IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Най-разпространените митове за наддаването на тегло

16 януари 2014 06 20

Много хора просто не разбират формулата, която стои зад напълняването и отслабването

Снимка:Dreamstime

Снимка:Dreamstime

На пръв поглед, както наддаването на тегло, така и отслабването, изглеждат очевидни резултати от следното: тези, които приемат повече калории, отколкото могат да изгорят – напълняват и обратното. Ясно е, че човек трябва да се храни по-малко, ако иска да се освободи от излишните килограми. Звучи много просто, но истината е по-сложна от това. Много хора просто не разбират формулата, която стои зад наддаването на тегло.

Прочетете 6-те от най-разпространени митове по тази тема:

Мит №1: Да си пълен е нездравословно

Хората с наднормено тегло не са задължително зле със здравето, както навсякъде се пише. Има много слаби хора, които имат повече здравословни проблеми от пълните си познати. Вярно е, че наднорменото тегло може да се отрази зле на холестерола, кръвното налягане и сърдечносъдовата система, но ако човек живее активно, може да се радва на добро здраве, дори да има няколко килограма отгоре.

Мит №2: Яденето на пикантна храна повишава метаболизма

Пикантните храни наистина стимулират метаболизма в някаква степен, но истината е, че не можете да разчитате на тях, ако искате да отслабнете. Метаболизмът се стимулира най-добре със здравословна и балансирана диета, базирана на храни с протеини.

Мит №3: Ако изядете допълнителни 3000 калории на седмица, ще напълнеете с половин килограм

Диетолозите отдавна изтъкват идеята, че 3000 калории са равни на половин килограм телесна мазнина. Така че, за да загубите половин килограм за една седмица, трябва да приемате с по около 400 калории по-малко на ден от обикновено. По тази логика, ако продължавате да правите това в продължение на 1 година, ще отслабнете с 20 килограма. Това звучи твърде добре, за да е истина. Човешкото тяло е програмирано да се защитава от глад и ще направи всичко възможно, за да предотврати загубата на толкова много килограми. Освен това теглото варира значително в зависимост от времето на деня, от това колко вода сте изпили, нивата на хормоните, менструалния цикъл и др.

Мит №4: Вдигането на тежести пречи на отслабването

Силовата тренировка плаши много хора, които имат планове да отслабнат, защото те измерват своя успех, само гледайки цифрите от скалата на кантара. Мускулите тежат колкото мазнините, но те са много по-плътни от тях. Така че можете да загубите няколко сантиметра от обиколката на талията, ханша и бедрата си, а теглото ви да си е същото.

Мит №5: Няма да наддавате на тегло, ако спортувате редовно

Колкото и да спортувате, няма как да стоите на едни килограми, ако прекалявате с калоричните храни всеки ден. Ако не сте професионален спортист или треньор, вие никога няма да можете да изгорите достатъчно калории, за да компенсирате сладкишите и тестените изделия, които консумирате.

Мит №6: Мазнините винаги са лоши

Хората, които трупат мазнини около корема си, са изложени на по-висок риск от заболявания, отколкото тези, които качват килограми в областта на бедрата и задните части. Дебелият корем при мъжете е свързан с повишен риск от еректилна дисфункция, болест на Алцхаймер и диабет. Също така тлъстините около корема са свързани с натрупване на мазнини в черния дроб.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари