IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #21  
Стар 28th July 2007, 08:52
Аватара на secretk
secretk secretk не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jul 2007
Град: София
Мнения: 4 401
По подразбиране

според мен , когато някой има проблеми с храненето(тоест хранителни разстройства-анорексия и булимия) трябва да отиде при ПСИХОТЕРАПЕВТ.
и двете заболявания може да доведат до сериозни физиологични заболявания(някои от които не много поправими).
преди всичко въпросният болен трябва да осъзнае, че е болен, близките му също.
ако едно от горните 2 не стане, лекуването при специалист е много трудно.
за съжаление причините за тези заболявания са много-но винаги в основата е стреса от нещо.
преди около 1 година имаше предаване по БТВ относно момиче болно от анорексия от около 13 години, беше вече преодоляла психологичния момент, но стомаха и беше с множество язви и организма не беше способен да приеме храна без хапчета.
относно лекуването-няма да е бързо, нито пък лесно! трябва да има много много търпение.
преди 2 години в списание за жената имаше статия по въпроса и имаше кординати на психотерапевт практикуващ точно в тази област.
за съжаление в момента не е до мен списанието, но когато мога ще намеря координатите на въпросния специалист.
истината е , че според мен трудно сами ще се справите за това потърсете помощ, потърсете книги в областта и прочетете както причини , така и последствия.
при заболявания на психиката не е достатъчно само да отидеш при специалист и да пиеш хапчета, трябва да промениш начина си на живот.
това е сайт, където може да намерите координати на специалисти, но не знам дали се занимават с конкретните 2 заволявания-http://www.adaptacia.info/
Отговори с цитат
  #22  
Стар 10th August 2007, 18:31
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

и ей-тази книжка била много добра, но е почти невъзможно да се намери..
често, терапията трябва да е за цялото семейство, но къде ти това у нас
Отговори с цитат
  #23  
Стар 18th April 2008, 01:07
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

Скоро: Затвор и солени глоби за подтикване към анорексия
Отговори с цитат
  #24  
Стар 3rd May 2008, 02:21
Аватара на ratamahatta
ratamahatta ratamahatta не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Aug 2006
Град: Sofiq
Мнения: 1 790
По подразбиране

Бих казала, че анорексията и булимията са едно и също заболяване, с различно проявление...... но най-често вървят ръка за ръка...... гладуваш, гладуваш и ако случайно се изпуснеш и хапнеш нещо в главата ти почва да звучи "Нищожество, за нищо не ставаш, винаги ще си дебела, никой не те харесва, никой не те обича, винаги ще бъдеш по-ниско от останалите"...... идва паниката, безсилието и "решението"- отиваш и повръщаш и така до безкрай. Това НЕ СЕ ЛЕКУВА С ВОЛЯ.......... доказано е, че анорексиците са хора с невероятна воля, много амбициозни и изобретателни, просто те имат една единствен цел- да харесат образа в огледалото, но колкото и да отслабваш, това никога не се случва, защото истинския проблем не са килограмите. Единственият начин успешно да се излекуваш е да промениш нещо в живота си, но ако си сам или не настъпи някаква случайна промяна.....това е невъзможно, защото нямаш сили да го направиш...........болестта ти е изпразнила главата и я е превърнала в проста сметачна машина!!!!! За това е изключително важно да имаш близки хора до теб, КОИТО ДА ТЕ РАЗБИРАТ....... повечето родители си мислят, че щом е вечеряла, значи се е оправила. А понякога е достатъчно нещо съвсем малко, за да изплуваш отново......трябва само за миг да се почувстваш истински щастлив и да почнеш да преследваш това чувство, защото преди това дори нарочно си си причинявал болка, само и само да си докажеш, че не си празна черупка и можеш да усещаш................. с ядене или неядене......нищо не става............ трябва да осъзнаеш, че контролът над живота ти е изцяло в тои ръце, че заслужаваш да си щастлив и обичан.............. защото точно това са причините, които те разболяват и те карат да се самоунищожиш!!!
__________________
По-добре искай нещо, което нямаш
отколкото да имаш нещо което не искаш
Отговори с цитат
  #25  
Стар 3rd May 2008, 05:21
Love_me_BaBe Love_me_BaBe не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2008
Град: Bulgaria,Sofia
Мнения: 9
По подразбиране

Анорексията НЕ може да бъде излекувана.Това е болест на психологическа основа.Не знам в какво се корени проблема и дали непременно това е в сексуалната незадоволеност или прочие,мисля че за всеки човек е индивидуално.Аз съм слаба като клечка,дълги години бях боледувала от анорексия и наистина в огледалото се виждах ужасно дебела,а в действителност бях мършава като скелет.Започнах да не ям защото се чувствах дебела,но в последствие се появи друг проблем,който имам и до ден днешен,въпреки че сега се храня нормално.Не мога да ям пред други хора,самата мисъл че някои ме гледа как ям,ме побърква(всичко тръгна от там,да не би някой да си помисли:Гледай я па тая свиня кво се тъпче)Въпреки че външнят ми вид е доста далече от сравнението със "свиня".Това е ДОСТА шантаво :roll: и ми е ужасно трудно да го преодолея,просто разбирате ли не мога.Въпреки че сега си ям,имам чувството че винаги ще си остана анорексичка...
__________________
everything happens for a reason......
Отговори с цитат
  #26  
Стар 3rd May 2008, 21:11
Аватара на Тайна
Тайна Тайна не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2005
Град: Under The Stars, USA
Мнения: 817
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Love_me_BaBe
Не мога да ям пред други хора,самата мисъл че някои ме гледа как ям,ме побърква(всичко тръгна от там,да не би някой да си помисли:Гледай я па тая свиня кво се тъпче)
Ох,аз също съм така На служебните обяди където всеки се тъпче максимално(нали храната е безплатна), аз си слагам съвсем малко храна и всеки път ми гледат в чинията и ми броят хапките и се шегуват с мен Последния път само ги погледнах лошо и се усмихнах двузначно,но следващия път просто ще им кажа че съм била анорексичка и ще си изляза Иначе се храня добре, но пред други хора още ми е трудно
П.П. ratamahatta ти добре ли си, от доста време не съм те виждала във форума?
__________________
But I still haven't found what I'm looking for...
Всяко зло за добро...
Внимавай какво си пожелаваш...
http://www.lowcarbfriends.com/bbs/
Отговори с цитат
  #27  
Стар 3rd May 2008, 23:53
Аватара на ratamahatta
ratamahatta ratamahatta не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Aug 2006
Град: Sofiq
Мнения: 1 790
По подразбиране

Тайничка, добре съм даже чудесно напоследък наистина почти не влизам, но съм се захванала с 330 неща и ми е малко натоварено, но се чуствам удовлетворена от себе си и щастлива от всичко, което правя И за това ще посъветвам всички момичета, които четат тази тема...... да се постараят, да променят живота си по глобално и когато се почувстват доволниот постигнатото, много от проблемите им с храната ще отминат
Целувки на всички и много смелост и кураж
__________________
По-добре искай нещо, което нямаш
отколкото да имаш нещо което не искаш
Отговори с цитат
  #28  
Стар 7th May 2008, 22:59
Аватара на secretk
secretk secretk не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jul 2007
Град: София
Мнения: 4 401
По подразбиране

Еми не съм съвсем съглaснa, че е нaпълно невъзможно дa се излекувa, трудно е и продължително, но не е невъзможно, с добър психотерaпевт и успешнa терaпия, може дa се постигне промянa в добрa нaсокa. Аз сaмaтa не съм имaлa за мой късмет сериозен проблем, но имaх периоди, в които поглъщaх много хрaнa, повече от колкото бaщa ми би поел за цял ден, aз поемaх за 30 мин и след един чaс пaк бях глaднa, понеже ядях кaто не видялa, тъпчех се, дори не смилaх хрaнaтa кaто хорaтa. Имaлa съм желaние за повръщaне, но никогa не съм моглa дa го осъществя. После се лекувaх дълго време, и сегa съм много по-добре, хрaня се нормaлно, отслaбнaх си 10 кг без диети и нямaм тaкивa нaклонности, тaкa че всичко е възможно, но се искa търпение
__________________
Всички сме равни, но някои са по-равни.
Отговори с цитат
  #29  
Стар 7th May 2008, 23:51
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

Не знам Дзвера пише ли още тука, ама сега видях мненията му отново. Голямо БРАВО , че е помогнал активно на приятелката си, дано да са здрави и днес! Има обаче нещо, с което не мога да се съглася, но е нормално незасегнатите хора да го виждат така:
Цитирай:
Първоначално написано от D3BEP
Аве хора...
Самоконтролът е единственото решение. Това е, човек трябва да владее психиката си поне минимално. Толкова.
Силния самоконтрол води до анорексия...

Цитирай:
Първоначално написано от D3BEP
Не разчитайте много някой друг вместо вас да го направи.
Единственото лечение ви е в главата.
Това е вярно. Не изключва обаче помощ от специалисти, но трябва да са внимателно подбрани! Не всеки един е подходящ..

Има хора, въстановили се от хранително разстройство. Може би при всеки си е малко или много различно. Ето тук малко повече по темата.
Отговори с цитат
  #30  
Стар 8th May 2008, 00:03
Аватара на Tsvetik
Tsvetik Tsvetik не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jul 2006
Град: Montreux
Мнения: 494
По подразбиране

МОЖЕ да се излекува, зависи в каква степен е хваната. Вече не мога да си хвана дирите, отдавна писах за това, имам постове някъде из форума по темата... но аз я преборих!

И дори сега като се сетя се отвращавам от себе си как съм могла да си го причиня. Но може - с психотерапия, грижовна майка и постепенно самоосъзнаване на "болния". Още съм си слаба, но не предишния СКЕЛЕТ, ям стабилно и си угаждам на стомаха както си искам, и апетит си имам и то завиден цикъла ми се появи отново след година възстановяване, а сега вече и през ум не ми минават онези чевни мисли и виденията на тройната годзила в огледалото каквато никога не съм била... а бях се докарала до 37 кг и не можех да приемам храна въобще, на бульон ме захранваха
__________________
Never give yourself a haircut after three margaritas!!!
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Лекувалисеанорексията
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 01:52.