IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #2421  
Стар 7th February 2011, 14:36
Аватара на Miss_Murderer
Miss_Murderer Miss_Murderer не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 614
По подразбиране

здравейте! последните два дни доста си поомазах храненето- предимно въглехидрати, много малко белтъчини...и сега се чувствам доста понатежала. но от днес влизам в час, няма да се излагам. и за да съм максимално изчерпателна да си напиша за вчера, а критиката оставям на вас:
закуска- царевична питка със сирене
обяд- (бях на рд в пицария)- 1/2 вегетарианска пица, зелена салата
следобяд- палачинка с плодове
вечеря-200 гр. картофена салата
Отговори с цитат
  #2422  
Стар 7th February 2011, 14:43
Аватара на root
root root не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2008
Мнения: 671
По подразбиране

При постене не се издържа лесно на сурови храни, но пък на плодове и зеленчуци с червата и храносмилането няма да имаш проблеми. Те са и бързосмилаеми и леки. Както знаеш при мен 50% от храната е в суров вид, като някой дни е дори 100%. Ако е по-малко се чувствам бавен и задръстен. Споделял съм ти навремето.

Ако целиш добро храносмилане, то подправките трябва да са малко. Ябълковият оцет е за предпочитане. Лимоновият сок може да е силен за някои стомаси. Обаче има разлика от лимон до лимон. Мен лично стомаха ми не понася никакъв оцет. Оцетът е доста траен продукт, така че би трябвало да се продава и без добавки в него.

Относно фитиновата киселина. Колкото по-голяма обвивката толкова повече се съдържа. При зърнените култури съдържанието е много по-малко отколкото при бобовите, така че нищо притеснително. При вторите обаче не е случайно, че е в повече - това си е като предпазване от по-големи количества от някой от минералите (като сярата например). Примерно зрелия боб по принцип се накисва във вода, изхвърля се водата и при варене изхвърляш още 1 вода. И пак остава ф.к. и сяра!!! При овесените например дали ще ги накиснеш във вода и ще я изхвърлиш или ще ги промиеш с вряла вода - все тая. То се прави основно за измиване на ядките, тъй като не се знае къде са престоявали... Не случайно съм писал да не се смесват овесени ядки с кис. мляко. Просто никаква полза и от 2-те храни. Тъй като в обвивките също се съдържат много минерали, бих те посъветвал да пиеш водата от зърнените (но не и бобовите).

Разбирам те че се колебаеш заради загубата на минерали и т.н... Относно овеса (или друга зърнена) е по-важно е колко време след тях ще ядеш друго и как ти функционират храносмилателните органи и червата. Много хора имат лениви черва или разширени (пак са лениви)
и при тях проблем ще има с всякакви храни (били те овес или друго) докато не оправят проблема.

Има и голяма заблуда в захранването на организма с калций. Много хора прекаляват с млечни продукти и яйца (т.е. с калция) и това води до обратен ефект. В такива случай се товарят бъбреците, а товариш ли тях - нарушаваш правилното усвояване на калций. Истината се крие в малките количества.

Поне като пиеш кафе, спортувай нещо. Иначе си товариш някои органи (стомах, панкреас, черен дроб, черва) и нервната система. Това че някой ми се доходило до тоалетната след кафе е показател, че е си е раздразнил тези органи. Да се разчита на кафето за изхождане пък е уникална тъпотия.
Отговори с цитат
  #2423  
Стар 7th February 2011, 16:21
Аватара на aniK
aniK aniK не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Feb 2007
Мнения: 4 127
Изпратете съобщение чрез ICQ до aniK
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от mindbender
Това че някой ми се доходило до тоалетната след кафе е показател, че е си е раздразнил тези органи. Да се разчита на кафето за изхождане пък е уникална тъпотия.
Седя си тук и си се смея - нямам аз такива проблеми, метаболизмът ми е на 6 (да чукам на дърво). Спортувам всеки ден без уикенда , как не - от 20-тия ден след раждането. Имам само 2-3 интервала от по 1 и 2 седмици, в които съм почивала

Ще чета още малко за фитиновата в овесените ядки. "Фитиновата киселина блокира в храносмилателния тракт усвояването от храните на много важните за организма калций, магнезий, желязо, мед и особено цинк" Аз по принцип ги заливам с вряла вода за малечка - да ги покрие и после намачквам плод вътре.
За млечните знам - много трудно им намирам място в менюто, за да присъстват все пак и да не се смесват с друго. Мляко, освен 2х50мл в кафето, не консумирам (не намирам място на киселото да е самостоятелно). Яйцата напоследък не ми понасят Маслини или гъби например трудно комбинирам с друго - трябва да ям само тях със зеленчук, което пък не ме засища...
Оффф, не е лесно ти си виновен - с онзи списък кое с кое да не се комбинира + още 2-3 таблици за разделното, включително една с прасета
Отговори с цитат
  #2424  
Стар 7th February 2011, 16:41
Аватара на Shandi
Shandi Shandi не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Mar 2010
Град: Berlin
Мнения: 238
По подразбиране

Една моя приятелка по същия начин се чудеше дали да дава на детето си овесени ядки..причината - фитиновата киселина. Лекарят й беше казал, че няма никакъв проблем стига да ги накисва във вода или пък да прави овесени кашички (не с прясно мляко, а с водичка) на детето. Контактът с вода намалява процента на фитиновата киселина.
Аз моите ги заливам с вряла вода и после ги накисвам цяла нощ в студена вода. Не слагам много и затова после не хвърлям нищо. Същото го правя с киноата, елдата...единствено ориза не мога
Разделното хранене и на мен ми пасва най-добре. На компютъра имам поне 30 различни таблици за съвместимост и киселинност на храните, които в началото сравнявах, търсех продукти...сега съм разбрала кое ме дразни и кое не, и си кретам
Отговори с цитат
  #2425  
Стар 7th February 2011, 16:44
Аватара на Shandi
Shandi Shandi не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Mar 2010
Град: Berlin
Мнения: 238
По подразбиране

А бе какъв е този чай Ройбос, с който всички така прилжно се наливат?
Отговори с цитат
  #2426  
Стар 7th February 2011, 17:09
Аватара на root
root root не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2008
Мнения: 671
По подразбиране

aniK, аз ги правя така: слагам ги в цедка и ги измивам (заливам) с вряла вода. След това ги прехвърлям в 1 купичка и слагам вода колкото да попие в овеса.

Кисело мляко, яйца, маслини, гъби - може със салата. Специално к. мляко или кефир за да се постига ефекта му се яде самостоятелно!

Съдържанието на ф.киселина в овеса е много малко. Ако се спазват нормални интервали на хранене, то всичко е наред. Ако не се спазват - естествено е да се нарушава усвояването, а и до подуване да се стига.

Ройбос се води чая на здравето. За червения става дума
Отговори с цитат
  #2427  
Стар 8th February 2011, 10:08
Аватара на Miss_Murderer
Miss_Murderer Miss_Murderer не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 614
По подразбиране

и аз преди съм пила ройбос, но напоследък не се е случвало...сега съм на липов чай с малко мед- много ми е вкусен, а и е полезен.
ето и менюто:
закуска- мюсли с ядки, грейпфрут
междинно- банан
обяд- чушки със сирене и яйце на фурна, салата
следобяд- 50 гр. ядки
вечеря- шопска салата

течности- 2,5 л. вода, 2 чая с мед
Отговори с цитат
  #2428  
Стар 8th February 2011, 10:15
Аватара на aniK
aniK aniK не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Feb 2007
Мнения: 4 127
Изпратете съобщение чрез ICQ до aniK
По подразбиране

Хм, хм, доста почетох за тази фитинова киселина - какво излиза:
като се накиснат ядките, започват процеси на покълване, по време на които се отделя много фит.к-на, но самата вода е само среда за протичане на тези процеси и не се свързва с фитатите, т.е. може да си се пие Значи трябва да се киснат.
Заливането с вряла вода директно преди консумация, само за да омекнат, при положение, че няма в тях много фит.к-на и не стартират никакви процеси на покълване, също ми се вижда напълно ОК. Измиването в цедка абсолютно го приемам и започвам да практикувам
Овесените ядки нямат много фит.к-на, за разлика обаче от триците и сусамът, от които аз ям по 1 лъжичка в суров вид сутрин

По време на житния режим нали също се пие житената вода - нищо им няма на самите ядки/зърна, накиснати в тази вода, нито пък на водата.

Остават за киснене само изброените от mindbender зърна с високо съдържание на фитинова киселина

Miss_Мurderer, отплеснахме се в тези ядки - не се притеснявай от менюто, ти винаги си стриктна. Един В-атен ден няма да ти навреди
Shandi, хубав чай е, много полезен - тук има с аромат на Карамел, Ванилия... мммм, разкош...
Някой пие ли бял чай?
Отговори с цитат
  #2429  
Стар 8th February 2011, 11:35
Аватара на root
root root не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2008
Мнения: 671
По подразбиране

Фитиновата киселина не е проблем. Тя си има ползи. Както вече казах важни са: след колко време е следващото хранене и колко правилно фукнционират храносмилателните органи. Ако тук нещата не са наред, Ф.К. не извлича минерали от тялото, а само пречи на усвояването му.

При бобовите култури обаче е необходимо накисване.

1, 2, 10, 20 дни въглехидратни - нищо лошо няма в това, така че няма причина за притеснения. Обаче продължителния прием на белтъчини си идва натоварващо.

aniK, Ройбос с аромат на Карамел и Ванилия ли си пробвала? Мен лично най-ми допада чистия (червен).
Отговори с цитат
  #2430  
Стар 8th February 2011, 11:52
Аватара на Shandi
Shandi Shandi не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Mar 2010
Град: Berlin
Мнения: 238
По подразбиране

Днес бях на лекар. Оказа се, че имам синдорм на карпалния канал, стадий първи, клонящ към втори...ПиснА ми вече! Съвсем саката станах. Чакам и да ми махнат гипса, за да ходя на физиотерапии, явно ще е за двете ръце.
Днес нямам апетит и мисля да изкарам деня само на вода. Чай рядко пия, само когато ми е студено. Предпочитам си чистата водица. Но този чай щом го хвалите толкова, ще го пробвам.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Дневникназдравословнохранещитесе
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 06:18.