,както аз се обичам!
Отговори с цитат
  #56  
Стар 9th January 2010, 01:11
Аватара на Divinemouse
Divinemouse Divinemouse не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Aug 2007
Град: в мечтите ми
Мнения: 8 719
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Тайна
Не ми се искаше да спамя, но ми е интересно да разбера какво разбирате под думата стандарт? Много е разтегливо това понятие... Според мен навсякъде стандарта е почти един и същ, просто някои имат повече удобства. Например една студентка сервитьорка в Б-я и една студентка сервитьорка в Америка живеят горе-долу сходно.Разсъждавам малко първолашки, но наистина не ми е ясно кое точно определя стандарта
ще ти дам пример Една българка-сервитьорка във Виена за три месеца изкарва 10 000 евро а тук една сервитьорка за три месеца ,я изкара 3000 лв я не...Там е разликата ..Не можеш да кажеш че стандарта е един и същ и соц.политика също...Децките там са 150евро а тук са 15 лв... които за да вземеш ще е много трудно...Заплатите са в пъти по високи от нашите ,а храната е даже и по евтина(не всичко но се намира)
__________________
Да обичаш значи да страдаш,
затова обичай този, който заслужава страданието ти.
Отговори с цитат
  #57  
Стар 9th January 2010, 02:37
Аватара на Тайна
Тайна Тайна не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2005
Град: Under The Stars, USA
Мнения: 817
По подразбиране

Това е ясно, въпросът е, че с тези 10000 евро ако трябва да плаща наем, сметки, училище, храна, забавления, почти нищо няма да може да спести, също като българската студентка.Австрийката може да живее в малко по-хубав апартамент с повече удобства, но общо взето стандарта им е почти еднакъв.Защото в чужбина заплатите са много по-високи, но за сметка на това някои други неща са по-скъпи и нещата се изравняват. Например тук детската градина/ясла струва $800 на месец, в Б-я е около 30лв.
__________________
But I still haven't found what I'm looking for...
Всяко зло за добро...
Внимавай какво си пожелаваш...
http://www.lowcarbfriends.com/bbs/
Отговори с цитат
  #58  
Стар 9th January 2010, 13:21
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Съгласна съм с Тайна, стандартът на живот няма нищо общо със заплатата, която взимаш. Например в Италия минималната работна заплата в цялата страна е 800 евро. Но в зависимост от града, в който живееш, можеш да имаш по-нисък или по-висок стандарт на живот. Например на юг един двустаен апартамент е 500 евро, на север под 1000 няма да намериш. Е, какво значение има, че взимаш 800 евро, ако с тях не можеш да си платиш наема? Ако живееш на юг, дори и единият от съпрузите да си изгуби работата, могат пак да се оправят, ако това стане на север, би било трагедия (и на север има райони, където е по-евтино, например в делтата на По, където наемите са ниски).
В България една сервитьорка ще се оправи по-добре с 3000 лева на тримесечие, отколкото с 3000 евро в Швейцария (Не знам сервитьорките в Швейцария да взимат 10000, страшно ме съмнява това, освен ако не работи в някакво специално заведение, но такива си има и в Бг, където бакшишите са доста интересни).
Джоли знае как седят нещата там със заплатите и разходите
При всички положения знам, че по закон там не съществува минимална заплата, което хич не е хубаво, ако се получи наплив от работници, могат яко да орежат заплатите. Но тъй като трудно дават работни визи, все пак засега едва ли съществува такава опасност.
Швейцария принципно е най-богатата страна на света, тъй като държи парите на половината свят. Друг въпрос е върху гърба на кой е направила богатсвото си, като имаме предвид световните войни и ограбването на половината нации от различните диктатури и финансови шашми.
Не бих им казала евалла за всеки случай.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #59  
Стар 9th January 2010, 13:47
Аватара на jolifille
jolifille jolifille не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2008
Град: Luzern CH
Мнения: 4 060
По подразбиране

Права си Стрейнж
Една сервитьорка в Щвейцария например взема от 2600 франка (1фр=1лев и 30ст) до 5000фр взависимост от заведението и класата му Така тази сервитьорка,която е на минималната работна заплата в Щвейцария 2600фр има най-необходимите разходи като квартира,най обикновеното студио е около 1000+ сметките за ток,вода + сметка през зимния период за отопление,там всичко е газифицирано,но сметка за едно студио не пада под 300фр,храната не е чак толкова скъпа,но нека се вземе впредвид,че щвейцарските граждани пазаруват и в другите европейски съседни държави,демек е по-изгодно,сметка за мобилен телефон + буклука,който изхвърляш се плаща данак и се купуват специялни сакове от кантона в който живееш
В края на всяка година даначните събират всичките ти доходи за годината и възоснова на тях ти изпращат фактура,която трябва да се плати За пушачите,една кутия цигари е 7франка Еее има ли смисъл да си сервитьорка там
__________________
Искам да ме обичат така,както аз се обичам!
Отговори с цитат
  #60  
Стар 9th January 2010, 14:14
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Ако съм разбрала добре, една сервитьорка в Швейцария взима 1690 евро, които после се облагат с данък (ама това е ужасно, тези 1000 евро, които обикновено се взимат в Италия ВЕЧЕ са обложени с данък, тоест чисти пари са). От това, което остава, плащаш минимум 500 евро наем плюс всички останали разходи, които са много високи и изобщо не ми изглежда розово положението.
В Бг с 1000 лева на месец също можеш да си покриеш разходите, не ми се струва, че стандартът в Швейцария е по-висок
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Зачуждестраннитениполовинки
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 23:39.