В природата на хората, а и на животните, е заложено да мислят за големи порции храна, когато са гладни. Ето защо е толкова важно човек винаги да има нещо под ръка за хапване, за да потуши надигащия се глад. Много хора се опитват да отслабват, но безуспешно. В най-честия случай това, което ги проваля, е гладът.
Никога не е лесно да се противопоставите на това трето парче пица, макар че вече ще се „пръснете по шевовете“. Вината за стореното (изяденото) винаги идва, след като вече вие сте го направили. За да се предпазите от глада и неговата опустошителна сила, трябва да познавате признаците му, сигналите на стрес храненето и това, което задейства апетита ви.
Виновникът. Работите от 9:00 часа сутринта и нямате търпение за времето, когато ще се приберете и ще вечеряте. Ако работата ви е твърде натоварена и не ви остава време за обяд, има голям шанс да започнете да чувствате глад. Гладът е сигналът на тялото, че се нуждае от храна. Заради невъзможността на човек да яде по всяко време, синхронът се губи и започват тежки пристъпи на глад.
Решението. Първо трябва да разберете какъв е часовникът на вашето тяло. Има разлика между истински глад и стомашни контракции. Най-добре направете графика си така, че да се храните по-малко, но по-често.
Глад или жажда? Понякога тялото може да изпрати сигнали до мозъка, че е гладно. Това обаче невинаги означава, че вие имате нужда от храна. Често тялото жадува за храна с по-голямо съдържание на течности. Опитайте да приемате повече течности, за да забележите дали чувството ви на глад се променя.
Какво и кога да ядете? Ако спазвате определен начин на хранене, най-добре носете кутия с храна, която да консумирате, докато сте на работа. Сандвич с черен пълнозърнест хляб, салата, ризото, супа или плодове са подходящи варианти за деня. За среднощните огладнявания сандвичът и салатата определено са много неподходящи. За да не товарите корема си в късните часове, хапнете един плод и изпийте една чаша с вода.
Следвайте тези съвети, за да избегнете острия признак на глад:
1. Не пропускайте закуска. В противен случай ще бъдете гладни и раздразнителни още от средата на сутринта. Най-добре е закуската ви да съдържа сложни въглехидрати и да е с ниско съдържание на мазнини.
2. Планирайте предварително. Уверете се, че винаги имате подходящи храни и напитки с вас. Обърнете внимание на това колко пъти в деня огладнявате и планирайте своите хранения спрямо тази информация. Ако винаги чувствате глад към 16:00 часа, хапнете нещо малко към 15:30 часа и изпийте голяма чаша вода.
Снимка: Dreamstime
3. Приемайте здравословни мазнини. Вашето тяло има нужда от прием на мазнини, но се спирайте на полезните такива. Зехтинът е чудесен начин да си набавите ненаситени мазнини. Средиземноморската диета включва употребата на много зехтин, а за нея е известно, че предпазва от затлъстяване и сърдечни заболявания.
4. Не взимайте драстични мерки. Драстичното намаляване на приема на калории ще забави вашия метаболизъм и така ще бъдете измъчвани от глад почти през цялото време.
5. Яжте повече от нискокалоричната храна. Това са например броколите, карфиола и вегетарианските салати.
6. Стойте далече от сладки закуски и прости въглехидрати като сладкиши и понички. Когато ядете такава храна, кръвната ви захар скача, а след това, при нейния спад, започвате да се чувствате раздразнителни и нервни.
7. Приемайте достатъчно протеин. Известно е, че протеинът кара хората да се чувстват сити по-дълго време, отколкото въглехидратите.