Ново проучване доказва, че има правилен и погрешен начин в поставянето на партньора на пиедестал.
Никой не е съвършен. Добре е да го знаем, още в началото на връзката, когато сме слепи за слабостите на партньора си, защото само така ще сме подготвени за бъдещи разочарования, а дори може и да ги избегнем.
След 13-годишно обстойно проучване по темата, Том Хюстън от Университета на Тексас, установи, че двойките с по-дълги периоди на ухажване преди брака, по-ясно осъзнават силните и слабите страни на половинката си и е по-вероятно да останат щастливо женени в дългосрочен план.
За разлика от двойките, които преживяват нещо като страстни "холивудски романи" и бързо стигат до брак. При тях шансът да се разведат в рамките на първите седем години е доста по-голям.
Наскоро публикувано друго проучване проследява брачния живот на 193 двойки в течение на три години. Учените били особено заинтригувани, в каква степен всеки от партньорите идеализира половинката си в началото на брака и доколко вярата, че сме открили "идеалния човек", е разрушителна за връзката ни в последствие.
Изследователският метод за измерване на идеализацията бил следният: За всяко едно от двадесет различни качества на характера, всеки участник давал оценки, както за себе си, така и за половинката си. Повечето от анкетираните в началото на брака си, оценили своя партньор с доста висок „рейтинг".
Съотношението между оценките, които всеки дал за себе си и съответно за любимия си, дава представа за това колко „перфектен" всеки счита своя партньор.
Резултатите, на пръв поглед противоречат, на по-ранните заключения, че идеализирането на партньора води до разочарование в по-късен етап.
В действителност се оказало, че анкетираните, които най-много идеализирали своите брачни половинки в началото, не изпитвали голям спад в удовлетворението си от семейния живот в края на трите години.
И така, какво можем да заключим от тези две проучвания? Лошо ли е да виждаме любимия „през розови очила" или не?
Оказва се, че отговорът се крие в начина, по който младоженците идеализират своите партньори. Изследователите заключили, че защитният ефект на всеки партньор към идеализация идва, не защото той е сляп за негативите на половинката си, а просто защото му се иска да го вижда по-позитивно.
Това е критичната разлика. Ако сте слепи – лошо, но ако виждате недостатъците в другия и пак, считате, че той/тя е перфектен за вас - това е добре. Можем да боготворим партньора си, ако сме наясно с неговите несъвършенства.
Вярата, че вашият партньор не е непременно перфектен, но е идеален за вас, помага на отношенията. Така, хем виждате вашите партньори реалистично, хем ще бъдете по-склонни на прошка и състрадание към тях, което е добре за всяка връзка.
Да боготвориш любимия си, означава да имаш по-голяма готовност да го подкрепяш във всяка ситуация и да си по-малко критичен към него, което също е важно за успешния брак.
Вярвайте, че сте открили своята сродна душа, дори ако тази душа не е със златна аура!