IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Спането до обяд може да е здравословен проблем

4 октомври 2012 05 20

Проблем, който може да ви коства много

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Ако в делнични дни спите до обяд и мислите за себе си като за "нощна птица"; ако се придържате към съвсем различен график от своите приятели и семейство;  ако този стил на живот ви пречи да отидете на работа на време или изобщо да си намерите работа, може би имате здравословния проблем, наречен „Разтройство на забавената фаза на съня" (Delayed Sleep Phase Disorder -DSPD).

DSPD е нарушение на съня, което често се бърка с безсъние, макар че и двете могат да бъдат ефективно лекувани чрез различни методи. В DSPD пациентите ежедневно имат проблеми със заспиването вечер в нормален час, но след като най-накрая заспят, те обикновено спят дълбоко и не могат да се събудят сутринта, а това се случва най-рано на обяд.

При пациентите, страдащи от безсъние, проблемът е по-скоро в заспиването и в поддържането на съня или в пробуждането твърде рано (може и комбинация от трите).

Много от пациентите с DSPD смятат, че са "нощни птици" и се стараят да пренаредят живота си така, че да пасва на режима им. Тоест, работят до късно вечер или на смени, или в нощни клубове и др.

Въпреки, че е нормално за всеки човек от време на време да остане до късно като част от социалния си живот и на другата сутрин да се поуспи, все пак повечето хора успяват да се върнат към стандартния си режим.

Пациентите с DSPD , обаче, са склонни да имат значително затруднено връщане към „нормалното" заспиване и събуждане, въпреки многократните си опити. Те обикновено лежат в леглото си в продължение на часове, преди най-накрая да заспят, но в рамките на сутринта им е невъзможно да се пробудят.

DSPD, всъщност е забавен цикъл на съня или по-точно на циркадния ритъм. Това по същество е биологичното задвижване (природния ни будилник) на нашето тяло. Този ритъм ни казва кога да заспим и кога да се събудим. При някои хора, циркадният ритъм може да се измести или твърде рано или твърде късно.

DSPD често се наблюдава при тинейджърите, но може да се появи и при възрастните, на които вероятно създава сериозни проблеми с функционирането през деня.

Съществуват няколко ефективни лечения на DSPD, но се препоръчва консултация със специалист, който да може да изключи всякакви други фактори, допринасящи за трудното събуждане сутрин.

По време на периода на лечение, всички дневни дейности, като светлина и шум трябва да бъдат ограничени вечер, за да се помогне на пациента да заспи навреме.

Има вариант за лечение с ярка светлинна терапия сутрин. Това налага използването на ярка светлинна кутия, която да огрява поспаланкото. И при този метод обаче, се налага консултация със специалист, за да не стане така, че да се задълбочи проблемът.

Има и вариант на лечение с мелатонин. Този естествен хормон се секретира от епифизната жлеза на тялото и е по-ефективен за циркадните ритъмни нарушения, отколкото за безсъние. Когато слънцето залезе, епифизната жлеза става активна и започва да произвежда мелатонин. Този хормон подпомага съня и неговото качество.

Ако го приемате допълнително, трябва да сте наясно, че може да наблюдавате някои странични ефекти, включително сънливост, объркване, коремна болка, кошмари, сомнамбулизъм и световъртеж.

Мелатонинът може да бъде много ефективно лечение за DSPD, но пациентите трябва да потърсят помощта на специалист който да им назначи точната доза и нейното време за прием.

В крайна сметка, ако сте човек, който се радва на това, че е нощна птица и този факт не му пречи в живота като цяло, няма проблем. Но, ако ви пречи, трябва да си обърнете внимание.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари