IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Диетата Саут Бийч

27 юни 2014 09 19

В нея присъстват добрите мазнини и въглехидрати

Снимка: Thinkstock

Снимка: Thinkstock

Лятото наближава и е време да помислите за своята форма. В случай, че вече сте го направили и сте започнали да се храните здравословно и да тренирате – браво на вас! Ако обаче все още се чудите как да свалите тези няколко излишни килограма – може да опитате с диетата Саут Бийч.

Диетата има три фази и се основава на идеята, че организмът се нуждае от мазнини и въглехидрати – само че тези, които са добри за тялото. Планът за хранене Саут Бийч е разработен от доктор Артър Агатстън от Маями, Флорида. Диетата може да бъде описана като разумен и здравословен подход за хранене, който ви позволява да се храните по три пъти на ден плюс междинни хранения.

Създателят на Саут Бийч твърди, че човек може да загуби до шест килограма за две седмици. Дори и вашата телесна маса да намалява по-бавно, в това няма нищо лошо, дори напротив. Важното е, че този хранителен план обещава реални резултати.

Освен това диетата не изключва нито въглехидратите, нито мазнините. Единственото условие е човек да приема полезни въглехидрати и мазнини, от които всъщност тялото се нуждае. За разлика от диетата на Аткинс, при Саут Бийч не е позволена консумацията на храни с високо съдържание на наситени мазнини (като сметана и масло).

Този хранителен план се основава на идеята, че има добри и лоши въглехидрати и мазнини. Лошите въглехидрати и мазнини предизвикват прилив на кръвната захар, което от своя страна кара човек по-късно да се чувства уморен и гладен. Хората, спазващи диетата Саут Бийч, трябва да приемат само добри мазнини и въглехидрати, които се разграждат бавно в организма, освобождавайки непрекъснато енергия.

По време на първата фаза, която трае две седмици, човек има най-много ограничения. Позволените храни са: обезмаслени или нискомаслени сирена (фета, чедър, пармезан, моцарела, рикота, нискомаслено бяло сирене, извара), телешко и говеждо месо без тлъстини, всички видове риба и морски продукти, пуешка шунка, зехтин, домати, чушки, аспержи, патладжани, зеле, броколи, карфиол, целина, тиквички, краставици, гъби, спанак, бобови растения, какао, желета без захар, заместители на захарта.

Втората фаза няма фиксирана продължителност. Може да се храните по определен начин, докато достигнете желаното тегло. Добрата новина е, че през тази фаза може да се храните с повече неща. Ето и кои са позволените храни, наред с тези от първа фаза: плодове, зърнени храни, кафяв ориз, натурален шоколад, пълнозърнест хляб, пълнозърнести макаронени изделия, картофи (не прекалено много), обезмаслени кисели млека, нискомаслено соево мляко, царевица, червено вино.

Третата фаза е тази, в която имате най-малко ограничения. Всъщност хубаво е тя да се превърне във вашия постоянен начин на хранене. Целта е вече да сте успели да настроите тялото си да иска само добри въглехидрати и мазнини, като по този начин всъщност започвате да се храните много по-здравословно.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари

Анонимен ( преди 10 години )
не звучи лошо, но нямам намерение да пробвам каквато и да е диета повече, с разумно хранене и упражнения, всичко може да се постигне!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар