Основният принцип на така наречената щастлива диета е, че личното преследване на щастието се крие във вида храна, който човек консумира. В зависимост от храната, която ядем, ние може да стабилизираме настроението си, да подобрим концентрацията си или пък да стимулираме здравето на мозъка си. Единственото правило, за да постигне човек това, е да се придържа към групата на „щастливите храни“.
Тайлър Греъм и Дрю Рамзи са авторите, написали книгата „Щастливата диета: Хранителна рецепта за остър ум, балансирано настроение и енергизирано тяло“. В книгата се описва какво точно представлява здравословната диета и как да постигнем загуба на тегло чрез позитивност. В нея пише още кои храни трябва да се избягват и се дават съвети за пазаруване.
Мнението на последователите на щастливата диета е, че някои от останалите диети са истинско бедствие за здравето на човек, защото влияят, както на външния вид, така и на мозъка. Според тях гладуването е изключително вредно за нашия ум.
Също така се казва, че от няколко десетилетия хората все повече намаляват приема на храни, богати на основни хранителни вещества като витамин В12, желязо, витамин D, магнезий и желязо. Този процес довежда до силна зависимост към храната и оттук до качване на килограми.
Ето и кои са петте основни хранителни вещества, върху които се базира щастливата диета:
1. Йод. Понижената функция на щитовидната жлеза е пряко свързана с лошата памет, по-малко енергия, депресия, наддаване на тегло, безплодие и сърдечни заболявания. Когато човек има проблеми с щитовидната жлеза, понякога малки ежедневни задачи могат да представляват трудност за него. От друга страна, когато хормоните на щитовидната жлеза са повече, това забързва метаболизма.
2. Калций. Храните, съдържащи по-голямо количество калций са подходящи за щастливата диета. Понижаването нивото на калций може да доведе до безпокойство, раздразнителност, депресия и нарушена памет. Недостигът на калций също така засилва симптомите на ПМС и помага за качване на килограми.
3. Магнезий. Този минерал отпуска ума и нервите, както и засилва психичното здраве на човек. Известно е, че магнезият помага за лечение на клинична депресия. Липсата на минерала в дневната диета може да доведе до безсъние, умора и депресия.
4. Витамин D. Умереното излагане на слънце е здравословно. Слънчевите лъчи помагат за превръщането на холестерола в кожата на човек във витамин D, което допълнително помага за повишаване на имунитета. Липсата на този витамин в организма води до депресия и деменция.
5. Фибри. Те допринасят за загуба на тегло, както и са чудесен помощник за добро настроение. Също така фибрите намаляват общото възпаление и възпрепятстват увеличението на кръвната захар в организма.
Четирите най-добри правила за следване на щастливата диета:
- Намалете размера на преработените храни, които консумирате. Те са предпоставка за качване на тегло, както и за свиване на ключови области на мозъка, свързани с настроението.
- Бъдете приятели с плодовете, зеленчуците и пълнозърнестите храни. Те са богати на витамини, фитонутриенти и минерали.
- По възможност яжте само био месо.
- Разнообразието е ключът към здравословния начин на хранене.