IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Полезни червени зрънца

5 януари 2010 10 53

Нарът намалява риска от рак на гърдата

Червено като нар, полезно като нар. Снимка: SXC

Червено като нар, полезно като нар. Снимка: SXC

До скоро нарът изобщо не присъстваше като плод при нас, което откровено признаваме за грешка.

Една от причините да го пропускаме в статиите за полезните храни е много малкото информация, която има за него. 

Освен това яденето му е цяло предизвикателство, а ние не обичаме да ви затрудняваме. 

Все пак идва време, когато човек трябва и нар да започне да яде, още повече, че се оказва много полезен за превенция на рак на гърдата

Екипът на проф. Гари Стоунър от Държавния университет на Охайо откри, че в плода се съдържат вещества, наречени елагитанини, които подтискат развитието на този вид рак. 

Лабораторните изследвания показаха, че тези вещества блокират синтеза на естроген, който може да стимулира развитието на ракови клетки. 

Резултатите от изследването могат да доведат до разработването на нови лекарства за профилактика на рака. 

Дотогава специалистите препоръчват на хората да консумират повече нарове

Още обаче не е ясно какви количества елагитанини трябва да приема човек, за да получи благотворният ефект, и дали само с храната могат да се набавят необходимите химични съставки. 

А да. Ако се чудите как точно да ядете нар, обелете го, разчупете го и зрънцата сами ще изпадат. 

Винаги можете да го направите и на сок, разбира се.

 

КоментариКоментари

elitsamiteva ( преди 14 години )
A какво правите със семките, и тях ли изяждате?
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Katinka ( преди 15 години )
Обожавам нар и от години ям по много, когато са в сезон тези плодове! Използвам ексфолиант за лице и тяло от нар и кожата става невероятна!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар