IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Без строги диети през есента и зимата

18 ноември 2010 09 55

Сега не е моментът да го карате само на плодове и зеленчуци, за да не пострада имунитетът ви

Балансирано хранене, без лишения или излишък. Снимка: Dreamstime

Балансирано хранене, без лишения или излишък. Снимка: Dreamstime

Винаги сме искали да ви даваме здравословни съвети за хранене, а не модерни.

За това и нямаме диети от типа „Как да отслабнете с 8 килограма за 3 дни“, защото такъв сорт „режими“ са безкрайно вредни за здравето.

Вредно е всяко лишение от основни хранителни вещества (въглехидрати, белтъчини, мазнини), ако е за продължително време. 

Нисковъглехидратни и високопротеинови диети като тази на Дюкан дават чудесни резултати, но само когато се спазва стриктно периодът на захранване и като не забравите да се консултирате с лекар заради евентуалните проблеми с черния дроб, които диетата може да ви докара.

За това и тази есен ви казваме съвсем спокойно – оставете строгите диети за лятото.

Прочистването на организма само с плодове и чай е хубаво нещо, но не и когато тялото се нуждае от хранителни вещества, за да поддържа имунната система в бойна готовност.

От храните, които осигуряват една добра имунна защита, на първо място са белтъците, обяснява проф. д-р Божидар Попов – специалист по хранене и диететика в интервю за Puls.bg

Изключително важно е да се доставят достатъчно белтъчни продукти от животински произход - месо, риба, яйца, мляко.

Може да не са четирите, но поне 1-2 от тях трябва да присъстват всеки ден в храната, защото в тези продукти белтъкът е пълноценен, тъй като съдържа всички есенциални аминокиселини, които влизат в структурата на имунните тела.

Всъщност белтъчините изграждат имунните тела. Така се повишава бариерата, спрямо инфекциозните причинители, вируси и бактерии.

Колкото повече имунни тела има, толкова по-силна е имунната защита.

Да предположим, че се случва обратното - човек приема по-малко белтъци или получава белтъци само от растителен произход.

Това хранене е непълноценно, тъй като не дава важни есенциални аминокиселини на организма и имунната защита пада.

Един пълноценен режим, режим, който може да осигури силна защитна функция, трябва да е изграден така, че да дава достатъчно белтъчини, витамини и минерали, които съответно се получават от консумацията на достатъчно месни продукти, плодове и зеленчуци ежедневно.

Още по темата

Кои храни спират настинката и грипа

КоментариКоментари