IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 13th July 2007, 09:28
Nata6ka Nata6ka не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jun 2007
Мнения: 77
По подразбиране Вярата на българина

Сп. "Икономист": Българските лидери само мънкат, докато се наслаждават на имунитета си


Авторитетното издание прави подробен паралелен профил на България и Румъния, които "изглежда смятат, че членството им в ЕС предвещава несметни богатства"
05.01.2007

Ще проработи ли отново? Празнуващите в Букурещ и София изглежда смятат, че членството им в ЕС предвещава несметни богатства. Осемте бивши комунистически държави, които се присъединиха през 2004 г., се справиха доста добре.

България и Румъния вече имат голям икономически растеж. Парите на ЕС ще помогнат, се казва в коментар на списание "Икономист".

Все още двете балкански държави се различават от предшествениците си. Брутният вътрешен продукт на глава от населението в България за 2005 г. е само 3480 долара, а в Румъния - 4490, срещу 9240 долара за осемте присъединили се преди тях. За сравнение, средният размер на БВП за ЕС е 29330 долара на човек.

Двете страни изостават и в много други отношения

Инфраструктурата и общественият сектор са по-лоши от останалите в Източна Европа; корупцията е по-голяма, а политическата култура - по-крехка.

Въпреки че си приличат по слабите институции и бедността, България и Румъния се различават по територия, история, политика и икономическа структура.

Румъния, с население около 22 млн. души, е втората най-голяма от новоприсъединилите се страни след Полша. България е близо 1/3 от нея.

Това може да бъде предимство, тъй като елитът на малките държави често работи по-добре. Но

политическата класа в Румъния напоследък изпревари българската

Големите държави са по привлекателни и за чуждестранните инвеститори. И двете държави са на границата на ЕС, но докато българите чувстват потока от хора и стоки, с румънците това не е така.

Те гледат на себе си като на латински остров в морето от славяни. Езикът им е свързан с италианския и френския. Българският език пък е славянски и е толкова близък до руския, колкото датския до шведския.

И в двете държави има значително етническо малцинство. В Румъния около 7% от населението се състои от етнически унгарци. Партията на унгарското малцинство е прикрепена неподвижно към коалиционните правителства.

Около 9% от българското население са етнически турци, по-бедни и по-ниско образовани от своите съграждани. Тяхната партия, водена от Ахмед Доган, често е обект на нападки от борещи се с корупцията.

И в двете държави има също и голямо ромско (циганско) население, което обикновено живее в отвратителни условия, по-лоши от тези през комунизма.

Балканската двойка гледа на Русия по различен начин

Българите са благодарни на царска Русия за освобождението от османските турци, а много от тях си спомнят комунистическия режим като време на модернизация.

За румънците Русия е предател. Тя е отнела източна провинция от тях през 1812 г. Страната си я възвръща през 1918 г. и я губи отново от СССР през 1940 г. Този регион заедно с ивица земя на границата с Украйна е настоящата Молдова.

При президента си Траян Бъсеску Румъния се превърна в бастион на атлантизма за черноморския регион. България до голяма степен е пасивна във външната си политика, въпреки че има добри връзки с Русия.

Българския премиер Сергей Станишев е учил в Москва, предишни румънски лидери също са го правили, но да се признае това сега би довело до политическа гибел. Бъсеску заклейми комунизма като криминален, но

българските лидери само мънкат

Присъединяването към ЕС означаваше засилен натиск за изпълнение на стандартите на Брюксел, които нито една от двете държави все още не е покрила. Най-голямата тревога е беззаконието.

В Румъния то се изразява под формата на корупция, а в България - на организирана престъпност. Съдебните системи са слаби, а тъмните дела на високо ниво се срещат често.

Румъния постигна по-голям напредък: безпартийният й министър на правосъдието Моника Маковей е ефективен администратор, който прочисти структурата и безотговорността в правосъдието и прокуратурата.

България напредва по-бавно. Някои политици все още изглеждат недосегаеми, както и някои организирани криминални групировки.

Скорошно изследване на OECD поставя България на по-високо ниво по инвестиционен рейтинг, но Румъния е по-напред в борбата с корупцията и интеграцията на бизнеса.

Някои румънски държавници и политици изгубиха работата си, дори свободата си. Разследването срещу бившия премиер Адриан Нъстасе, е в пълно противоречие с имунитета, на който българската политическа класа все още се наслаждава.

Мениджъри с опит и в двете държави твърдят, че румънците са по-големи индивидуалисти от българите. "В Румъния проблемът е да накараш хората да работят в екип. В България е да накараш служителите да покажат някаква инициатива", казват те.

Висшето образование е бюрократично и безучастно

Инфраструктурата е потресаваща; транспортните връзки между двете страни за ужасни, като има само един път над Дунав. Голяма програма за строителство на пътища в момента стана причина за разтърсващи скандали.

Подобренията ще са за сметка на пари от ЕС, но е трудно да се повярва, че те ще бъдат похарчени както трябва. И двете държави имат огромен дефицит по настоящите сметки: България с около 13,5% от БВП за 2006 г., Румъния - 10,3%.

Демографската структура на Румъния е добра по съвременните стандарти, като се очаква лекото намаление на населението да се забави от повишаването на доходите и подобряването на здравната система.

Но България е една от най-лошо представящите се в това отношение за Европа: населението й ще намалее под 7 млн. до 2020 г. Освен това има имиграция, окуражавана от ниското заплащане, лошите условия на труд и ниското ниво на публичния сектор.

Около 2 млн. румънци и 800 хил. българи живеят извън родината си. Членството в ЕС може да стимулира емиграцията, въпреки че повечето настоящи членки наложиха временни ограничения до пазара на труда. Това е отчасти заради имигрантите от Полша и други държави, които бяха много повече от очакваното.

П.С. ок ето още една по-сериозна тема ...
Отговори с цитат
  #2  
Стар 13th July 2007, 10:04
Yana Yana не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Nov 2006
Град: United Kingdom
Мнения: 663
По подразбиране

Може и да ме линчувате за този пост но аз не страдам от заблуждения и по природа съм позитивен циник.

Българина няма вяра - когато е имал то е било поради безизходица и отчаяние но не и като двигател на прогрес и просветление. В момента в които секирата и ятагана са се отмествали от главата му е наставало време на корупция & деградация.

На българина може да му се използва ДНК-то единствено с цел създаване на ресервна раса за оцеляване при мега екctремни катаклизми.

Знам че някои ще ме апострофира че на " Калпава ракета космоса и крив'' да не казвам в прав текct тоя лаф за да спазим добрият тон тук. Понеже ни е калпава ракетата която ни извежда в орбита аз отдавна реших че не искам да съм част от пътническият контингент и като гледам че още кажи речи един милион от наще са го направили значи че са наясно че ни е крива орбитата.

Както е казал Чърчил 'Там където почва бозата свършва цивилизацията'' и 'Обречен е този народ които има нужда от герои''.

Тва бяха моите 5 лева към темата.
__________________
Niama Na4in Da Niama Na4in
Отговори с цитат
  #3  
Стар 13th July 2007, 10:14
alfa alfa не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2007
Мнения: 873
По подразбиране

Времето ще покаже какво ще се случи. Важното е че сме член на ЕС и НАТО и че нещата вървят към по-добро. Лошото е че това става бавно.
Отговори с цитат
  #4  
Стар 13th July 2007, 19:50
Аватара на Beautiful_
Beautiful_ Beautiful_ не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Варна, морето...в сините вълни
Мнения: 4 173
По подразбиране

аз ще седя и ще чакам развитие.няма да бягам като страхливец. дори и да съм сигурна че ще потънем, пак ще си стоя на борда. и не го правя от родоблюбие и патриотизъм, а за тръпката да изплуваш пак!
__________________
"Уважавам само тези, които ми опонират, но нямам намерение да ги търпя."
Отговори с цитат
  #5  
Стар 13th July 2007, 19:54
Street Street не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Aug 2006
Град: Стара Загора
Мнения: 1 228
По подразбиране

Ами докато младите българи мислят като теб Yana и по-зле ще станем предполагам няма хора които не искат да живеят добре и спокойно, но ако всички не искаме да сме от този "контингент" да се пръснем по света и тука да става каквото ще. Не казвам да не излизате от страната, то си е ваше право и решение, но точно на такива теми не е много коректно отношението ви, при положение че вие дори не живеете по начина който повечето българи тук.
С най-топли чувства наздраве
__________________
Москва не вярва на сълзи !
Отговори с цитат
  #6  
Стар 13th July 2007, 21:49
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

аз не разбирам целта на темата- българите нямат много илюзии по отношение на ЕС -
и темата е от януари - малко като претоплен боб...

Яна- едно нещо винаги ме е вълнувала, като чуя такова изказване-да те попитам- Ти ТАКЪВ българин ли си,
какъвто описваш, или ти си "малко по-така, по-различна"!?

Това ми прилича малко на циганите, дето викат "абе, мангал" и на негрите дето казват пренебрежително "негро"...

подарявам ти едно стихотворетие на
Атанас Далчев:

Към Родината

Не съм те никога избирал на земята.
Родих се просто в теб на юнски ден във зноя.
Аз те обичам не защото си богата,
а само за това, че си родина моя.

И българин съм не заради твойта слава
и твойте подвизи и твойта бранна сила,
а зарад туй, че съм безсилен да забравя
за ослепелите бойци на Самуила.

Да търсим, който ще, във теб сполука бърза
и почести и власт със страст една и съща,
страданието мен по-силно с теб ме свързва
и нашата любов в една съдба превръща.

1965



И да си кажа- никак не ми се ще да те линчувам- - приемам мнението ти като неосъзната агресия към самата себе си..
или като някакъв опит да се отделиш от нещо, от което се срамуваш...

Нито корупцията, нито деградацията сме я измислили ние - има къде по-напред и в двете отношения..

И най-накрая- виж в подписа ми Албена и Максим- е, кажи ми -коя нация с една пързалчица става СВЕТОВЕН ШАМПИОН
Кажи ми , да я видя
Отговори с цитат
  #7  
Стар 13th July 2007, 21:59
alfa alfa не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2007
Мнения: 873
По подразбиране

Beautiful_, тръпка има навсякъде. Ако избягаш навънка пак няма да ти е лесно и ще се кефиш като "изплуваш".
Разбира се под "изплуваш" визирам чисто материалната страна на живота, а инак затъваш според мен тотално.
Носталгия не се купува с пари!
Отговори с цитат
  #8  
Стар 14th July 2007, 09:18
Аватара на Beautiful_
Beautiful_ Beautiful_ не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Варна, морето...в сините вълни
Мнения: 4 173
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от alfa
Beautiful_, тръпка има навсякъде. Ако избягаш навънка пак няма да ти е лесно и ще се кефиш като "изплуваш".
Разбира се под "изплуваш" визирам чисто материалната страна на живота, а инак затъваш според мен тотално.
Носталгия не се купува с пари!
аз не съм казала, че ще бягам
__________________
"Уважавам само тези, които ми опонират, но нямам намерение да ги търпя."
Отговори с цитат
  #9  
Стар 14th July 2007, 13:10
PassiON_ PassiON_ не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Sep 2005
Град: Barcelona
Мнения: 421
По подразбиране

Alfa, ти бил ли си навън?
__________________
За да водиш себе си - използвай главата си. За да водиш другите - използвай сърцето си.
Когато отделяш време да сравняваш своето изразстване с това на някой друг, ти спираш да растеш.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 14th July 2007, 16:11
alias alias не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jun 2007
Мнения: 107
По подразбиране

България е моята родина и я обичам, но шансовете за добър живот и успешна реализация са много малки, затова ако имам възможност за по-лесен живот извън страната няма да се поколебая дори за миг!!!
__________________
Don't fear me, RUN!!!
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Вяратанабългарина
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 21:26.