В един идеален свят хората не биха съжалявали за нищо от това, което са казали или направили. В един идеален свят натрапчивото чувство, че нещо се е случило по неправилен начин, не би съществувало. Светът, в който живеем обаче, не е съвършен и хората много често, дори всекидневно съжаляват за някакви неща. Сексуалният живот не прави изключение.
Изследователи от Университета на Тексас в Остин анализирали данни от три различни проучвания, само в едно от които участвали над 24 000 участника. Резултатите показват, че жените и мъжете съжаляват за много различни неща, свързани със секса. Докато господата са склонни да съжаляват повече за пропуснати възможности, дамите от своя страна съжаляват най-вече за неща, които са направили.
Ето и резултатите от изследването:
Най-често жените съжаляват за:
1. Загубили са своята девственост с грешен партньор (24% от анкетираните);
2. Изневерявали са/изневеряват на предишен или настоящ партньор (23% от анкетираните);
3. Започнали са да водят сексуален живот твърде рано (20% от анкетираните).
Най-често мъжете съжаляват за:
1. Ако се провалят с потенциална сексуална партньорка (27% от анкетираните);
2. Не са били достатъчно сексуално разкрепостени в младите си години (23%);
3. Не са били достатъчно разкрепостени, когато са били необвързани (19%).
Според учените тези различия са еволюционни – тоест мъжете съжаляват по-скоро за пропуснати възможности, докато жените за случайни секс преживявания (заради възможните репродуктивни или емоционални последствия). Водещият автор на изследването Андрю Галперин обаче смята, че културните стандарти също играят значителна роля.
„Няма съмнение, че социалните норми, като например „двойният стандарт“, играят важна роля в избора на неща, за които хората съжаляват. Тези норми биха могли да имат корени още от древността, когато е имало натиск, оформящ мъжките и женските умове. Така например, интензивното културно значение, влагано в сексуалния избор на жените (по-специално кога и как ще загубят девствеността си), може да допринесе за големия брой дами, които съжаляват за своя „първи път“.
Според експерта Тереза Шехтер „всички сме в капана на тези стереотипи“. Тя смята, че това е част от двойните стандарти, налагани през хилядолетията. Тези идеи се отразяват обратно върху хората чрез популярната култура. „Това е доста ограничено“, добавя още Шехтер.