IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #51  
Стар 12th February 2009, 11:49
bittersweet^symphony bittersweet^symphony не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Oct 2007
Мнения: 63
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от мауз
Апо, в темата за Джентълмените има едно мое изказване за помаците, не знам как да го прехвъля тук, но моля те, ако имаш време, потърси го!

То мисля, че доста ясно ще покаже отношението ми към "другите".
А ти нали знаеш какво точно са помаците? Ако не знаеш, да ти обясня - помохаменданчени българи в случая. Ако имаш такава нетърпимост към турците заради историята, естествено и логично би било да имаш същата такава и към помаците. Защото вместо да се борят достойно като прадядо ти, примерно, срещу "неверниците", са предпочели да "склонят глава" и да приемат тяхната религия и начин на живот. Можем да ги разглеждаме като страхливци, опозорили българския дух, вяра и националност... Пак подчертавам, ако разглеждаме нещата от твоя гледна точка, на фона на историята и с националистически и патриотичен патос. Та в случая логиката ти не е последователна, просто са ти промили мозъка.

И, за да се презастраховам, отново държа да отбележа, че това по-горе не е личното ми виждане за нещата, нямам нищо против помаците. А просто разсъждавам в посока рационалното мислене и възприятие на мауз.
__________________
When the storm arrives would you be seen with me by the merciless eyes I`ve deceived...
Отговори с цитат
  #52  
Стар 12th February 2009, 12:04
Аватара на мауз
мауз мауз не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2008
Град: София
Мнения: 6 856
По подразбиране

Маце, между времето на прадядо ми и потурчванията има век, век и половина толеранс във времето. Не си ли влизала в библиотека?
Край!
Спирам!
Да припомня на някои ...кой беше казал...."Спорят само безнадежните кретени"!
__________________
Сенките са винаги отпред или отзад, никога в центъра
Отговори с цитат
  #53  
Стар 12th February 2009, 12:10
bittersweet^symphony bittersweet^symphony не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Oct 2007
Мнения: 63
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от apoklistika
Пък за българите в чужбина и толерантността към тях хич не ми се коментира. По мои наблюдения, дали има и 20% нормални хора, всичко друго е курви и дребни шмекерджии, лошо да ти стане
Именно. Аз, ти и някои други тук сме наясно как се проявяват българите в чужбина. И как е по-препоръчително да се довериш на "другите", отколкото на "свои", в общия случай. Мисълта ми е, че хем ние самите не се подкрепяме и гледаме на Вуте да му е колкото се може по-зле, белким това ни помогне ние да се почувстваме по-добре, да изглеждаме в собствените си очи по-преуспели и т.н., хем после си търсим виновни, че държавата ни е зле... Ами нормално да е зле, те тия, дето ги виждаме навън, са все пак що-годе представителна извадка на цялото. Но нали е по-лесно да хвърлиш вината на турци, роми, арменци и каквото се сетиш още, ако щеш и на гръцките студенти в България...

На мен пък точно българи, от ония с претенциите да са завършили престижни гимназии в България и със стремежа един ден да заемат мениджърски позиции, ми откраднаха една карта на града, която струваше 3 (три) евро в началото, когато дойдох тук. И сега да кажем, че всички са крадци ли
__________________
When the storm arrives would you be seen with me by the merciless eyes I`ve deceived...
Отговори с цитат
  #54  
Стар 12th February 2009, 12:15
Аватара на svetlin4u
svetlin4u svetlin4u не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 4 316
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от bittersweet^symphony
И сега да кажем, че всички са крадци ли
Според мауз сигурно - ДА. Но тя така или иначе каза, че спира - тъй че да не я зачекваме отново.
__________________
погали ме по главичката
Отговори с цитат
  #55  
Стар 12th February 2009, 12:16
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от bittersweet^symphony
Как изискваш от турци и роми да говорят български и се възмущаваш, ако не могат, а в същото време ти самата очевидно не си знаеш родния език достатъчно добре...
Ми поне прилично да е.. истината е, че много турчета тръгват в училище (в турското си село) без да знаят и дума български. Познавам учителка, дето преподава на такива деца - много е трудно. Значи семейството им не прави и грам опит да ги социализира... или не смеят.

Мои познати емигранти учат децата си и на езика на страната, в която са и на родния си език и това мисля, че е естественото и правилно поведение.

Сега като се замисля и китайците и виетнамците научават български, арабите също, дето са дошли отдалече, защо родените тук да не го знаят? Как се подписват на документите - за заплати, за лекар, за какво ли не - навсякъде пише на български. И така е редно. Те знаят ли какво подписват в тези случаи?

За много западноевропейци знам, че не желаят да говорят чужд език въпреки, че го знаят - държат на родния си. Специално за французи и немци спрямо английския.

Или може би, bittersweet^symphony за да може някой роден и израсъл в България да говори езика на страната всички ние трябва перфекшън да знаем богатия ни език. Знам наши учителки по английски, които говорят инглиша далеч по-добре от средностатистически англичани.

Аз лично нямам проблем с отделния човек от каквато и да е народност или етнос, но не искам да си затварям очите за действително отвратителното и мерзко поведение на определени групи.

Децата ми имат приятели и от турците и от циганите, но те ходят на училище не заради детските, родителите им ги гледат добре и даже грижовно.

Това, за което говори 645CI е съвсем друго. Вероятно трябва да пападнеш в подобна ситуация, за да го разбереш.
Отговори с цитат
  #56  
Стар 12th February 2009, 12:22
Аватара на svetlin4u
svetlin4u svetlin4u не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 4 316
По подразбиране

Василева ти що изтъкваш като проблем това че някой го мързяло да направи нещо (в случая да научи децата си на език официален за държавата в която живеят). Като нещат - нещат, какво те бърка тебе тази работа? Отричаш правото на личен избор?
__________________
погали ме по главичката
Отговори с цитат
  #57  
Стар 12th February 2009, 12:25
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

То не е до мързел, Светлинчу - нещо по-сериозно е. Чак не мога да повярвам, че ме питаш такива работи!
Като Одат да си упражняват гласа (на избори) КАК знаят къде какво пише. Примерче.
Отговори с цитат
  #58  
Стар 12th February 2009, 12:29
Аватара на svetlin4u
svetlin4u svetlin4u не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 4 316
По подразбиране

Незнам как Одат, явно ти си запозната и би споделила..

А какво е това по-сериозното в случая, мога само да гадая и да оставя на някоя врачка да се изкаже..
__________________
погали ме по главичката
Отговори с цитат
  #59  
Стар 12th February 2009, 12:32
bittersweet^symphony bittersweet^symphony не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Oct 2007
Мнения: 63
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от MariaVassileva
Цитирай:
Първоначално написано от bittersweet^symphony
Как изискваш от турци и роми да говорят български и се възмущаваш, ако не могат, а в същото време ти самата очевидно не си знаеш родния език достатъчно добре...
Мои познати емигранти учат децата си и на езика на страната, в която са и на родния си език и това мисля, че е естественото и правилно поведение.

Сега като се замисля и китайците и виетнамците научават български, арабите също, дето са дошли отдалече, защо родените тук да не го знаят? Как се подписват на документите - за заплати, за лекар, за какво ли не - навсякъде пише на български. И така е редно. Те знаят ли какво подписват в тези случаи?
Съгласна съм с теб, аз също смятам, че хората, живеещи в България, без значение от какъв етнос или националност са, би следвало да могат да говорят езика на страната. Така е редно, така е нормално. Аз също не очаквам тукашните да проговорят български, старая се аз да се интегрирам.

Но! Изключително ми е смешно, когато някой, който и 3 изречения не може да напише правилно на български, седне да плюе по "другите", че не можели да говорят. И това според мен не е редно и нормално. Предполага се, че 645CI е ходила на училище и е учила книжовен български. Мен би ме било срам да говоря така, ако пишех като нея. Все едно някой немец или французин, който не знае добре собствения си език, да се възмущава, че аз не го знам... Абсурдно е. А и тук не става дума да го знаеш перфектно в смисъла на лексика, семантика и т.н. Става дума за едно що-годе добро владеене. В случая е толкова неграмотно написано, че не можах да се въздържа. И откъде тогава претенцията някой друг да го знае? Та тя самата не уважава достатъчно собствения си език, че да се научи да пише поне що-годе правилно... Представяш ли си, ако заеме позиция, в която да трябва да пише официални документи и да трябва да се разчита на нея да ги пише, без допълнителен коректор... Ами сигурно има доста турци, роми и румънци, примерно, които биха се справили по-добре от нея в това отношение.
__________________
When the storm arrives would you be seen with me by the merciless eyes I`ve deceived...
Отговори с цитат
  #60  
Стар 12th February 2009, 12:34
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

нЕма нужда от врачки. По-сериозното е или нежелание, да общуват с българите, или страх от самата тяхна среда, ако се омесят с нас.

Имала съм колежки и съученички "български турци" тъй да се каже - високо образовани и приятни личности. Но има и други, пак от същата група с далеч по-малко късмет - и до ден днешен жена в тяхното село не може да излезне на кафе. Представи си го само.
Езика явно го учат чак в училище.


Все си мисля, че не е въпроса да се дразнил, или греша? Ако се стремим да сме обективни темата само ще спечели.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Толерантнилисме
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 10:25.