fallback

Останките на Титаник бавно изчезват

23 August 2019 15:30

Проведе се първата експедиция от близо 14 години насам

Титаник. Историческият "непотопяем" кораб, който само няколко часа след първото си плаване се озовава на дъното на океана. Той тръгва на пътешествие през далечната 1912 г. и тогава му се носи славата на най-стабилния и най-добрия корба в света. Множество хора искат да се качат на него, но само най-бързите успяват да се сдобият с билети.

По ирония на съдбата, този билет не носи нищо добро на притежателя му. Историята на Титаник вдъхновила Джеймс Камерън и той решил да направи филм за легендарния кораб. Събира на едно място тогава неизвестния Леонардо ДиКаприо и Кейт Уинслет. Лентата е пусната през 1997-а и веднага предизвиква огромен интерес. Благодарение на нея още повече хора започват да ровят из интернет за Титаник и неговата пагубна история.

Снимка: Reuters

Сега, група водолази се прибират от експедицията си, която е първата за последните 14 години. Корабът се намира на 3800 метра в Северния Ледовит Океан. Изполвайки техники от най-високо ниво, екипът успява да направи снимки на Титаник с невероятно качество и чистота. От тях се вижда, че корабът бавно изчезва. Някои от най-известните места вече не могат да се видят на "Титаник".

Снимка: Reuters

Според водолазите, това се дължи на бактерия, която яде метала по съоръжението, корозия и водните течения. Историкът Парк Стивънс, който е част от експедицията, споделя, че част от каютата на капитана се е загубила безвъзвратно. "Ваната му е една от атракциите за феновете на кораба. Сега вече я няма", признава той пред Guardian. Стивънс добавя, че цялата част на кораба от тази страна бавно се разпада.

Лори Джонсън, която също е част от експедицията, споделя, че процесът си е напълно нормален. По време на гмуркането си, водолазите са извършили и церемония в памет на жертвите. С потъването на кораба, загиват близо 1500 души от общо 2,224 на борда. Преди да се озове под водата, Титаник се разцепя на две и сега частите му се намират на около 600 метра една от друга. 

Снимка: Reuters

Еспедицията е била затруднена от лошото време и силните течения. Липсата на светлината и огромното напрежение от дълбочината превръща кораба в не много благоприятна среда за живот. Въпреки това, там се намират бактерии, ядящи метал. С тяхна помощ, Титаник бавно се превръща в прах. 

Снимка: Reuters

Въпреки, че екипът е бил изненадан колко бързо състоянието на кораба се влошава, Парк Стивънс споделя, че Титаник просто се връща в природата. Според прогнозите на водолази, през 2030 година на мястото на кораба няма да има нищо. 

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
Титаник експедиция кораб водолази потъване
75 коментара
fallback