Ако имате намерение да свалите някой и друг излишен килограм, вероятно сте объркани от множеството възможности, които ви се предлагат. Не, че отслабването само по себе си може да се случи по много различни начини, а просто диетите са безброй и трудно човек може да прецени коя е най-подходяща.
Някои диети казват, че трябва да се намали приема на дадено нещо, други пък че трябва да се увеличи друго – трудно човек може да прецени кое е само „прищявка“ и кое правило се основава на солидни научни изследвания.
Доктор Дейвид Кац и Стефани Мелер сравняват съществуващите медицински проучвания, свързани с най-популярните диети. Важно е да се отбележи, че те изключват вредни режими на хранене, които включват предимно гладуване и консумация на сокове или диети, които човек трудно може да спазва като суровоядството, например.
По този начин на преден план остават седем вида диети – с ниско съдържание на въглехидрати, с ниско съдържание на мазнини, нискогликемична диета, средиземноморска диета, смесена/балансирана, Палео и веганска диета.
Доктор Кац и Мелер не се наемат със задачата да коронясат „най-добрата“ диета, тъй като всяка може да е по-подходяща в зависимост от индивидуалността на даден човек. Те обаче открили общи неща, които се съдържат във всички гореизброени диети – а именно нещата, които всъщност правят даден хранителен режим наистина ефективен. Ето и кои са те:
1. Диетите се фокусират върху непреработените храни. За никого не е тайна, че преработените продукти съдържат голямо количество натрий, както и „мистериозни съставки“, някои от които могат да имат негативно влияние върху хормоналния баланс на тялото. Когато човек започне да намалява консумацията на преработени храни, той логично ги заменя с непреработени.
2. Диетите препоръчват предимно яденето на храни на растителна основа. Консумацията на по-малко месо и повече плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни идва с много ползи за здравето, включително и за талията. Проучване от 2010 година показва, че хората, които всекидневно ядат по минимум 500 грама месо, надебеляват повече за период от 5 години, в сравнение с хората, които консумират по-малко или никакво месо (дори ако приемът на калории е еднакъв при всички).
Снимка: Dreamstime
3. Диетите наблягат повече на рибата, отколкото на другите видове месо. Разбира се, рибата може да бъде много полезна, стига отглеждането ѝ да е достатъчно здравословно. Разберете кои видове риба са най-полезни и най-малко замърсени.
4. Диетите изключват продуктите с добавена захар. Вие знаете, че добавената захар означава допълнителни калории. Ако не сте внимателни обаче, вие може да консумирате добавена захар от източници, които изглеждат напълно нормални храни. Това са например енергийни десерти, смутита с плодов вкус и сладолед, натурални сокове.
5. Диетите ограничават приема на наситени мазнини. Макар някои изследвания да показват, че наситените мазнини не могат да доведат до сърдечни заболявания, това не означава, че човек трябва да ги приема, особено ако иска да отслабва. Трябва да се съсредоточите върху консумацията на здравословни мазнини като мононенаситените мазнини, полиненаситените мазнини и омега-3 мастни киселини (в умерени количества, разбира се).