Домашният маникюр може да изглежда съвсем безобидно и просто нещо, но има някои нюанси на процедурата, които трябва да спазвате стриктно. В противен случай може да се окаже, че маникюрът е опасен за вашето здраве. Обърнете внимание на тези прости съвети и се опитайте да ги следвате, за да получите професионален резултат.
Грешка 1: Не използвате база за нокти.
Много момичета смятат, че няма никакво значение за ноктите и за самия маникюр дали използват база за нокти. Ноктите отделят мазнина, макар и невидима за окото. Тази мазнина не позволява на лака да получава добро сцепление с нокътя. Това го прави нетраен. Базата за нокти е създадена специално за това – да осигури добрата спойка между лака и повърхността, върху която е нанесен.
Не трябва да се използва топ лак като база за нокти. Той е с по-плътна консистенция, трудно изсъхва и няма силата да спира проникването на мазнините от нокътя към лака.
Грешка 2: Изрязвате сами кутикулата.
Колкото и чисти да са щипките ви и ножиците ви, съществува голям риск от подкожна инфекция. Може дори да не забележите микропорязванията, но едно такова е достатъчно, за да попаднат микроби в кръвта ви. След това възпалението ви е гарантирано.
Освен това самостоятелното „късане“ на кутикулата винаги си личи и не изглежда много добре. Ако нямате никаква възможност да се обърнете към професионалист, а се налага да премахнете кожичките си, използвайте гел за омекотяване на кожички или накиснете ноктите си в разтвор и избутайте кутикулата към основата.
Грешка 3: Не дезинфекцирате инструментите си за маникюр.
Вече споменахме защо се налага това. Преди всяка процедура трябва да се уверите, че използвате чисти инструменти. Най-добре използвайте специални хигиенични разтвори, за да си спестите дълготрайни проблеми в бъдеще.
Грешка 4: Коригирате маникюра си с памучни тампони за почистване на уши.
Да, това е първото, което ви идва на ум, когато забележите лак отстрани на кожичките ви. Но подобни опити обикновено завършват с истинско фиаско за дизайна на маникюра ви. Може да се наложи да го направите отново.
Вместо такъв тампон, използвайте чиста четка за лак (добре е да изберете хубава такава и след като лакът ви свърши, да я измиете и да я заделите за такива цели). Потопете я в лакочистител и внимателно нанесете върху зацапаното място.
Грешка 5: Не използвате спрей за бързо съхнене на лака.
Колкото бързо изсъхва това покритие, толкова бързо изсъхват и самите нокти. Най-вреден за ноктите е ацетонът, а често той се добавя в лаковете за нокти. Ацетонът е един от виновниците за нацепването и неравностите по ноктите.
Не използвайте бързосъхнещ лак, а спрей за бързо съхнене на ноктите. Ако нямате такъв, използвайте обикновено масло за кожички. То ще гарантира, че дори и да попадне мръсотия върху ноктите, тя ще остане върху мазния филм от маслото.
Грешка 6: Пилите ноктите си в различни посоки.
Както дерматолозите препоръчват почистването на грима да става с движения в определена посока по лицето, за да не се разтяга кожата, така и маникюристите съветват пиленето на ноктите да се прави само в една определена посока.
Ако пилите последователно наляво и надясно, това травмира нокътната плочка и променя структурата ѝ. По повърхността ѝ се образуват неравности, а често дори ноктите започват да се цепят.
Да, оформянето на ноктите в едната посока отнема повече време – изисква по-активни движения и по-силен натиск. Но когато свикнете, ще ви се струва съвсем лесно.
Грешка 7: Лакирате се с лак с широка четка.
Широката четка може да е подходяща само в случаите, когато имате широка нокътна плочка, и то невинаги. С нея не може да лакирате добре ъглите и да коригирате маникюра.
Ако харесвате лака, но четката му е широка, използвайте по-тънка четка, която сте запазили от друг лак.