fallback

Нощните смени удвояват риска от рак на гърдата

30 May 2012 07:50

Само с три късни смени на седмица и рискът скача двойно

Снимка: Dreamstime

Нови изследвания показват, че при жените, които работят на нощни смени съществува 40% по-голям риск да се разболеят от рак на гърдата.

Според експертите този факт се дължи на хормона мелатонин, който потиска появата на тумори в тялото. Производството на този хормон се нарушава заради постоянното излагане на светлина по време на късните работни смени.

Датското общество за борба с рака поръчало изследване, в което взели участие повече от 18 000 жени, които работели за датската армия в периода 1964-1999 година. Американски учени пък успели да се свържат с 210 жени от общо 218, които са имали рак на гърдата между 1990-2003 година. Тези жени били сравнени с 899 жени на същата възраст, които работели за датската армия, но не развили болестта.

Жените попълнили подробен въпросник с множество въпроси, засягащи режима им на работа, излагането на слънчева светлина и дали се определят като „дневни“ или „нощни“ хора. От отговорите станало ясно, че работата през нощта повишава риска от рак на гърдата с 40%. Опасността скача двойно само, ако жените работят минимум три пъти седмично през нощта и то в продължение на поне шест години.

Според изследователя Джени Хансен късната работа до две нощи на седмица не би могла да наруши биологичния ни часовник. Проблемът идва, когато нощните смени са по-чести и продължават години.

Излагането на светлина през нощта потиска производството на мелатонин, който се произвежда от епифизната жлеза в мозъка в часовете между 21:00 и 08:00 часа. Мелатонинът спомага за потискането на образуването на тумори.

Доктор Рейчъл Грег, член на организация в подкрепа борбата с рака на гърдата, казва по темата: „Може да се окаже, че нощните смени не са единствената причина, тъй като работата на смени може да увеличи вероятността от други рискови фактори, свързани с начина на живот. Това са, например, липсата на физически упражнения. Всички жени трябва да намалят алкохола, да тренират редовно и да изградят здравословен хранителен режим, за да намалят риска от рак на гърдата“.

Автор на статията:
Милена Алексиева
Сподели
Изследване риск рак на гърдата мелатонин
0 коментара
fallback