Проучване на университета в Йена, Германия, показва, че непривлекателните хора са много по-разпознаваеми от тези, които имат съвършено изящни лица.
Старата максима, че красивото лице се помни цял живот, може да се окаже невярна, поне според психолозите. Тяхното проучване показва, че привлекателните лица по-лесно се забравят и направо са си по-безлични, освен ако лицето няма някакви особени или отличителни характеристики.
Германските изследователи Холгер Визе, Алтман Каролин и Стефан Швайнбергер казват следното: „Ние направихме анкета като изпитвахме хората, показвайки им за няколко секунди снимки на привлекателни и непривлекателни лица на абсолютно непознати хора. Оказа се, че всички са склонни да запомнят по-малко привлекателните лица или тези, които са имали някакви отличителни белези. Красивите лица бяха най-бързо забравяните.“
Изследването, което е публикувано в научното списание „Neuropsychologia“, предполага още, че емоционалната реакция на човек към красотата нарушава възможността му да запомни хората с по-атрактивна визия.
От друга страна учените са категорични, че красивото лице помага за създаване на успешна кариера. Едно скорошно проучване установи, че красивите хора се справят по-добре в работата си, дори и след като младежкият им външен вид започне да избледнява.
Според анализите красивите хора имат по-престижни работни места и взимат повече пари, отколкото хората с по-невзрачна визия. Гунди Найс от Института за социални и икономически изследвания в Университета в Есекс, заявява, че добре изглеждащите хора могат да се възползват от тази своя „премия“. Тя добавя: „Привлекателното лице е важно при определяне на престижа на човек, особено в началото на кариерата му.“