IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Здравословни съвети, „откраднати“ от диетите

11 ноември 2013 13 00

При наличието на толкова много диети човек може да се затрудни да разбере кое е най-доброто

Гуинет Полтроу спазва стриктна диета без добавени захари; Снимка: Reuters

Гуинет Полтроу спазва стриктна диета без добавени захари; Снимка: Reuters

Едва ли някой може да преброи точния брой диети и хранителни планове, които съществуват. Много от съветите в тях се препокриват, докато друга част открито си противоречат. Така че къде е истината и как човек може да разбере по какъв начин трябва да се храни? Като цяло всички диети насърчават здравословното хранене, което със сигурност е полезно за вашия организъм. Оттук нататък вие сами може да редуцирате кои съвети са подходящи за вас, съобразявайки ги с вашите лични предпочитания към храната.

Ето и няколко здравословни съвети, „откраднати“ от диетите:

1. Яжте по-малко преработени храни. В своята диетична книга „Веган преди 18:00 часа“ авторът Марк Битман описва своя личен опит. Той спазва строга вегетарианска диета, която му позволява да се храни само до 18:00 часа. Хранителният режим изключвал месото, млечните продукти и храните, обработени по начин, който включва животни. По този начин Марк започнал да консумира по-малко преработени храни, повече плодове и зеленчуци. Той успял да отслабне, както и да понижи нивата на кръвната си захар и холестерол.

2. Яжте разнообразни пълнозърнести храни (не само пшеница). Някои хора имат непоносимост към глутена, който се съдържа в пшеницата, ечемика и други. Не е задължително обаче организмът ви да не се повлиява добре от глутен, за да ограничите консумацията на хляб, тестени изделия, бисквити и дори бира. Здравословната диета без глутен дава възможност да се консумират разнообразни пълнозърнести храни като кафяв ориз, елда, киноа и други.


3. Избягвайте добавените захари. Гуинет Полтроу е известна със своята мания за здравословно хранене. В своята книга за рецепти актрисата разкрива някои от своите ограничения – без млечни продукти, месо, пшеница, захар и т. н. Повечето рецепти в книгата имат за цел да сведат до минимум консумацията на добавена захар. След като спрете да се храните със сладки храни, скоро ще забележите, че не изпитвате желание за тях.

4. Яжте повече плодове и зеленчуци. Диетата на Аткинс често печели вниманието на хората заради ниския прием на въглехидрати. Тя обаче има и друг важен аспект – консумацията на повече плодове и зеленчуци. Диетата насърчава човек да се храни по пет пъти на ден със зеленчуци, богати на фибри. Наблягайте на продукти като ябълки, броколи, авокадо, круши и други.

5. Наслаждавайте се на здравословните мазнини от ядки и масла. Според доктор Уилям Дейвис пшеницата е виновника за мазнините около корема. Неговата книга предлага напълно премахване на пшеницата от менюто на човек. Друго предложение на Уилям Дейвис е хората да консумират повече здравословни мазнини. Такива се съдържат в орехите, бадемите, зехтина и други. Полезните мазнини имат противовъзпалителни свойства и са от съществено значение за поддържането на добро здраве.

6. Позволете на организма си да почувства глад. Майкъл Мозли и неговата „бърза диета“ предлагат човек да се храни нормално 5 дни през седмицата, а останалите 2 дни да намали приема на калории до ¼ от нормалното количество. Този хранителен режим не е за всеки човек, но пък дава възможност на тялото да почувства глад. Не забравяйте, че трябва да се храните, само когато организмът ви наистина има нужда от храна. Започнете да се вслушвате в тялото си, то само ще ви подскаже кога има нужда от енергия.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари