Обикновено по време на празници хората правят една и съща грешка, а именно преяждат с вкусни храни. След края на почивката всеки се чувства отпочинал, но и с няколко килограма по-тежък. Това е моментът, в който диетите влизат в действие. Подлагайки се на определени ограничения, хората искат да възвърнат своята стара форма, в която се чувстват най-добре. Същата тактика трябва да се прилага и във връзките. Партньорите в повечето дълготрайни отношения попадат в капана на рутината и вредните навици, трупащи „допълнителни килограми". В този случай е време за любовна диета.
Любовната диета всъщност е много проста. Вие трябва да разберете какво вреди на връзката ви и да се постараете да го премахнете – същото както с вредните храни. Не е необходимо да изнасяте лекции на партньора си и да му цитирате какво може и какво не може да прави. Всичко е във ваши ръце. Когато стоите далеч от конфликтните зони, няма как промяната и от другата страна да закъснее.
Ето и кои са основните правила на любовната диета:
1. Не обвинявайте. Не обвинявайте своя партньор за всичко, а се опитайте да се вгледате и в своите мисли и постъпки. Чувството на вина, което се опитвате да вмените на половинката си, ще убие интимността и страстта помежду ви. Правете разлика между вина и отговорност. Във всяка ситуация трябва да мислите в множествено число, а не само в единствено.
2. Бъдете честни. Колкото и да смятате себе си за честни, най-вероятно не сте напълно такива. Сигурно често ви се случва да премълчавате какво чувствате или мислите в даден момент. За да бъде една връзка наистина здрава и успешна, вие трябва да бъдете еднакво честни със себе си, както и със своя партньор.
3. Бъдете признателни. Вашата любовна диета няма да бъде ефективна без искрената признателност. Вместо да се съсредоточавате върху недостатъците на вашия партньор и върху това, което не е успял да направи за вас, помислете за всички неща, за които трябва да му бъдете благодарни. Изкажете своята признателност и не забравяйте за думичката „благодаря". Често партньорите започват да смятат, че са си длъжни един на друг и спират да ценят усилията на човека отсреща.
4. Правете комплименти. Комплиментите не отнемат почти никакво време или усилие, а носят истинско щастие. Всеки ден отделяйте по няколко минути, за да кажете по някоя хубава дума на своя партньор. Няма значение дали комплиментите се отнасят за физически качества или личностни характеристики. Използвайте думи като: „Обичам начина, по който..." или „Винаги се усмихвам, когато се сетя за твоето...". Добрите думи пораждат добри чувства.