IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #11  
Стар 10th January 2009, 15:03
nelisima nelisima не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jan 2009
Град: Varna
Мнения: 19
По подразбиране

Нека всеки който се интересува от вегетарианството знае,че това не е само хранителен режим,а начин на живот и спецефичен мироглед.Аз лично никога не съм обичала да ям месо и всичко си стана естествено ,след това прочетах и доста книги на тази тема.Трябва да се знае ,че вегетарианството върви ръка за ръка със сериозна доза духовност.
Ще сложа един мои любим цитат:

“Под храна, в широк смисъл, разбираме всичко онова, което човек възприема чрез ума, сърцето и стомаха си”, “Някой е вегетарианец на физическия живот (...), но в духовния свят е пълен месоядец - той е тщеславен, горд, подозрителен, господар.”, “Истинският вегетарианец трябва да се храни освен с чиста храна, още и с чисти мисли, чувства и постъпки.”
Отговори с цитат
  #12  
Стар 10th January 2009, 18:08
hatred hatred не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jun 2008
Град: гр. София
Мнения: 1 738
Изпратете съобщение чрез ICQ до hatred
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от nelisima
Ще сложа един мои любим цитат:

“Под храна, в широк смисъл, разбираме всичко онова, което човек възприема чрез ума, сърцето и стомаха си”, “Някой е вегетарианец на физическия живот (...), но в духовния свят е пълен месоядец - той е тщеславен, горд, подозрителен, господар.”, “Истинският вегетарианец трябва да се храни освен с чиста храна, още и с чисти мисли, чувства и постъпки.”
Тук трябва да отбележим, че и един българин - Петър Дънов, има голям принос за развиването на философията на вегетарианството като духовен избор.
Отговори с цитат
  #13  
Стар 10th January 2009, 21:31
Аватара на raru
raru raru не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Oct 2008
Град: Варна
Мнения: 241
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от nelisima
Нека всеки който се интересува от вегетарианството знае,че това не е само хранителен режим,а начин на живот и спецефичен мироглед.”
Абсолютно съм съгласна с това и точно поради тази причина, аз смятам, че истинското вегетарианство трябва да изключва абсолютно всички продукти, които имат животински произход - просто другото за мен не е вегетарианство. Но това е разбира се, само мое мнение и не искам да обидя никого с него.
Отговори с цитат
  #14  
Стар 10th January 2009, 21:49
hatred hatred не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jun 2008
Град: гр. София
Мнения: 1 738
Изпратете съобщение чрез ICQ до hatred
По подразбиране

raru, зависи по какви причини човек е вегетарианец.
Ако например не консумираш месо по здравословни причини, това означава ли, че задължително трябва да промениш философията и мирогледа си ?

Аз съм вегетарианка от съображения за здравословно хранене, освен това защото никога не съм обичала месо и защото ми е неприятна мисълта да бъдат убивани животни в името на моето продоволствие. По тези причини не нося и обувки и дрехи от естествена кожа. Но мисля, че млякото например е дар от природата - защо да не го пия ?

Да, има хора, чиято философия изключва съприкосновението с животинска храна, те обикновено съчетават вегетарианството с високо духовно равнище и са приобщени към определен тим духовни учения. Уважавам ги, възхищавам им се, но аз не съм една от тях.

Пречи ли ми това просто да си вегетарианствам кротко в хранително отношение, без ангажименти ?
Отговори с цитат
  #15  
Стар 10th January 2009, 22:06
Аватара на raru
raru raru не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Oct 2008
Град: Варна
Мнения: 241
По подразбиране

[quote="hatred"]raru, зависи по какви причини човек е вегетарианец.
/quote]
Аз коментирам само случая, в който вегетарианството - чистото без животински продукти, е въпрос на личен избор.
Отговори с цитат
  #16  
Стар 10th January 2009, 22:39
nelisima nelisima не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jan 2009
Град: Varna
Мнения: 19
По подразбиране

Така да вметна само ,че вегетарианството има няколко разновидности

1-лактоововегетарианци(те не ядат само месо)
2-лактовегетарианци(те освен месо,не приемат и яица)
3-веганци(те освен месо не приемат никакви храни от животински произход)
Така трябва да кажа ,че и суровоядците спадат към тази група,но те са наи малоброини,а и повечето хора го практикуват за кратък период от време ,главно с лечебна цел.
А може би ще ви е интересно да разберете,че доста известни хора са били и са вегетарианци:Леонардо Да Винчи,Буда,Алберт Айнщайн,Толстой,Пол Маккартни,Моби,Ричард Гиар,Емануел Кант и много други.
Отговори с цитат
  #17  
Стар 12th January 2009, 09:46
Celine Celine не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2007
Мнения: 1 928
По подразбиране Re: ВЕГЕТАРИАНСТВО

Цитирай:
Първоначално написано от nelisima
Интересно ми е да разбера има ли тук други вегетарианци и с какви проблеми се сблъскват ежедневно заради избора който са направили?
Може да се каже че съм вегетарианка. По простата причина, че не обичам месо от малка. Родителите ми така и не са успели да се наложат над вкуса ми. Хапвам си рибка, млечни и яйца, но понякога ми се прияжда и бяло пилешко.
Това че не обичам месо не ми създава никакви ежедневни проблеми. Храня се основно по заведения.
Харесва ми тенденцията ресторантите, в менютата си да отбелязват веганските/вегетарианските си предложения. Така е в Ла Пастария примерно.

Соеви продукти не употребявам, въобще не съм убедена в полезността им - соята е един от често модифицираните генетично продукти.
__________________
Благосвовен да бъде този, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Отговори с цитат
  #18  
Стар 12th January 2009, 11:17
Аватара на Lottus
Lottus Lottus не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Mar 2007
Мнения: 399
По подразбиране Re: ВЕГЕТАРИАНСТВО

Цитирай:
Първоначално написано от Celine
Соеви продукти не употребявам, въобще не съм убедена в полезността им - соята е един от често модифицираните генетично продукти.
Абсолютно съм съгласна с това.

Аз не съм вегетарянка, но се интересувам от вегетарянството. И може някой ден да стана такава, но съм убедена, че това не е нещо което се случва "от днес за утре". Освен това съм съгласна, че вегетариянството, за да е пълноценно, трябва да се съпровожда с духовни практики - да се практикува йога например и медитация.

Що се отнася до соевите продукти - мисля, че са по-вредни дори от месото. И не знам как вегетарианците твърдят, че се хранят здравословно, след като употребяват толкова много соя?! Ще се радвам да чуя позицията ви по този въпрос
Отговори с цитат
  #19  
Стар 12th January 2009, 11:20
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране Re: ВЕГЕТАРИАНСТВО

Цитирай:
Първоначално написано от Lottus
Що се отнася до соевите продукти - мисля, че са по-вредни дори от месото.
За соята съм абсолютно съгласна! Но за "духовните практики" мисля, че не са задължителни.
Отговори с цитат
  #20  
Стар 12th January 2009, 11:36
Аватара на Lottus
Lottus Lottus не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Mar 2007
Мнения: 399
По подразбиране

Не са задължителни, зависи какво искаш да постигнеш

Хората си набавят енергия от храната. Всеки подлагал се на диети е забелязал, че само от плодове и зеленчуци не се живее. Защото нямаш достатъчно енергия. Йогите си набавят тази енергия чрез техники за дишане, асани, медитация. Това им помага и за духовното извисяване.

Та това имах предвид. Аз например, със сегашният си начих на живот, не бих могла да живея без никакво месо. Просто след първата седмица вече нямам никаква енергия. Мисля си, че поради тази причина вегетариянците си търсят и заместител на месото и това е точно въпросната соя.

Интересите ми към вегерариянството и йога са само любителски за сега. Така че, мнението ми се гради на това което знам до този момент. За това приемам всякакви други мнения.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: ВЕГЕТАРИАНСТВО
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 18:08.