Останали са ви няколко килограма за сваляне, които така и не искат да се махнат. Диетите вече не работят за вас, а спортът образува мускулна маса, която обаче не се отразява на стрелката на кантара. Може би трябва да помислите за нещо по-различно от глад и тренировки... а именно как да повишите метаболизма си и съответно разхода на калории. На помощ идват следните 10 храни, напитки и витамини, класирани по своята ефективност. :
10. Витамин B12
Според много експерти този витамин подпомага вдигането на метаболизма, но това научно не е доказано, така че не бързайте да си купувате таблетки.
9. Закуската
Диетолози са категорични, че закуската е най-важното хранене за деня и е важен съюзник в процеса на отслабването, тъй като зарежда тялото с енергия от сутринта, засища и така овладява нивата на кръвната захар и предпазва от жестоки пристъпи на глад през деня. Междувременно според някои изследвания нивото на метаболизма не се влияе от това дали закусвате или не. Все пак закусването е здравословен навик, който е добре да придобиете. Проучване показва, че хората, които закусват, са по-слаби от тези, които минават директно на обеда.
8. Малки, чести порции. Още едно твърдение, за което има противоречиви аргументи. Честото хапване на малки порции, поддържа нивото на метаболизма, от друга страна поддържа нивото на кръвната захар и също предпазва от прегладняване и съответно от преяждане. На практика обаче калорийният прием при тези, които се хранят 2-3 пъти на ден и тези, които ядат по-често не е особено различен.
7. Люти чушки
Капсаицинът в лютите чушки доказано ускорява метаболизма и горенето с над 50 калории всеки ден, твърди изследване, публикувано в American Journal of Clinical Nutrition.
6. Зелен чай
Зеленият чай е силен антиоксидант и помощник в борбата с килограмите. Според скорошно японско изследване, консумирането на 2-4 чаши зелен чай на ден помага в изгарянето на 50-100 допълнителни калории през деня.
5. Млечни продукти
Жените, които хапват 3-4 пъти на ден различни млечни продукти, губят с до 70 % повече телесни мазнини, в сравнение с тези, които не ядат млечни храни. Причината? Млечните храни са богати на калций и „унищожители на мазнини“ като аминокиселината левцин, служещи за поддържането на чиста мускулна маса, която пък води до повишаване на метаболизма, твърди диетоложката от Ню Йорк д-р Карън Ансел.
4. Кофеин
Изследвания показват, че кофеинът рано сутрин значително вдига метаболизма. Той повишава сърдечния ритъм и поставя тялото в състояние на повишена бойна готовност, така че организмът започва да гори повече калории, за да се справи с енергийните нужди.
3. Протеини
Храните, богати на протеини и бедни на мазнини като пилешки гърди и риба, изискват по-голямо усилие от организма в процеса на храносмилането от въглехидратите. Така че вие горите повече калории, докато ги обработите. Освен това протеините са основната „храна“ на мускулите, а високата мускулна маса води до по-голям разход на енергия дори в спокойно състояние на тялото.
2. Сън
Дори една нощ на недоспиване, може да забави метаболизма ви с до 20 % на следващия ден, пише сп. American Journal of Clinical Nutrition. Освен това, когато тялото не е отпочинало, хормоните отговарящи за апетита – лептин и грелин – губят баланса си и през целия ден изпитвате почти неконтролируем глад.
1. Силови тренировки
Тренировките с тежести продължават горенето на калории дълго, след като сте приключили да се потите в залата. Причината е, че когато напрегнете мускулите си на максимум, те се нуждаят от доста време за да се възстановят след усилието, което пък се изразява в допълнително горене на енергия.