IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Какви здравни проблеми предизвиква еволюцията

20 февруари 2013 06 20

Едни от най-честите са болки в гърба и проблеми с мъдреците

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Еволюцията, колкото и хубаво нещо да е тя, носи своите негативни последици след себе си. Изкачването на човека до върха на еволюционното дърво го превръща в най-интелигентния вид на планетата. Това обаче има своята цена. Някои от най-неприятните здравни проблеми – от болки в гърба до разширяване на талията, са в резултат от развилия се приматски произход на човека, твърдят учените.

Оказва се, че еволюционната адаптация и промяна в телата на хората води до редица проблеми със здравето. Така например, когато мозъкът на човек се е увеличил, в черепа останало по-малко пространство за други важни части на тялото като зъбите. Най-разпространеният проблем е с болезнените мъдреци, за които обикновено няма достатъчно място в устата. Те могат да причинят неприятна хронична болка. До една четвърт от населението до края на живота си не се сдобива и с четирите си мъдреца, което според професор Алън Ман от Принстънския университет по антропология може да бъде в резултат от естествения подбор.


Еволюцията може да бъде причина и за други проблеми в нашите тела. Изследователи установили, че промяната във формата на стъпалото на прачовека може да провокира различни наранявания на глезена. Според професор Ман много от проблемите на хората с краката са вследствие именно на еволюционния процес. Подобно твърдение може да обори теорията, че проблемите на хората с долните крайници произлизат единствено то заседналия начин на живот.

Ходенето на два крака е факт, който се разглежда като основна разлика между хората и човекоподобните маймуни. Хората обаче, страдат заради това свое предимство. Най-често оплакванията са свързани с проблеми с гърба, пише вестник Daily Mail. Изправената стойка на гърба може да причини дискова херния, фрактури на прешлените, кифоза и артрози.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари