IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 21st October 2010, 11:46
Аватара на AliceInChains
AliceInChains AliceInChains не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Oct 2010
Мнения: 7
По подразбиране Последиците от емигрантските ни приключения!!!

Здравейте !
Реших да пусна тази тема, защото се оказва, че повечето от нас (хората, живеещи в чужбина) не сме запознати с действителните "вреди" от странстването ни по света...
Аз живея (или по-скоро с тенденция към "живях") в чужбина от 4 години (държа да отбележа, че към чуждо гражданство не се и стремя и че престоят ми е бил законен!), но с тази разлика, че реших да се върна в България и да упражнявам професията си тук.
Съвсем скоро се изправих срещу един много сериозен проблем, за който съм сигурна, че повечето от вас не знаят и тъй като няма как да се добера до официална информация, реших да ви пиша и ако е възможно-да получа някакъв отговор.
Оказва се, че за всеки емигрант или лице с т.нар. "връзки с емигрант" в Д*НС се завежда досие, което меко казано пречи на заемането на държавни постове в България...(до живот!), защото се предполага, че става въпрос за потенциален източник на изтичане на информация към чужда държава... Разбира се, остава открита възможността за работа в частния сектор и все пак...

Дори не знам дали темата е уместна ,но все пак, ако някой е запознат с проблема и не му представлява "трудност" нека пише, каквото му е възможно!
Предварително благодаря!
Отговори с цитат
  #2  
Стар 21st October 2010, 12:20
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

Да му мислят тези които следват в чужбина а мислят да се връщат в БГ.
Обаче все пак ми е трудно да повярвам. Много служители в държавни институции всъшност са завършили в чужбина, или поне така си мисля.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 21st October 2010, 13:30
Аватара на AliceInChains
AliceInChains AliceInChains не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Oct 2010
Мнения: 7
По подразбиране

Всъщност хората, които заминават с цел следване в чужбина нямат статут на емигранти. Те подлежат на друг режим, основан именно на обучението...Аз имам такива познати-със завършване на обучението и законното основание за престой се прекратява...друг е въпросът дали всички те се прибират.
Отговори с цитат
  #4  
Стар 21st October 2010, 13:46
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

За Европа това вече няма значение, след като визите са премахнати.


Между другото, братовчед ми замина за САЩ, спечели зелена карта през 2003. Поработи там 3 години, имаше си емигрантски статус. Но не му хареса и се върна в БГ за постоянно. В момента работи в банка, и то на доста отговорен пост, и никoй не му прави проблем за това че е бил емигрант.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 21st October 2010, 14:06
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране Re: Последиците от емигрантските ни приключения!!!

Цитирай:
Първоначално написано от AliceInChains
Разбира се, остава открита възможността за работа в частния сектор и все пак...
Хмм ясно, не обърнах внимание на това. Извинявай!
Отговори с цитат
  #6  
Стар 21st October 2010, 14:30
Аватара на AliceInChains
AliceInChains AliceInChains не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Oct 2010
Мнения: 7
По подразбиране

Да - частният сектор не е засегнат, защото правомощията за контрол върху него , от страна на държавата, са ограничени...,но честно казано това мен не ме "топли" особено, защото аз искам да се развивам в правораздавателната система, където изискванията са доста сериозни.
Със сигурност, обаче има логика в тези мерки за сигурност, което ме обезнадеждава още повече
И все пак това би означавало, че повече от хммм 1 млн. българи би трябвало да имат заведени досиета...
Все още се опитвам да събера повече информация по въпроса, но засега удрям на камък.
Забравих да кажа, че съм на 26г. и перспективата да не мога да си упражнявам професията, преди да съм започнала още да се развивам в тази област ме връща в изходно положение..., а си представям колко още хора ще бъдат изправени пред същия проблем!
Отговори с цитат
  #7  
Стар 21st October 2010, 14:35
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

Ако си завършила право в чужбина, е нормално да не ти признаят дипломата в БГ. Също важи и за БГ диплома за специалност право, не са признати в чужбина. Някои икономически специалности също не се признават навсякъде.
Отговори с цитат
  #8  
Стар 21st October 2010, 14:59
Аватара на AliceInChains
AliceInChains AliceInChains не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Oct 2010
Мнения: 7
По подразбиране

Завършила съм в България, с което много се гордея! Но така като гледам май ще си остана само с гордостта
Отговори с цитат
  #9  
Стар 21st October 2010, 17:27
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

а тази информация откъде я имаш - надежден източник?!?!?
Като знам каква е информационната система в България ме напушва смях.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 23rd October 2010, 01:11
Аватара на AliceInChains
AliceInChains AliceInChains не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Oct 2010
Мнения: 7
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Piny
а тази информация откъде я имаш - надежден източник?!?!?
Като знам каква е информационната система в България ме напушва смях.
Източника няма да го коментирам, тъй като все още не съм сигурна дори до колко темата е уместна за подобно място...Ще кажа само, че ако не беше "надежден", нямаше да си правя труда да "разсмивам" потребителите на форума...
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Последицитеотемигрантскитениприключения
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 21:57.