IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 6th February 2011, 14:32
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране FUN

http://detstvoto.stage.bg/index.php?newsid=569

Сетих се да ви разкажа за нещо,за което и до ден днешен ме бъзикат приятелите. Предполагам и на вас ще ви бъде интересно и забавно.
Когато бях малка, семейството ми не беше от най-заможните (то пък кой ли е бил) и при едно гостуване на наш познат - чичо Пешо - Американеца (познайте откъде идва този прякор) , който редовно ходеше в Америка да работи и да изкарва много пари, с които купуваше коли, които никои не е виждал (Олдсмобил). По време на гостуването ни, ми беше сервирана чиния с "ролца от раци и бекон". И тъй като никога не бях чувала тези думички - за ролцата от раци се досетих, че става дума за рачешко месо ( не ми беше съвсем ясно какво точно е ролцето,но...) ... Но с детското си мозъче направих сложното умозакючение, че след като се сервира с раци, въпросния бекон ще да е някакво морско животно. Същевременно самата дума бе-кон м е караше да си мисля, че самото животно има нещо общо във външния си вид с кон... Ще се опитам да нарисувам представата си за митичното създание бекон...и ще я публикувам,тези дни.

http://detstvoto.stage.bg/index.php?newsid=702 - Бекона.

Години наред (реално погледнато много години изминаха) аз си живеех с представата за бекона, който е животно...тъй като не пазарувах и не готвех (а и съм почти сигурна, че хладилника, в който постоянно съжителстваха само яйца, масло, домашно сладко, понякога и парченце кашкавал или салам Камчия. или шпек - та въпросния хладилник най-вероятно не беше виждал никога бекон - както и аз самата)... Нямах, поради тези причини, допирни точки с месото опаковано и надписано в магазина, за да разбера че има нещо гнило в представата ми за Бекона...
Един ден бях в магазина с мой приятел и прочитайки въпросния етикет си спомних за обърканата си представа и му казах за заблудата си. - Повярвайте ми - ВСИЧКИ В МАГАЗИНА РАЗБРАХА ЗА ТАЗИ МОЯ ЗАБЛУДА, приятеля ми така се смя, (и аз с него) че в един момент се чудех откъде си поема въздух

Друга моя заблуда от детството беше, че Витаминце е една дума

Както и че имам вуйчо който се казва Тиганчо

Поради простата причина, че когато нашите казваха, че отиваме на гости у вуйчо казваха:" Отиваме у вуйчо ти Ганчо (вуйчо Тиганчо)."

Мой приятел пък е мислел, че учителката в детската градина се казва "Моля Другарката" и така я е наричал винаги - без значение дали се обръща директно към нея или говори в трето лице за нея когато тя не присъства.

Същият този приятел на едно Новогодишно, детскоградинно рецитиране си е казал стихчето за Ленин - като навсякъде където се споменава името му е казвал ЛеЛин - защото си мислел, че се казва така.

Аз пък доста дълго (да не кажа, че и сега така ми звучи) си мислех, че ядем някаво си месо със Дърма. И по скоро си мислех, че това дето е сложено вътре е Дърма. И направо си казвах, че не обичам Дърма. Аз и сега не знам как се пише - Създърма или май Саздърма?

Една приятелка пък цял живот си е мислела, че изразът не е "цифром и словом", а "цифромисловно". Така го и употребявала!

Като бях много малка, си мислех че се казва "изтезание" и "изтезателна кола". Струваше ми се логично, при положение че толкова силно бръмчат.

Вече в горните групи на детската градина и дори в 1-2 клас пеехме една песен за Георги Димитров:

"...твоят път е път завиден,
път неравен и суров",
а аз си мислех, че е:

"...твоят път е път за Видин,
път неравен и суров"

/имахме рода там, та затова го знаех/,
даже поправях другите деца да не казват "завидЕн", а "за ВидИн".

А какво ще кажете за романа "Подигото"? Преди да го прочета си преставях корицата с един шипченски опълченец, който е повдигнал (тогава подигнал) камък над главата си и аха да го хвърли надолу по урвата - досущ като картината. И под тая героична илюстрация си представях заглавието - Подигото... защото е "подигнал" камъка, нали така

Иначе, на първо четене от собствения ми детски правописно-тълковен речник, ми изникна една "режисьорна дублажа". Нали в озвучените на български филми казват (произнасят) режисьора, оператора и прочее, та измежду тях се мъдреше и една режисьорна дублажа.

Не помня дали отговаряше за дублажа, но мен доста ме озадачаваше Трендафил Канелска, откъм значение и полова принадлежност

Оседемдесе колко ли ще е като число?

Аз като много малка имах големи размишления на коя улица всъщност живея - Не офи Трилски или На Офит Рилски.

Във връзка с интервалите , много странно, но мъжът ми пък си е мислел, че се говори за основаването на Българската държава от хана Спарух.

Аз пък все се чудех как така са го кръстили оня индианец Ташунко Сапа (те нали такива имена имат - "Бялата мечка", "Танцувващият с вълци" и тем подобни). А правилното било Ташун Косапа.

...братовчедка ми, която си мислела, че врабчетата са малките на гълъбите! И подскачат на два крака, защото са още малки и не могат да ходят като големите... И каза: "Е, вие някога да сте виждали малък гълъб???"

От нейните бисери са също промускачка (прахосмукачка) и тумбалейка (лейката с която се донася нафтата за нафтовата печка ).

И относно филмите: Бисер на моя приятел, който си е мислел че "текстачетоха" е една дума и е длъжност , сигурно се е изпълнявала в "режисьорната до плажа" тази длъжност

Аз пък не можех да разбера песента "Хей, ръчичики": как та ка "едната МИ Е другата, а пък двете - лицето!!! Че едната ми е другата - горе-долу се съгласявах, но че двете са ми лицето!!!!!

Като стана въпрос за Ташунко Сапа, какво ще кажете за Гой Комитич?

Да ви кажа за моите заблуди. Мислех си, че коня като остарее става магаре.

"Нупагади" си мислех, че се казва вълкът.

Веднъж в училище, на едно тържество за Нова година, имах да казвам стихотворение, което съм забравила изцяло, но включваше един ред, който като го четеш - нищо особено, но съучениците ми умирха от смях отстрани, когато го рецитирах на репетициите. Отначало изобщо не разбирах на какво се смеят, но после... Толкова труд ми костваше да не се разхиля на самото тържество, на което на всичкото отгоре имахме и гости - цял клас-побратим от Павликени. Въпросните думички бяха " ... и с баница, и с раница" Срам ме е да коментирам - просто не се "чуваха" интервалите във втората половина и се получаваше голяма простотия!

А един мой приятел си мислел, че негърчетата са бели деца, които са вдигнали температура

По абсолютно същия начин чувах същите тези неща. Даже знам кой беше "режисьорна до плажа" - Дони Кавенкова Аз така си го и знаех, като едно: "режисьорнадоплажадоникав нкова". Тя май се оказа Доника Венкова, но това си беше Кавенкова
Отговори с цитат
  #2  
Стар 6th February 2011, 15:35
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Мария, върна ме в миналия век

Аз си спомням когато всяка вечер Гюргя Пинджурова пееше "Хей поле широко" - преди лека нощ деца и аз умирах от страх зад огромния фотьойл. Това за мен бе олицетворението на баба Яга. Скоро даваха този черно бял клип - гледах го с огромно умиление на малко дете, немерило "лукче" на земята
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #3  
Стар 6th February 2011, 15:35
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Нещо което съм казвал като малък, като се наям - Ше ми се пук' ебето
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #4  
Стар 6th February 2011, 16:08
Аватара на apoklistika
apoklistika apoklistika не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 10 502
По подразбиране

Хаха, вчера като го пусна това и аз си мислех да лепна тук такава тема
Ей ги моите бисери
Нали знаете как след всеки филм казват разни работи- сценарий, музика, ала бала... и режисьор на дублажа. Тоз режисьор на дублажа аз мнооого време го чувах като режисьорна до плажа и си мечтаех да работя като режисьорна като порасна, за да съм все до плажа.
Друг случай, дето не е много за смях, щото би следвало да го знам при положение, че баща ми цял живот работи там, е предприятието Мини Марица изток. Та тез мини едва преди няколко години се светнах, че всъщност не са мини=малки, ами мини= мини, дето копаят въглища в тях
Ся се сетих, че наскоро развенчах и една илюзия на мъжа ми. Има една немска водеща, Фрауке Лудовиг, един ден гледаме някво нейно предаване и мъжа ми вика, абе цял живот се чудя що никога не й казват първото име на Фрау (госпожа на немски) Келудовиг аз изумях просто как може да го е чувал така толкова много години
Отговори с цитат
  #5  
Стар 6th February 2011, 19:49
Аватара на emiko
emiko emiko не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Oct 2008
Град: София
Мнения: 2 648
По подразбиране

Мария, разсмя ме до сълзи
Отговори с цитат
  #6  
Стар 6th February 2011, 20:00
Аватара на Armand
Armand Armand не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2006
Град: София
Мнения: 5 041
По подразбиране

епа, готино си е, еБала
__________________
nothing to die for = nothing to live for
Отговори с цитат
  #7  
Стар 6th February 2011, 20:28
Аватара на Solver
Solver Solver не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2005
Град: София
Мнения: 4 461
По подразбиране

Готино.
Аз режисьор на дублажа си го знаех като "режисьор надоблажър", звучеше ми френско/английско и никакъв смисъл не бях вкарвал (явно много хора го чуват различно ) и вече като доста голям ученик осъзнах нещата и бях много ентусиазиран, че съм открил какво означава това и как всъщност се пише.

Имаше и други, не ги помня, но си спомням една подобна случка - идват едни полицаи (в един град с малко по-различно произношение от време на време ) и ме питат "къде е Осъма" и аз асимилирам 10 секунди и казвам - ми не знам. И те пак - е как не знаеш, къде е Осъма (аз си мисля за река Осъм или нещо подобно) и пак казвам - ами не знам и вече доста притеснен, че ме гледат лошо и съм заподозрян в нещо, но си тръгнаха. И след няколко часа размишления осъзнах, че къщата, в която бях, е на адрес 8б (осем б), а те търсели входа за 8а (осем а) И естествено бях горд от това откритие
__________________
I want you to notice
when I'm not around
You're so fuckin' special
I wish I was special
http://squirrelsbrother.hit.bg/g.gif
Отговори с цитат
  #8  
Стар 6th February 2011, 21:09
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

аз пък наскоро осъзнах, че това което ние си припявахме като скачахме на ластик (ем ай ес ес ай ес ес ай пи пи ай), всщъност е спелуването на думата
M
I
S
S
I
S
S
I
P
P
I
Отговори с цитат
  #9  
Стар 7th February 2011, 12:33
Аватара на Drebosacheto
Drebosacheto Drebosacheto не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jun 2010
Мнения: 67
По подразбиране

Като малка вярвах, че говорът по радиото и телевизора идва от миниатюрни човечета, които се намират вътре, в кутията на уреда. Също така вярвах, че на телефона за точен час стои жена с микрофон и съобщава часа и един ден реших да се пошегувам, набрах и като започна: " Ще бъде 8 часа, 13 минути..." взех да се опитвам да я прекъсна: " Хм, сигурна ли сте, сверете си часовника отново ! ".
Отговори с цитат
  #10  
Стар 7th February 2011, 12:43
Babri Babri не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jul 2007
Мнения: 16 744
По подразбиране

Наша съседка пееше в хора народни песни.И един ден я гледам в едно телевизионно предаване и като ревнах:"Сега леля Гина как ще излезе от телевизора"
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 12:31.