Празнични партита, гурме ястия и вечери с приятели лесно могат да ви „подхлъзнат“ към преяждането. В крайна сметка човек много трудно може да устои на изкушението, особено когато е в компанията на други хора, които не се въздържат. Има ли човек, който да не се е поддавал на преяждането? Едва ли.
Всеки има своите моменти на прегрешение, но въпросът е какво се случва след това? Медицински експерти и диетолози се обединиха около няколко съвета, действащи на принципа на бърза помощ – нещата, които човек трябва да направи след като прехвърли многократно допустимата граница калории. Ето и кои са те:
1. Релаксирайте (за момент). Добрата новина е, че едно хранене няма да съсипе вашия хранителен режим, в случай, че през останалото време се храните разумно и тренирате редовно. Никой нормален човек няма съвършени хранителни навици. Може да си позволите леко „залитане встрани“, но веднага след това трябва да продължите да спазвате своята диета. Проблемът с преяждането е много сериозен. Повечето хора приемат между 1500 и 2500 калории всеки ден.
2. Не се обвинявайте. Много хора, спазващи определен хранителен режим, се отнасят твърде критично към себе си, ако изядат дори няколко шоколадови бонбона. Те губят мотивация и решават, че диетата просто не е за тях и ще ядат каквото си поискат поне до Коледа и Нова година. За да избегнете подобен развой, не бъдете негативни, когато си угаждате. Оставете си един свободен ден и след това се върнете към вече установения ритъм. Не забравяйте, че трябва да следите размера на порциите си.
3. Компенсирайте преяждането. Нормално е хората да спазват по-строг режим през седмицата и да се глезят с повече калории през уикенда. Съответно, ако си позволите да преядете през седмицата, може да компенсирате през уикенда. С други думи нищо не е непоправимо, стига да имате желание.
4. Възобновете правилното си хранене. Ако мислите, че след преяждане може да балансирате приема на калории с гладуване, то трябва да имате едно наум. Пропускането на някое от храненията може да изостри глада ви и да ви направи още по-податливи към злоупотреба с нездравословни храни.
Спазвайте следните съвети:
- Закуска: изчакайте, докато сте гладни. След това хапнете лека закуска под формата на купа с нискомаслено мляко и плодове.
- Междинно хранене: парче плод и 30 грама нискомаслено сирене.
- Обяд: голяма салата с протеинова добавка под формата на риба, пуйка или риба тон.
- Следобедна закуска: чаша зеленчукова супа и един портокал.
- Вечеря: парче риба и много зеленчуци.
5. Пропуснете кантара. Едно преяждане или един ден кулинарни „глезотии“ няма да увеличат драстично мазнини в тялото ви. Теглото ви обаче може да се повиши, тъй като тялото задържа вода вследствие на консумираната сол. Така че, ако се измерите на кантара точно в този момент, само ще се почувствате победени.