IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 21st February 2008, 12:22
Karlson Karlson не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2007
Мнения: 148
По подразбиране Умира ли българският език?

Днес попитах Valeto, дали се вдъхновява или се инспирира

В друга тема прочетох tory_ да да отбелязва използването на ` дентален лекар`, вместо зъболекар.

Не се ли дразните от реплики от типа на `Вчера като си ходих на село и минахме по един `шорт кът` със страхотно `вю`. Какво `трипче` си направихме само.
Отговори с цитат
  #2  
Стар 21st February 2008, 12:28
Аватара на Пипилота
Пипилота Пипилота не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Oct 2006
Мнения: 3 199
По подразбиране

Дразня се. И съм tory_. или имаш предвид друг потребител?
Употребих "денталният лекар" леко насмешливо, защото лично мен ми идеше да си сваля кожата като заприиждаха "денталистите" в офиса да си сменят печатите заради новата наредба.

Усетила съм, че и аз използвам много чуждици, но понякога човек просто не усеща как навлизат в речника ни и изместват българските аналози. Дразня се и на себе си, че не внимавам повече.
__________________
Nobilitas obligat
По-добре всички да те мислят за глупак, отколкото да постнеш и да разсееш всякакви съмнения!
Отговори с цитат
  #3  
Стар 21st February 2008, 12:39
Аватара на misheto7
misheto7 misheto7 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2007
Град: София
Мнения: 4 459
По подразбиране

Неизбежно е реципирането на чуждици в нашия език.Има терминология ,която няма съответствие на български език.А това ,което е написала Karlson мен лично много ме дразни.Най-малкото звучи доста смешно отстрани
__________________
Най-големите ни разочарования са от несбъднатите ни желания ,които в даден момент сме виждали като реалност
Отговори с цитат
  #4  
Стар 21st February 2008, 12:43
Аватара на Nelina_02
Nelina_02 Nelina_02 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2007
Мнения: 2 260
По подразбиране Re: Умира ли българският език?

Цитирай:
Първоначално написано от Karlson
Не се ли дразните от реплики от типа на `Вчера като си ходих на село и минахме по един `шорт кът` със страхотно `вю`. Какво `трипче` си направихме само.
звучи смешно, не дразнещо,
и аз употребявам чуждици, по скоро технически термини и думи без аналог в бълг. език,
но мисля, че няма начин, да не навлизат в езика ни,
заради глобализацията и технологиите.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 21st February 2008, 12:50
Аватара на Beautiful_
Beautiful_ Beautiful_ не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Варна, морето...в сините вълни
Мнения: 4 173
По подразбиране

и мен ме дразни и то изключително много, но само когато става въпрос за думи, които си имат аналог на български иначе е наложително, но тук във форума съм чела доста такива думички като "дегримьор" и такива подобни неща....все пак хайде да си ползваме нашия език, стигат ни думите от турския които сме побългарили, няма нужда от английски такива
Отговори с цитат
  #6  
Стар 21st February 2008, 13:31
Аватара на valeto
valeto valeto не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2005
Град: София
Мнения: 9 208
По подразбиране

Позволих си да ползвам "инспирирана" не вместо вдъхновена, а по скоро вместо предизвикана, така, за звучене. Съжалявам, май съм се изразила неправилно.
А Тори си ползва правилно "дентален лекар" от гледна точка на професията им - всички зъболекари, респ. стоматолози си пререгистрираха дейността от стоматологична в дентална. Пълна глупост според ман, ама закони, ко да ги правиш.

Съгласна съм с Beautiful_ и Нелина - ако е за думи с български аналог, добре, ама има и такива, които няма как по друг начин да им се каже.Като нещо елементарно - компютър - как бихме му казали по друг начин?! Така че ползването на някои думи е неизбежно, другото е по-скоро от гъзария ли, незнам, особено сред тийнейджърите (още е дна чуждица).
__________________
. LIVE . RIDE . FLY
Отговори с цитат
  #7  
Стар 21st February 2008, 14:25
бременските_музиканти бременските_музиканти не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Feb 2008
Мнения: 56
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от valeto
.Като нещо елементарно - компютър - как бихме му казали по друг начин?!
Елка.compute= смятам така че компютър трябва да се превежда сметалка на бг.

Цитирай:
Умира ли българският език?
не.
Отговори с цитат
  #8  
Стар 21st February 2008, 14:36
Karlson Karlson не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2007
Мнения: 148
По подразбиране

Имах пред вид точно употребата на думи, които си имат хубаво звучене на български. Например:

сладко - "Кифлички с джем кайсия" - това в един супер маркет
определено - "ХХХ е дефинитивно нещо ново" - за някакава напитка, не и помня името
съсържание - "Контента на списанието" - реплика на колега

Аз също използвам, чуждици но се опитвам да не прекалявам.

tory_, извинявай, грешката поправена
Отговори с цитат
  #9  
Стар 21st February 2008, 15:06
бременските_музиканти бременските_музиканти не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Feb 2008
Мнения: 56
По подразбиране

В много езици има голям брой чуждици.Във френския е пълно с английски думи,обратното също е вярно. Във всеки случай навлизането на нови думи е неизбежно във които и да е език,като се има предвид какво е времeто.Това че на на теб или на toty не ви харесва е ок.Обаче кахъренето че българският умирал са пресилване :P .
Отговори с цитат
  #10  
Стар 21st February 2008, 18:37
Аватара на {Boni}
{Boni} {Boni} не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2008
Мнения: 2 520
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от misheto7
Неизбежно е реципирането на чуждици в нашия език.Има терминология ,която няма съответствие на български език.А това ,което е написала Karlson мен лично много ме дразни.Най-малкото звучи доста смешно отстрани
Мише като сте се събрали 100 човека и всички така си говорите не ви звучи смешно (улеснява ви дори) + това наистина има неща, които е абсурдно да се превеждат (в областта на компютрите най-вече).
__________________
The greater danger for most of us lies not in
setting our aim too high and falling short; but in
setting our aim too low, and achieving our mark.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Умиралибългарскиятезик
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 17:21.