IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Защо натуралното масло е задължително в грижата за кожата?

16 януари 2014 07 40

8 причини да включите натуралните масла към ежедневната ви козметична грижа

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

От много време се смята, че олиото за лице запушва порите на кожата, но в последните години доста твърдения в козметиката се оборват от експерти. Те доказват, че всеки тип кожа може да се почисти добре с олио, дори някои кожни недостатъци са податливи на терапия с олио за лице, а с подходящото масло може да балансирате производството на себум от мазната кожа.

От часовете по химия знаем, че олиото се разтваря в олио. Комфортът идва и от изключително лесната употреба – просто масажирайте с маслото върху лицето си, след което попийте с нежна кърпа или салфетка излишното количество, за да предотвратите натрупването на излишна мазнина.

Ето и някои от съществените причини да включите олиото за лице в ежедневните ви козметични ритуали.

1. Почистват в дълбочина

Качественото масло ефективно ще премахне от кожата ви грим, слънцезащитен продукт, дори и излишната мазнина, като я почисти в дълбочина.

2. Подпомагат действието на другите продукти

Маслото прониква в по-дълбоките слоеве на кожата, което повечето кремове не могат да направят, тъй като са смес от масло и вода и основната им функция е да доставят други активни съставки в кожата. Ако нанесете олио за лице преди крема, може да създадете по-добри условия на съставките да проникнат в кожата и да имат по-добър ефект, като намалите риска от възпаления.

3. Компенсират дефицита на мастни киселини

Есенциалните мастни киселини са важен компонент за тялото, който не се произвежда от кожата – те поддържат хидратацията във всичките ѝ слоеве. За да функционират правилно, клетките ни се нуждаят от тях, което означава, че трябва да си ги набавим допълнително. Маслата могат да направят клетките по-малко уязвими, а кожата по-еластична.

4. Те лекуват и възстановяват кожата

Възпалението е основен враг на кожата и виновник за нейното стареене. Екстремните температури, условията на суша, влага, студ, слънце, замърсявания, стрес, дразнещи съставки ѝ се отразяват пагубно. Растителните масла от семена имат противовъзпалително действие, създават дишаща липидна бариера за кожата срещу атаката на тези агресори и ускоряват процеса на възстановяването ѝ.

5. Правят кожата плътна и свежа

С напредването на възрастта, естествената бариера срещу загубата на влага в кожата отслабва и тя започва да се дехидратира по-бързо. Това води до по-силно изразени фини линии по повърхността ѝ. Маслата помагат за задържането на влагата в кожата за по-дълго време и намаляват загубата на вода.

6. Балансират производството на себум

Използването на масла за мазна кожа звучи противоречиво, но съществуват такива, които регулират производството на себума в мазната кожа. Важното е да са подбрани точните есенциални масла, които да компенсират загубата на някои мастни киселини – без тях, кожата става суха, а това води до ново образуване на себум и непрекъснато омазняване. Масло от невен, иглика, шипка и морски зърнастец повлияват добре кожа, склонна към образуването на акне, поддържат я чиста и предотвратяват проникването на бактерии.

7. Служат като основа

Добавянето на масла към продуктите от декоративната козметика усилва техния ефект. Например няколко капки масло върху кожата, което е нанесено непосредствено преди нанасянето на фон дьо тена, ще усили проникването на съставките му и ще помогне тенът да се изравни по-добре, както и ще придаде повече блясък на кожата. Същото важи и за ружа и за пудрата, за които е известно, че изсушават кожата.

8. Възстановяват щетите от слънцето и се борят със свободните радикали

Маслата помагат да се възстанови кожата след излагане на слънце – подходящите съставки действат антиоксидантно, възстановяват загубата на колаген, успокояват възпалената кожа. Антиоксидантите в маслата стабилизират свободните радикали и им пречат да се разпространят в тялото ви.

Автор на статията:
Люба Вангелова

КоментариКоментари