IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 17th January 2006, 11:59
marsia marsia не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jan 2006
Мнения: 17
По подразбиране Пълнея,защото нямям пари

Мизерията и липсата на пари принуждават човек да яде боклуци.Знам на теория много неща, но като си видя дневния бюджет от 4.50 лева ,който трябва да изхрани петима члена на фамилията.Как да разпредяля белтъчините,мазнините и въглехидратите?Как да ядем здравословно?Знам ,че е невъзможно-само търся подкрепа,не вадете калкулаторите.И дори да съставя "диета" на себе си,децата да ме гледат отстрани и да си останат на боб ,картофи и хляб ли
Отговори с цитат
  #2  
Стар 17th January 2006, 12:05
liophy
Guest
 
Мнения: n/a
По подразбиране

Не е лесно, спор няма. Но за да стопиш излишните мазнини не е задължително да ядеш супер специални храни. Предполагам си жена и целта ти не е да трупаш и поддържаш мускули. Затова и ситуацията ти не е безизходна.

Знаеш, че за да имаш добра фигура и здраво тяло освен храненето е важен и спорта. А за тонус и сваляне на мазнините няма нужда да се дават пари за спорт - тичане, скачане на въже, въртене на обръч, гимнастика в къщи на музичка, коремни преси, 2 малки гирички.... вариантите са много, желание да има само.

А храненето - когато аз отслабвах ядох по половин пълнозърнест хляб бонус, сирене, кисело мляко. Това никак не е скъпо. Ти не поддържаш мускули - не е задължително да следиш колко протеини взимаш. А има и доста евтини източници на белтъчини - извара, сирене, соя, дори и яйцата спрямо количеството белтъчини не са скъпи.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 17th January 2006, 22:46
Кокиче Кокиче не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2006
Град: Пловдив
Мнения: 52
По подразбиране

Вярно е, marsia, трудно е човек да се храни здравословно, ако парите не достигат, но не е невъзможно. Не ми се иска да влизам в детайли, но в началото на семейния си живот минахме през това и никога няма да го забравя. Да не говорим, че се налагаше да пазя диета и да се храня с качествени продукти не за да отслабна, а заради много сериозни здравословни проблеми. Въпреки това се справихме. Мисля си, че народът масово се храни с некачествени продукти най-вече защото са леснодостъпни и бързи за приготвяне. Пилешкото иска време да го изпечеш, кренвиршът се консумира на мига... А пък и като гледам някои много заможни с какво си пълнят количките в супермаркетите, направо се ужасявам. Така че не е само в парите работата. Аз например имам приятелки, които ежедневно използват фритюрниците си, твърдят, че ако не е "пръжнато" никой вкъщи не иска да хапне от яденето. Пък после гладуват до освирепяване, за да свалят някое кило. И обричат децата си на същото след години...Ние, майките, трябва да възпитаме децата си от малки да избират храната си внимателно, да се хранят с уважение към себе си, към тялото си - това "вместилище на душата", както беше казал един мъдрец... А-у-у, отнесох се, извинете ме!
Отговори с цитат
  #4  
Стар 18th January 2006, 08:55
marsia marsia не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jan 2006
Мнения: 17
По подразбиране

Благодаря ви, мили хора, за подкрепата.Знаех си,че ще ме разберете.Не искам другите да ме разбират погрешно,не хленча,но тази сутрин отново слагам боба,защото няма друго.Какво пилешко,какъв кренвирш,какво сирене,малее Това е само в първите дни на заплатката ми. А иначе съм чела много за здравословното хранене,за правилното комбиниране...и т.н.Но не вярвам да има диета да не включва пиле,или ,плодове,зеленчуци или сирене,риба или ......
Отговори с цитат
  #5  
Стар 20th January 2006, 12:29
brad brad не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Sep 2005
Мнения: 21
По подразбиране

Здрасти.Това дано го чете и нашият нов българоамерикански приятел от ДЦ-то.Само вметка,ако може.Това дето си го изброила са предимно белтъчини- Лиофи мисля,че каза за какво иде реч.Но не забравяй,че въглихидратите с най-висока биологична стойност са всъщност най-достъпните-оризът и картофите.Аз ги ям сигурно от 20 год.всеки ден и още не са ми омръзнали.Има и не чак толкова скъпи овестни ядки-разтворени в малко прясно мляко и с едно твърдо сварено яйце и ето ти една прекрасна закуска.Не забравяй още и за ядките и семките--те колкото са по-сурови,толкова са по-полезни.В някои зеленчукови магазини ги продават направо от чували и също не струват много.Успех.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 23rd January 2006, 14:18
vesi1 vesi1 не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jun 2005
Град: край София
Мнения: 40
По подразбиране

Въпрос на сметки.
1 кг чипс=1 кг шоколад= 2 кг месо
За вафли, кексчета и бисквити не съм го смятала
Изберете си просто за какво ще си давате парите.

ПП: Боб или леща с извара е супер комбинация, като няма сирене.
__________________
Жена съм!!!
Отговори с цитат
  #7  
Стар 1st February 2006, 22:14
Ireto Ireto не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Feb 2006
Мнения: 2
По подразбиране

Мариса, по-добре децата ти да ядат боб и леща, отколкото кремвирши, вафли и чипсове!
Ти си знаеш най-добре парите и за какво ти стигат, но можеш да готвиш за 4.50 всевъзможни манджички. Предпочитай ориза пред картофите, грах, бобови култури, задушени зеленчуци,мляко...има какво да се сготви, дори за бюджет от 4.50 .
Гледай ти и семейството ти да сте здрави, а за килограмите - повече движение и малки порцийки на често
__________________
"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"
Отговори с цитат
  #8  
Стар 1st February 2006, 22:26
Кокиче Кокиче не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2006
Град: Пловдив
Мнения: 52
По подразбиране

Сигурно би било добре, ако отворим една тема за евтини, но здравословни храни - мисля, че ще е от полза за тези читатели, които са затруднени материално в даден момент, пък и за всички останали... Да си споделяме различни идеи, информация за продукти и т.н. С много пари всеки умее да се храни добре, с малък бюджет не всеки би се справил. Ето тук стана дума за изварата, добре... Аз бих добавила скумрията - всеки знае, че сьомгата е много полезна заради Омега 3 мастните киселини, но и скумрията ги съдържа в почти същото количество. Може би на много хора скумрията им се струва банална, но все ще се намери кой да предложи любопитна идея за приготвянето и. В една от темите стана дума за пилешките дробчета - също евтин, но полезен продукт... Други идеи?
Отговори с цитат
  #9  
Стар 1st February 2006, 22:53
Ireto Ireto не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Feb 2006
Мнения: 2
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Кокиче
Сигурно би било добре, ако отворим една тема за евтини, но здравословни храни - мисля, че ще е от полза за тези читатели, които са затруднени материално в даден момент, пък и за всички останали... Да си споделяме различни идеи, информация за продукти и т.н. С много пари всеки умее да се храни добре, с малък бюджет не всеки би се справил. Ето тук стана дума за изварата, добре... Аз бих добавила скумрията - всеки знае, че сьомгата е много полезна заради Омега 3 мастните киселини, но и скумрията ги съдържа в почти същото количество. Може би на много хора скумрията им се струва банална, но все ще се намери кой да предложи любопитна идея за приготвянето и. В една от темите стана дума за пилешките дробчета - също евтин, но полезен продукт... Други идеи?
Много хубава идея .
Веднага давам предложения, при това с конкретни рецепти

Спанак

Задушен спанак със сирене
Продукти: 500 г пресен спанак, 1 с.л. олио или зехтин, 1 ч.л. смлян кориандър, половин ч.л. куркума, четвърт ч.л. червен пипер, 150 мл течна сметана, 250 г сирене, половин ч.л. захар.
Спанакът се изчиства, измива се и се нарязва на ситно. Подправките се пускат за няколко секунди в сгорещения зехтин, след което се добавя спанакът с малко вода (50 мл). Задушава се на слаб огън, докато омекне. Добавят се сметаната, сиренето, нарязано на кубчета, и захарта. Разбърква се и се оставя да къкри още 5-6 минути.

Палачинки със спанак и сос от сирене
Продукти: 120 г брашно, 2 яйца, 250 мл прясно мляко, олио за пържене. За плънката: 500 г сварен и отцеден спанак, 30 г масло, черен пипер, сол, 300 г сос бешамел, 100 г настъргано сирене.
От брашното, яйцата и прясното мляко се забърква тесто и се приготвят палачинки. В горещия сос бешамел (брашно, масло и прясно мляко) се пуска настърганото сирене и се бърка няколко минути, докато се стопи. Свареният спанак се нарязва и се задушава за няколко минути в маслото. Готовите палачинки се пълнят със спанак, завиват се и се поливат със соса. Отгоре се поръсват с черен пипер.

Леща със спанак
Продукти: 200 г леща, 250 г спанак, 1 глава лук, стрък пресен чесън, парче целина, 1 домат, 4 с.л. олио, кимион, черен пипер, сол.
Лещата се изчиства, измива се, залива се с три ч.ч. вода и се слага да ври. След десетина минути се добавят лукът, нарязан на ситно, целината на малки кубчета и олиото. След още десетина минути се добавят нарязаният домат, кимионът и солта. Малко след това се добавя и нарязаният на ситно спанак и се вари още десет минути. При сервирането всяка порция се застройва със заливка от оцет, зехтин, чесън и босилек.

Спанак с гъби
Продукти: 500 г гъби, 300 г спанак, 1 глава лук, 3 скилидки чесън, 3 с.л. олио, 1 ч.ч. ориз, сол, черен пипер.
Ситно нарязаните лук и чесън се задушават няколко минути в горещото олио. Прибавя се изчистеният и измит ориз и се запържва, докато се изцъкли. Добавят се нарязаните гъби и нарязаният спанак. Задушава се няколко минути, като се бърка, след което се залива с 3 ч.ч. топла вода и се вари на слаб огън около половин час. Накрая ястието се подправя със сол и черен пипер.

Яйца

ЯЙЦА С ПЕРЦА
Запържваш в олио ситно нарязан лук /най-добре зелен с перата/, супена лъжица и малко брашно до порозовяване, червен пипер, отгоре изсипваш ситно нарязаните домати /може от консерва, както и доматено пюре/, посоляваш и когато се посгъсти сосът, слагаш вътре яйцата , като ги пускаш от ниско /ама преди това ги чупиш едно по едно в чашка/, след много малко време е готово.
Същото нещо с много по-малък риск от загаряне, или извиране, става във фурната - лукът и олиото в тавичка, брашното и червеният пипер размити с малко водичка, доматите, солта и накрая яйцата.
Да ти е сладко.

Бостънската закуска (научена от филма "Лунатици"):
Филия (стар, но не сух) хляб. Издълбаваш й средата, така че да остане само малко кора със среда. Слагаш филията в тиган с малко загрята мазнина и чукваш вътре едно яйце. Като се позапържги от едната страна, я обръщаш. Пърженето може и да е на сух тефлонов тиган, а ако нямаш и парти грила върши работа.


ЯЙЦА С ПИЛЕШКИ ДРОБЧЕТА
4 бр. яйца
40 г масло
100 г пилешки дробчета
1 с.л. (10 мл) бяло вино
черен пипер
сол
В малък огнеупорен съд се стопява 20 г масло, чукват се яйцата, посоляват се белтъците и се пече в слаба фурна, докато се втвърдят леко (около 10 минути). В остатъка от маслото се изпържват ситно нарязаните дробчета, след 5 минути се прибавя виното, след това 1 с.л. (10 мл) вода и се задушава още 5 минути. Дробчетата се смесват с яйцата и се поднасят веднага.


ЯЙЦА НА ОЧИ С ПРЕСЕН ЛУК
10 бр. яйца
5 връзки пресен кромид лук (а може и с праз)
50 г масло
1 връзка магданоз
сол
Лукът се измива и се нарязва на ситно, след което се смесва със ситно нарязания магданоз, разпределя се в 5 глинени гювечета и се задушава с добавка на сол и по 1 с.л. вода. Счупват се от ниско яйцата - по 2 в гювече, и ако има нужда, се добавя по малко вода. Похлупват се и се запичат във фурна до леко забулване на жълтъка от втвърдения белтък.
__________________
"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"
Отговори с цитат
  #10  
Стар 6th February 2006, 18:36
Аватара на valeto
valeto valeto не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2005
Град: София
Мнения: 9 208
По подразбиране

Ето една идея от мен:

Крем супа - за целта ти трябват няколко моркова, картофа, малко масло и прясно мляко. Свари картофите и морковите, отдели част от водата (да остане на дъното) и сложи маслото - около 30гр. После добави прясното мляко - около 250 мл. и добави от водата за да не е гъсто. Подправя се със сол но вкус. А за крутони може да ползваш стар хляб, защото така или иначе ще ги печеш.

Макарони (спагети) - свари един пакет, принципно трябва да стигне за всички. А за сос може да опиташ следното - в около 300 мл. олио сложи да се запържат леко чесън (4-5 скилиди) и една връзка магданоз. Сварените макарони се заливат с този сос и се добавя сол на вкус. Ако има възможност се поръсва с кашкавал.

Пробвай също така от готовите миксове на Maggiе, добри са на вкус и се получава доста сполучливо ястие с малко усилия и пари.
Аз лично то едно пиле правя поне 2 ястия - супа (от бялото месо) и с ориз например (от крилцата, бутчетата и останалото).
Съвет - избягвай кренвирши и млени салами, защото ги правят от невъзможни гадости - смлени свински глави, крака, понякога цели пилета със краката и главите даже. Бляк! Ужасссс!!! И това го дават на деца!
По-добре купувай пуешко филе, не е много скъпо.
Успех.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Пълнеязащотонямямпари
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 02:03.