IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Средиземноморската храна пази и от диабет

15 октомври 2010 12 39

Оказа се, че едва ли има по-полезна храна от рибата, маслините, зехтина, доматите, чесъна ригана в комбинация.

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Оказа се, че едва ли има по-полезна храна от рибата, маслините, зехтина, доматите, чесъна ригана в комбинация.

Освен всичко се оказа, че традиционната Средиземноморска диета допринася за намаляването на риска от диабет, като премахва необходимостта да се броят калории или да се отслабва.

Този път ползите от кухнята на южната ни съседка и другите страни от региона са открили испански учени.

Те наблюдавали над 400 души на възраст между 55 и 80 години.

За всяко от изследваните лица са съществували поне три рискови фактора за развитието на диабет, като например високо кръвно налягане или тютюнопушене.

Участниците трябвало да се придържат към следните три типа хранене: традиционна Средиземноморска, същата диета, но фокусирана върху набавянето на ненаситени мазнини от ядки, и диета, от която са изключени всички видове мазнини.

В нито една от групите участниците не трябвало да ограничават калориите, нито да се упражняват повече.

Анализирайки данните от продължилото четири години изследване, специалистите са установили, че рискът от развитието на диабет е по-малък за участниците, спазвали Средиземноморска диета, отколкото за тези, придържали се към диета, от която били изключени всички мазнини.

Напомняме, яжте: зеленчуци, пълнозърнести продукти, риба и растителни източници на ненаситени мазнини - най-вече зехтин и ядки, и е бедна на червено месо и пълномаслени млечни продукти.

Още по темата:

Още едно качество на Средиземноморската диета

Средиземноморска диета- ключът към здравето и красотата

Средиземноморскa диета против лошо настроение

Ах, тази риба!

КоментариКоментари

enlisted ( преди 14 години )
Диабет - следствие от хронично обезводняване на организма - д-р Батманжелидж Диабетът е резултат от крайна дехидратация на мозъка до степен на увреждане на нервотрансмитерните му системи и особено системата, регулирана от серотонина (нервотрансмитер).Това състояние трябва да се лекува с повишаване приема на вода и промяна в храненето, за да се постигне равновесие на минералите и аминокиселините, необходимо за възстановяване на тъканите и задоволяването нуждите на мозъка. Диабетът е добър пример за вторични увреждания от дехидратацията. Дължащият се на обезводняване диабет, който настъпва обикновено при по възрастни хора, често е обратим. При по младите се наблюдава друг структурно по сериозен и необратим вариант на диабета, наречен юношески диабет (ювенилен, захарен диабет тип 1 възниква в детска възраст). Той изисква сериозно лечение преди развитието на трайни структурни промени, които са необратими. Причината за двата варианта - у възрастните и децата - е една и съща, но възрастните имат повече резерви за възстановяване. Физическият растеж при децата изчерпва бързо техните резерви. Децата с диабет са постоянно обезводнени, а количеството на аминокиселините в организма им непрекъснато се променя. Най доброто лечение на инсулинонезависимият диабет се състои в редовно приемане на достатъчно количество вода (не по малко от два литра на ден) и малко повече сол. При тази форма на диабет, когато панкреаса произвежда известно количество инсулин, но то не се освобождава поради действието на простагландин Е, необходимостта от повишаване на кръвната захар може да изчезне и болестта може да претърпи обратно развитие с оптимизиране приема на вода и минерали и промени в храненето.Прочетете книгата на д-р Батманжелидж "Ти не си болен, а просто жаден"http://zdraveto-dar-ot-boga.blogspot.com/2010/10/blog-post_24.html
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар