Паметта е едно от нещата, които, за съжаление, с възрастта отслабват. Дали защото мозъкът ни става "претрупан" с информация, или пък просто се "изхабява", не е ясно, но все по-често забравяме.
На всеки се е случвало да излезе и точно когато е стъпил в асансьора, да се зачуди дали печката е изключена, дали е затворил прозореца, дали си е взел портмонето и така нататък.
Още по-дразнещо е, когато отвориш шкафа и забравиш за какво точно си го отворил. Или когато откриеш ключовете си в хладилника.
Най-честият пример за "изневяра" на паметта е неспособността да откриваш вещите си, дори всичко да е разпръснато по пода, за да се вижда.
Естествено, след третото забравяне, трябва да е ясно, че мозъкът изпитва сериозни затруднения по въпроса с помненето и трябва да му се помогне.
Експерти са установили, че една от основните причини за забравяне е ниското ниво на желязо в кръвта. То обичайно се определя с кръвен тест, извършен от личния лекар.
Достатъчно желязо подобрява функцията на мозъка, което автоматично подобрява и паметта.
"Лоша диета или тежка менструация, както и настъпването на менопауза, понижават нивото на желязо, което се отразява на способността да помним", казва американският доктор Лора Мъри-Колб, асистент-професор по Международно здраве в Университета Джоунс Хопкинс.
Тя стигнала до този извод, след като направила тестове на паметта на 149 жени. Жените с по-ниско ниво на желязо пропуснали 2 пъти повече въпроси от тези с нормално ниво.
Ако личният ви лекар установи ниско ниво на желязо, вероятно ще ви предпише специална добавка. Дневната доза за възрастни е 10 мг, а за деца и жени в менопауза -18 мг.
Желязна памет
11 март 2009 14 108 мг желязо дневно подобряват паметта

Хаосът се подрежда с... желязо. Снимка:Dreamstime
Сподели
Коментари


Още от Диети
Коментари
