IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Да преборим стреса с козметика

6 януари 2014 15 45

Резки климатични промени, неприятности на работа, проблемни отношения – можете да се справите с помощта на ефективни козметични продукти.

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Стресът води до преждевременната поява на бръчици, на по-дълбоки бръчки около устата, до посивяване на кожата, до целулит, излишно тегло и косопад. Не е важно кое ви причинява стрес – бримка на чорапогащника, напрежение по време на преговори с шефа или болест.

По-важното е колко дълго ще задържате в себе си стреса, а с това и хормона кортизол – главният виновник за проблемите със сърцето, за понижения имунитет, увеличения апетит и сухата кожа.

Стареенето на кожата е зависимо от стреса, той причинява дерматологичните проблеми. Ако той се засили много, може да се отрази пагубно върху кожата и тя да загуби своята еластичност. Но за щастие това е обратимо.

Лице

Навикът през по-голямата част от времето да държим лицевите си мускули напрегнати е вреден. При постоянното напрежение еластичните влакна на кожата се разтягат и с времето може да се сдобиете с типичните за депресията външни признаци: отпуснати ъгли на устните, дълбока бръчка между веждите, втора брадичка, отпуснати рамене и шия. За да не го допуснете, може да промените грижата за кожата си. Главното е да не увеличавате стреса.

В този период не е добре да се подлагате на процедури като пилинги, инжекции, лазерна терапия.

Стресът води до лош сън, което е причина за подпухналата кожа и загуба на еластичността ѝ, както и за тъмните кръгове около очите разбира се. Препоръчително в този момент е вечер да използвате продукти за възстановяване, които съдържат пептиди и успокояващи масла като лавандула.

Ако постоянно сте в лошо настроение, избирайте козметични продукти, чийто аромати биха повдигнали настроението ви като роза, здравец и канела. И за дневна, и за нощна грижа в период на стрес ви е необходим релакс, дренаж, успокояване и овлажняване. Но нищо радикално!

Хипоалергенен крем за 24-часова хидратация на чувствителната кожа на лицето Anti-dryness Cream (Mixa, 8.99 лв.), крем-маска за дехидратирана кожа Hydra Quench (Clarins, 52 лв.), стягащ нощен крем за лице с антиоксиданти, с масло от маслина и йогурт (Refan, 15 лв.),. многофункционално масло с растителни масла и витамин Е за лице, коса и тяло Huile Prodigieuse (Nuxe, 37 лв.)

Избягвайте дискомфорта – например, ако ви дразни ароматът на крема, който ползвате в момента, спрете да го ползвате за известно време. В период на стрес кожата се справя по-трудно със свободните радикали – използвайте крем с полифеноли и зелен чай. Задължително почиствайте кожата си два пъти дневно, особено старателно сутрин, когато кожата е наситена с токсини и себум. Любима ваша процедура и в салона за красота, и у дома, трябва да бъде овлажняващата маска.

Министрес като ваксина

Краткият и лек стрес (баня, сутрешен крос, секс, динамичен ден) оказва благоприятно влияние върху организма. Това, което е вредно в големи дози, в умерени може да бъде полезно. Това е принципът на хормезиса (процес в биологичната система, който може да поправи леки увреждания с помощта на малки дози вредни вещества).

Тяло

Някои дами губят апетита си в периоди на стрес, но в крайна сметка тяхното отслабване няма нищо общо с красивите форми на тялото. Кожата става сива и отпусната, възникват проблеми със стомаха, които може да доведат до язва. Недостатъчното производство на хормона на почивката и прекаленото производство на хормона на стреса води до нарушаването на въглеродния и мастния метаболизъм, в резултат на което може да се стига до преяждане, а това води пък до поява на целулит и дори до захарен диабет. Ето защо експертите препоръчват да се насилим в тези трудни периоди и да продължаваме да се храним правилно.

Каквото и да се случва в живота ви, яжте и пийте в умерени порции и редовно. Ако е възможно с повече свежи плодове и зеленчуци, риба и морски продукти – това е в основата на антистресовата диета. Ако желаете, може да се откажете от месото, но не и от сиренето. За да се справите със силното влечение към сладкото, може да консумирате повече плодове и да си позволявате десерт.

Ароматен душ-гел с масло от ший и масло от макадамия Supreme Touch (Nivea, 5 лв.), стягащ кадифен крем за тяло с цветни екстракти от сладък бадем и портокал Nuxe Body (Nuxe, 63 лв.), душ-гел с цитрусов аромат и екстракт от годжи бери Wake Me! (Bourjois, 4.75 лв.), възстановяващ и успокояващ лосион за раздразнена кожа (Mixa, 10.99 лв.)

Нашите тела добре понасят резкия стрес, но не и хроничния. Вашата задача е да се справите с него възможно най-бързо, а не да позволите да се стигне до състояние на депресия. Най-добрата процедура при състояние на стрес е отпускащият ароматерапевтичен масаж.

Други манипулации в този период за съжаление не само, че не помагат, но може да влошат състоянието ви и да предизвикат негативни емоции. Жена в състояние на стрес не реагира добре на манипулации като епилация например, която може да бъде два пъти по-болезнена от обикновено и да доведе до повече раздразнения. Докато масажът с масла като лавандула, ветивер, градински чай и тамян понижават нивото на стреса с около 92 %.

У дома може да приложите методи като спокойно дишане, повече количество балсам за тяло от обикновеното. Това ще отпусне кожата ви и ще предотврати загубата на еластичност.

Съвети

Старайте се всеки ден да отделяте време за себе си. Правете почивки през деня – събуйте обувките си, затворете очите си и дишайте дълбоко за около 60 секунди. Това ще ви помогне да се отпуснете и да промените посоката на мислите си.

Минимум половин час преди сън не говорете по телефона, изключете телевизора и компютъра. Дори небрежен разговор в социална мрежа може да наруши съня ви, което означава и да навреди на кожата ви.

Каквато и грижа за кожата да полагате, не забравяйте, че през зимата е особено важно да добавяте и хидратация – сухотата на кожата е причинена от допълнителни фактори като климатици, вълнени дрехи, отоплителни уреди, липса на влажност във въздуха изобщо и др.

Автор на статията:
Люба Вангелова

КоментариКоментари