Епидемията от коронавирус засяга все повече държави и притеснява голяма част от световното население. Непознатият досега вирус се разпространи първоначално в Китай в края на миналата година, но до февруари достигна всички континенти с изключение на Антарктида.
По-голямата част от загиналите от усложненията на коронавируса са в Китай, но броят достигна притеснителни размери и в Европа. Лекари съветват да не се паникьосваме, тъй като, според тях, това е грип, от който можем да се предпазим, ако следваме няколко стриктни правила.
Експерти препоръчват да завишим личната си хигиена и да мием ръцете си често, дори и да не смятаме, че са мръсни. При възможност, да не пипаме дръжки в градски транспорт и обществени места, да лимитираме досега на лицето си и да ограничим контактите си с болни хора. При първи симптоми трябва да се обадим на личния лекар по телефона, но да не ходим при него, за да не заразим и останалите.
Най-важно е да се опитаме да не пипаме дръжки, бутони на асансьори или брави. Ако все пак ни се наложи, трябва след това веднага да се измием с топла вода и сапун, а дотогава да не пипаме лицето си. Това се налага, защото микробите от повърхността могат да попаднат по ръцете ни и така ние да ги пренесем в носа, устата или очите си.
Снимка: iStock
Според изследване на Националния институт по здравеопазване на САЩ, хората докосват лицето си около 3,6 пъти на час. Това е особено опасно, когато се намираме в подобна епидемична ситуация и имаме голям шанс да се заразим с нещо. Затова лекарите препоръчват да се въздържаме от подобни действия, за да запазим здравето си.
„Отказването от този навик е много трудно, защото всички ние го правим и понякога дори не осъзнаваме, че го правим“, казва д-р Ванеса Рейб пред „The New York Times“.
Изглежда много трудно, но всъщност не е така. Според лекарите, има много лесни начини, с които можем да си помогнем в тази ситуация и да се спасим от микробите по ръцете ни.
Ето няколко съвета:
Имайте винаги сухи кърпички в себе си
Когато почувствате желанието да се почешете по бузата или носа, или просто да наместите очилата си, използвайте суха кърпичка, а не пръстите си. Ако ще кихате, най-добре е да го направите в еднократна салфетка, която след това трябва веднага да изхвърлите.
Снимка: iStock
Ако все пак не ви се намират подобни неща подръка, опитайте се да кихнете в лакътя, а не в ръката си. Така ще попречите на микробите да се разпространяват и да заразите други хора при ръкостискане.
Разберете какво ви дразни
Д-р Ванеса Рейб съветва да разберете какво предизвиква честото пипане на лицето. Когато осъзнаете причината, може да намерите решение и да ограничите допира. Ако усетите, че търкате очите си, защото усещате сухота, хубаво е да използвате капки. Ако използвате ръцете си, за да си почивате и да си подпрете главата, опитайте се да не го правите.
Ползите на аргановото масло за красотата
Д-р Джъстин Ко съветва пациентите си, които носят контактни лещи, да ги сменят с очила, за да не търкат толкова много очите си. Той добавя, че маските също са решение за ограничаване досега на лицето. „Маските не предпазват от вируси, но пък могат да са полезни, когато не искаме да пипаме устата или носа си“.
Винаги имайте нещо в ръцете си
Ако ръцете ви не участват активно в професионалните ви задължения, тогава помислете за предмети, които постоянно ще ги занимават. Например, антистрес топката е добро решение в тези ситуации. Разбира се, не трябва да забравяте често да почиствате тези обекти.
Снимка: iStock
Психологът Зак Сикора казва пред „The New York Times“, че е хубаво да използвате ароматни гелове за ръце или сапуни. Той добавя, че по този начин ще разберете кога ръцете са твърде близо до лицето ви и веднага ще ги отдръпнете.
Спокойствие
„Най-важният ми съвет е хората да се успокоят“, казва д-р Стю Шакман. Той добавя, че стресът уврежда имунната система и това не позволява на тялото да се бори с инфекциите. Според него, добре е хората да медитират и да се наслаждават на момента, а не да мислят за хипотетични ситуации.
Д-р Шакман съветва да спазваме добра лична хигиена не само в епидемични ситуации.