IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

5 храни, от които пълнеем (първа част)

27 юни 2011 06 26

Освен ястията, които приемаме за закуска, обяд и вечеря, и всички онези храни, които поглъщаме между основните менюта

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Понякога отслабването е лесно за постигане. Затова обаче трябва да направим добра равносметка на храните, които консумираме през деня и които са типични за хранителния ни режим, пишат от Puls.bg.

Но в изчисляването трябва да включим, освен ястията, които приемаме за закуска, обяд и вечеря, и всички онези храни, които поглъщаме между основните менюта.

Експерти от Харвардския университет обещават, че ако редуцираме именно някои от тези храни и започнем да спим задължително около 7 часа на денонощие, връщането на хубавия силует няма да е проблем.

Естествено, те добавят и познатото ни условие за въвеждане на гимнастиката в дневния  режим и съвета да изключим телевизора.

Какво пък, лято е, възможно е, нали?! Колкото до новините има и други начини за осведомяване, а и 30 минути пред синия екран няма да навредят чак толкова, особено ако сме на велоергометъра...

Кои са тези 5 продукти, от които най-много пълнеем?

Отговор дава изследването на д-р Дариуш Моузафърян, извънреден професор по медицина и епидемиология на Харвардския университет в училищата по обществено здраве и медицина и болницата за женско здраве Бриган, което е публикувано в New England Journal of Medicine.

Напълняването всъщност е функция на организма, която се развива във времето. Репликите „напълнях изведнъж“ са често срещани и илюстрират разпространението на проблема и необходимостта от придържане към правилни навици на хранене. Скучно?

До момента, в които действително не се окаже, че сме качили 5 или дори 10 килограма, които въпреки неимоверните усилия да свалим и дори глад си остават.

Причината за това напълняване следва да се търси не само към момента, в текущата година, но и в дългосрочен план. В повечето случаи напълняването се залага, още в младежка възраст, дори детска, когато организмът няма проблеми със здравето и се чувстваме и изглеждаме физически добре.

Данните на 120 000 души за теглото, хранителните навици и здравословното състояние, анализирани от изследователския екип на харвардския професор от три отделни сериозни проучвания за внушителен период от време, показват верността на твърдението.

Към теглото си прибавяме по 1 ½ кг на всеки 4 години, което за период от 20 години представлява масата от близо 8 кг. Средната възраст на мъжете и жените в трите проучвания е съответно: 37, 50 и 52 години, така че изводът е верен и означава, че тенденцията е проследима от младежка възраст.

Дори и да се ограничава количеството мазнини в храната, това не означава, че проблемът с напълняването с възрастта се решава. „Всъщност, няма значение дали се консумира нискомаслено или пълноценно мляко.“, казва проф. Моузафърян.

Автор на статията:
Милена Димитрова

КоментариКоментари